Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ściany zieleni w samym centrum w Bydgoszczy. Poprawiają jakość powietrza i upiększają miasto [zdjęcia]

OPRAC.: RED
Coraz mniej zielonych poziomych powierzchni na roślinność w mieście? Nic to! Można sadzić na ścianach. Zobaczcie, jak to się robi w Bydgoszczy >>>
Coraz mniej zielonych poziomych powierzchni na roślinność w mieście? Nic to! Można sadzić na ścianach. Zobaczcie, jak to się robi w Bydgoszczy >>>bydgoszcz.pl
Przy Młodzieżowym Domu Kultury na ul. Leszczyńskiego stanęła zielona ściana przeniesiona z ul. Marcinkowskiego. Zazieleniło się także przy ul. Grudziądzkiej. Zielone ściany i ogrody deszczowe mają promować alternatywne rozwiązania poprawiające jakość powietrza w mieście oraz ideę oszczędzania wody i wykorzystywania deszczówki.

Rowerowe Kujawsko-Pomorskie sezon 2 odcinek 4:

od 16 lat

Zimą w dwóch miejscach w Bydgoszczy stanęły zielone ściany. Zazieleniło się na terenie przy Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 na Szwederowie.

W Bydgoszczy mamy ściany z roślin, które lubią zmienną pogodę

Ściana pomieściła kilkadziesiąt tych samych roślin, które początkowo zagościły przy ul. Marcikowskiego. Są to gatunki, które dobrze sobie radzą w zmiennych warunkach pogodowych oraz oczyszczają powietrze.

Druga taka instalacja stoi na terenie urzędu miasta Bydgoszczy przy ul. Grudziądzkiej. Wykonawca dosadził tam dodatkowe rośliny, dzięki czemu ściana prezentuje się jeszcze okazalej.

Zielone ściany w Bydgoszczy na poprawę powietrza

Instalacje mają charakter pilotażowy, zostały zrealizowane w ramach projektu LIFE–MAPPINGAIR/PL, który jest finansowany z pieniędzy unijnych.

"Głównym celem projektu jest promocja alternatywnych możliwości poprawy jakości powietrza, które mogą uzupełniać inne działania wynikające z uchwał antysmogowych" - podaje ratusz.

- Konstrukcje mają formę ogrodów wertykalnych w systemie modułowym panelowym ze stałym nawodnieniem z otwartym obiegiem wody."

Zielone ściany pomagają ograniczać problem wysokich stężeń zanieczyszczeń pyłowych i będą również, przy okazji, podnosić estetykę przestrzeni.

Tego typu instalacje mają też długofalowy wpływ na ograniczenie niekorzystnych zjawisk (wzrostu zanieczyszczeń komunikacyjnych, skutki zmian klimatu na terenie miast).

Zamiast lasu deszczowego mamy w Bydgoszczy deszczowy ogród

Przy ul. Grudziądzkiej zaszło wiele innych zielonych zmian. Przed budynkiem głównym urzędu rozrosły się zasadzone zimą rośliny w ogrodzie deszczowym.

"Spływający z dachu deszcz podlewa bambusy, turzyce, wielobarwne żurawki i trawy" - czytamy w komunikacie Urzędu Miasta.

Ogród deszczowy jest częścią pilotażu innego projektu międzynarodowego o nazwie CWC Obieg Wody.

Zieloną przemianę przeszedł także parking zlokalizowany przy urzędzie miasta. Zasadzono tu wiele drzew i krzewów, które wpływają na estetykę tego miejsca.

Oto, kogo kamerka samochodu Google przyłapała w Bydgoszczy na rowerze. Znajdziecie się? Może ktoś znajomy? Zobacz zdjęcia >>>

Przyłapani w Bydgoszczy na rowerach. Samochodzik Google Stre...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto