Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Serca nie rosną na drzewach

MoDa
MoDa
To tytuł filmu, do którego scenariusz napisała Joanna Kotwicka, bydgoszczanka. Dokument zostanie pokazany w Zamku Ujazdowskim w Warszawie 26 stycznia.

Dzień Transplantacji obchodzony w Polsce jest od 2003 roku. Data upamiętnia pierwszy pomyślny przeszczep nerki w naszym kraju. Joanna jest członkinią stowarzyszenia „Życie po przeszczepie”. Działa w nim trzech lat.
- Moja rola polega na szkoleniu uczniów i nauczycieli. Stowarzyszenie wykupiło licencję amerykańskiego programu, według którego prowadzę zajęcia - mówi Kotwicka.
Rejestr sprzeciwu
Rola Joanny nie polega na przekonywaniu społeczności szkolnej do słuszności transplantacji.
- O tym ludzie już wiedzą. Nikogo nie przekonuję, a uświadamiam, że mają wolny wybór. W Polsce bowiem obowiązuje zasada domniemania zgody. To znaczy, że lekarz ma prawo pobrać organy do przeszczepu bez konsultacji, a nawet zgody rodziny - wyjaśnia Joanna Kotwicka. Dodaje przy tym, że lekarz musi jednak wcześniej sprawdzić, czy osoba, która ma być dawcą nie widnieje w rejestrze sprzeciwu.
- Jeżeli ktoś nie chce zgodzić się na bycie dawcą, powinien zgłosić się do rejestru sprzeciwu.
Jak to zrobić? Kotwicka dodaje:
- Rejestr posiada Poltransplant, czyli Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. Transplantacji. Formularz sprzeciwu dostępny jest w każdej przychodni. Po podpisaniu go, staje się dokumentem prawnym.
Takiej mocy nie mają oświadczenia woli, które wielu z nas nosi w swoim portfelu.
- To nasze stowarzyszenie wprowadziło oświadczenie woli. Jest to informacja dla rodziny, że taki ktoś nie ma nic przeciwko temu, by jego organy rozdysponować po śmierci wśród potrzebujących - wyjaśnia Asia.

Uroczyste obchody
W tym roku oprócz wykładów i prelekcji na temat transplantacji 26 stycznia wyświetlony zostanie film.
- Reżyserem dokumentu jest Paweł Turczynowicz. Przedstawiliśmy w nim cztery historie ludzi, których życie po przeszczepie zmieniło się diametralnie - opowiada Kotwicka.
Osoby po takim zabiegu bardzo często zamykają się domach, chuchają na zimne, pobierają rentę i wycofują się z życia.
- Nasi bohaterowie to przykłady na to, że po przeszczepie można żyć pełnią życia. Jest 60-letni Henryk, który po przeszczepie nerki zbiera laury na olimpiadach dla osób po transplantacji. Jest Teresa, która z nową wątrobą jest liderką wśród szkoleniowców takich jak ja na Śląsku. Są dwie Anie: malarka po przeszczepie szpiku i 23-latka, która z chorowitego i wątłego dziecka, wyrosła na silną kobietę - opowiada Kotwicka.



Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich MM-ki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje miasto.


od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto