Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skąd wzięło się Święto Niepodległości Polski

Adam-Kaminski
Adam-Kaminski
W związku z obchodami 90. rocznicy odzyskania niepodległości postanowiłem przybliżyć historyczne kulisy tego wielkiego wydarzenia.

Byłem wczoraj na obchodach 90. rocznicy odzyskania niepodległości. Uroczystość odbyła się z wielką pompą. Z tego powodu zastanówmy się nad tym, jakie to  wydarzenie miało znaczenie dla nas. 11 XI 1918 roku, po zakończeniu I wojny światowej i 123 latach zaborów, Polska odzyskała niepodległość.

I wojna światowa
Latem 28 VII 1914 roku w Europie rozpoczęła się wielka wojna - I wojna światowa. Trwała ona cztery lata, aż do 11 XI 1918 roku. Po jednej stronie znalazły się Niemcy, Austro-Węgry oraz, później, Włochy - państwa trójprzymierza. Po drugiej zaś Francja, Wielka Brytania i Rosja - państwa trójporozumienia. Stopniowo do wojny przystępowały inne państwa, w końcowej fazie uczestniczyły w niej 33 państwa świata.

Sławne polskie wojska
Po raz pierwszy państwa, które dokonały rozbioru naszego kraju, były po dwóch stronach barykady. Fakt ten obudził w społeczeństwie nadzieje na bliskie odzyskanie niepodległości. Polacy w kraju i za granicą organizowali polskie oddziały wojskowe u boku walczących ze sobą mocarstw, a tym samym przypomnieli światu imię Polska.
Zyskały sławę nasze oddziały w Galicji, pod nazwą Legionów. Walczyły one na froncie wschodnim z Rosją. Twórcą Legionów Polskich był Józef Piłsudski, nieutrudzony bojownik o niepodległość, Naczelny Wódz, Marszałek Polski, przywódca narodu. Armia Polska utworzona została również we Francji i walczyła z Niemcami.

Wszechstronni Polacy
Nie tylko na polach bitew chcieli nasi rodacy przypomnieć o istnieniu naszego narodu. Wielkiej sławy pianista, premier, patriota Ignacy Paderewski starał się zainteresować sprawą polską polityków wielkich mocarstw. W tym swojego przyjaciela i wielkiego fana, prezydenta USA Wiliama Wilsona.

Klęska wrogów
23 II 1917 roku wybuchła w Rosji rewolucja, która obaliła carat, a w końcu tego roku po władzę sięgneli bolszewicy, czyli partia z Włodzimierzem Leninem na czele. Rosja pogrążyła się w krwawej wojnie domowej. W roku następnym niepowodzenia wojenne spowodowały obalenie cesarzy Niemiec i Austro-Węgier. Klęski wszystkich państw rozbiorowych sprzyjały polskiej sprawie.

Pierwszy krok ku wolności
11 XI 1918 roku oficjalnie podpisano zakończenie wojny w wagonie w Compiegne. Polacy nie czekając na pomoc z zewnątrz, sami przystąpili do rozbrajania wojsk okupacyjnych. Polska oficjalnie odzyskała niepodległość po 123 latach. Ale to był dopiero pierwszy krok do odzyskania pełnej wolności.

Niepodległość dociera do Bydgoszczy
Bydgoszczan niepodległość zastała później, gdyż dopiero 20 I 1920 roku. Uroczystość odbyła się z wielkim hukiem na Starym Rynku. Redaktor Jan Teska przywitał wieżdżające do miasta wojska 60 Pułku Piechoty Wielkopolskiej. Wtedy niemiecki prezydent Bydgoszczy Hugo Wolf oddał insygnia władzy nad miastem Janowi Maciaszkowi.

Polskość przetrwała
Od tamtych dni minęło 90 lat, ale pamięć o tym wydarzeniu zostanie z nami na zawsze. Dzięki tym bohaterskim ludziom możemy cieszyć się teraz Polską wolną, demokratyczną, zintegrowaną w UE i NATO. Możemy mówić po polsku, możemy chwalić się naszym krajem na świecie, możemy głosować i czuć, że jesteśmy odpowiedzialni za ten kraj, nasz kraj.

Zobacz też:


Trwają obchody Narodowego Święta Niepodległości [MoDO]

**


Pochód z Piłsudskim na czele [foto]

**


64. rocznica Powstania Warszawskiego [wideo]

**


63. lata pokoju

**


Znów padły pierwsze strzały [foto]

**

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto