Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Schron odkopany bez archeologa?

Redakcja
Polskie schrony z 1939 roku w ostatnich latach przeżywają prawdziwy renesans. Przez dziesiątki lat zapomniane i zarośnięte, odzyskują swój dawny blask.

Liczby
Tego typu budowli w regionie mamy kilkadziesiąt. Bardziej znane to schrony na Przedmościu Bydgoskim (17+3 fundamenty). W Polsce podobnych schronów jest min. 414 sztuk.
W Wielkopolsce schrony są zbudowane od Poznania poprzez Konin, Mogilno, Żnin i Wągrowiec oraz Kalisz, Turek, Pleszew - łącznie 112 obiektów!
Odkopany schron należy do pozycji Żnin, w okolicy którego jest ich dokładnie 8 sztuk.

Pozycja Żnin
Główna linia obrony Armii Poznań przebiegała na tym odcinku od Władysławowa nad Notecią - wzdłuż łańcucha jezior żnińskich do jeziora Wiecanowskiego. Prace przy budowie prowadzone były od początku sierpnia 1939 r. Wykonano zasieki z drutu kolczastego, rowy przeciwczołgowe oraz schrony bojowe. W porównaniu z wspomnianym Przedmościem Bydgoskim, na którym toczyły się walki we wrześniu, na omawianej pozycji nie prowadzono walk obronnych. Jednostki wycofały się w dniu 5.09.1939 r. na linię jezior barcińskich i w rejon Inowrocławia.


Tradytor dwustronny z przelotnią. Widok od strony drogi.


Tradytor dwustronny z przelotnią. Widok od strony nasypu kolejowego

Odkopanie schronu
Schron jest całkowicie odkopany z czterech stron, wycięto zarośla. Izba bojowa jest również odkopana i uprzątnięta. W takiej formie obiekt jest doskonale widoczny z drogi i to bardzo cieszy. Wielu kierowców zwalnia, aby zobaczyć budowlę, która przez dziesiątki lat była w ukryciu. Zastanawia jednak sposób w jaki został odkopany. Wszystko wskazuje na to, że odbyło się to bez zabezpieczenia archeologicznego i przy użyciu ciężkiego sprzętu.


Oczyszczony dach schronu

Dobrze czy źle?
To dobrze, że znalazła się grupa pasjonatów, którzy postanowili uporządkować obiekt i przywrócić go do życia, pokazując w ten sposób ciekawy fragment historii regionu. Źle, że odbyło się to bez nadzoru archeologicznego i przy użyciu ciężkiego sprzętu.

Zobacz też:


Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich MM-ki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje miasto.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto