Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sezon kąpielowy w powiecie szamotulskim. Gdzie nad jezioro?

Norbert Woźniak, Magda Prętka
Sezon kąpielowy w powiecie szamotulskim potrwa do 31 lipca
Sezon kąpielowy w powiecie szamotulskim potrwa do 31 lipca Piotr Tomaszewski
Sezon kąpielowy w powiecie szamotulskim. Do powiatowej stacji sanitarnej zgłoszono jedno kąpielisko i 5 miejsc wykorzystywanych do kąpieli. Sezon kąpielowy potrwa do 31 sierpnia

Sezon kąpielowy w powiecie szamotulskim

Dwa miesiące trwać będzie sezon kąpielowy w powiecie szamotulskim. Inspekcji sanitarnej zgłoszono jedno kąpielisko i pięć miejsc wykorzystywanych do kąpieli. W miniony poniedziałek wyniki badań wody nie były jeszcze znane.

– Zostało do nas zgłoszone jedno kąpielisko: „Łazienki” w Pniewach. Obecnie mamy jeszcze zgłoszonych pięć miejsc wykorzystywanych do kąpieli. W bieżącym roku po raz pierwszy zostało zgłoszone miejsce wykorzystywane do kąpieli w miejscowości Zamorze (Jezioro Lubosz Wielki). Czekamy na zgłoszenie miejsca wykorzystywanego do kąpieli w Komorowie (to Jezioro Bytyńskie). Z informacji telefonicznych wynika, że też będzie organizowane – mówiła w poniedziałek Elżbieta Kwiatkowska – Połczyńska z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Szamotułach.

Miejsca wykorzystywane do kąpieli zgłoszono w Zajączkowie (Jezioro Zajączkowskie), Pamiątkowie (Jezioro Pamiątkowskie), Zamorzu (Jezioro Lubosz Wielki), Chojnie (Jezioro Radziszewskie) oraz w Wartosławiu (Jezioro Pożarowskie).

– Nadzorujemy wszystkie te, które zostały do nas zgłoszone – mówi Elżbieta Kwiatkowska – Połczyńska.

Zarówno miejsce wykorzystywane do kąpieli, jak również kąpieliska powinny zostać oznaczone tablicami informacyjnymi, na których m.in. umieszcza się informację o bieżącej jakości wody przeznaczonej do kąpieli. Powyższe informacje można uzyskać również korzystając ze strony internetowej szamotulskiej inspekcji sanitarnej. Natomiast jeśli chodzi o kąpielisko „Łazienki” w Pniewach informację taką znajdziemy w Serwisie Kąpieliskowym.

Sanepid tłumaczy, że kąpieliska charakteryzują się większym zróżnicowaniem pod względem infrastruktury, aniżeli miejsca wykorzystywane do kąpieli. Chodzi o pomosty, zaplecze sanitarne i przebieralnie. Dostrzegalną różnicą między kąpieliskiem a miejscem wykorzystywanym do kąpieli jest częstotliwość pobierania próbek wody. W kąpielisku w ramach kontroli urzędowej sanepid pobiera próbki przed rozpoczęciem sezonu oraz w przypadku zaistnienia sytuacji mogącej powodować pogorszenie jakości wody, w kąpielisku. Natomiast organizator w ramach prowadzonej kontroli wewnętrznej wykonuje badania wody w trakcie trwania sezonu kąpielowego zgodnie z harmonogramem pobierania próbek, który powinien zawierać nie mniej niż cztery próbki w sezonie. Terminy ich pobierania mają być rozłożone na cały sezon kąpielowy. Wymóg wykonania powyższych badań związany jest z koniecznością zagwarantowania bezpieczeństwa zdrowotnego osób kąpiących się. Jeśli chodzi o miejsce wykorzystywane do kąpieli, to próbki pobierane są w ramach kontroli wewnętrznej przez organizatora przed sezonem i przynajmniej raz w trakcie sezonu, a także każdorazowo w przypadku wzrokowego stwierdzenia zanieczyszczeń niekorzystnie wpływających na jakość wody i mogących stanowić zagrożenie zdrowotne dla kąpiących się tam osób.

Sezon wakacyjny na terenie kąpieliska i wszystkich miejsc wykorzystywanych do kąpieli rozpoczyna się dziś – 1 lipca i potrwa do 31 sierpnia.

– Wyniki badań wody do organu sanitarnego powinny być dostarczone jeszcze przed otwarciem sezonu – powiedziała nam Elżbieta Kwiatkowska - Połczyńska.

Nad bezpieczeństwem osób pływających zarówno w miejscu wykorzystywanym do kąpieli jak i w kąpielisku będą czuwać ratownicy.

Dla tych, którzy w tym roku nie planują egzotycznych podróży lub wyjazdów krajowych nad morze, bądź na Mazury, to dobra informacja. Upalne popołudnia i weekendy, które – zgodnie z prognozami – naszego powiatu mają nie omijać, spędzać będzie można nad lokalnymi jeziorami. A z nimi – jak się okazuje – wcale nie jest tak źle. Na załączonej infografice prezentujemy mapę wodnych akwenów wraz z atrakcjami, jakie zarządcy przygotowali dla mieszkańców. Na większości jezior skorzystać będzie można ze sprzętu pływającego, w Chojnie i Pniewach funkcjonują również boiska do plażowej piłki siatkowej oraz place zabaw. W „Łazienkach” działa natomiast siłownia zewnętrzna. Wypoczynek nad wodą w idealny sposób można zatem połączyć z aktywnością fizyczną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto