Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śladami Dokty. Rodzinna gra terenowa w Bydgoszczy [zapowiedź]

OPRAC.:
Agnieszka Kasperek
Agnieszka Kasperek
Wanda Błeńska
Wanda Błeńska materiały organizatora
W bydgoskim Myślęcinku w sobotę, 4 września, odbędzie się niezwykła gra terenowa. Niezwykła z dwóch powodów. Pierwszy: bohaterką gry będzie Wanda Błeńska, lekarka, która przez 42 lata leczyła chorych na trąd. Drugi: gra odbędzie się jednocześnie w pięciu największych miastach woj. kujawsko-pomorskiego: w Bydgoszczy, Grudziądzu, Inowrocławiu, Toruniu i we Włocławku.

Zobacz wideo: 116.rocznica urodzin Mariana Rejewskiego, pogromcy Enigmy z Bydgoszczy

Śladami Dokty. Rodzinna gra terenowa w Bydgoszczy

4 września bydgoszczanie poznają osobę, która dokonała wielkich rzeczy. Odważyła się pomagać tym, którym inni odmówili pomocy. O jej życiu i poświęceniu dr Wandy Błeńskiej dla innych bydgoszczanie dowiedzą się podczas rodzinnej gry terenowej "Śladami Dokty”. Na najmłodszych uczestników czekają upominki i dużo atrakcji.

W Bydgoszczy gra terenowa będzie rozgrywać się w Myślęcinku, na Polanie Różopole. Na uczestników (drużyny rodzinne złożone z 2 do 6 osób) czekają upominki i liczne atrakcje przygotowane przez organizatorów.
Oto harmonogram gry:

  • 12.00-13.30: Zapisy
  • 12.00-15.00: Gra
  • 15.00-16.15: Wspólne pieczenie kiełbasek lub ciepły posiłek
  • ok. 16.15: Ogłoszenie wyników i rozdanie upominków

Udział w grze jest bezpłatny. Dzieci uczestniczące w grze dodatkowo otrzymają bilety do bydgoskiego ZOO.

Wanda Błeńska

Rok 2021 w województwie kujawsko-pomorskim jest Rokiem dr Wandy Błeńskiej. Został ustanowiony przez Sejmik Województwa w 110. rocznicę urodzin lekarki dla uczczenia jej pamięci i podkreślenia wyjątkowych zasług „Dokty”. Biogram znajduje się pod linkiem https://www.kujawsko-pomorskie.pl/biogram-blenska.

Link do wydarzenia na Facebooku https://www.facebook.com/events/266674318306363/.

84 lata temu, 1 września 1939 roku kilkanaście minut przed godz. 5 rano Niemcy zaatakowały Polskę. Rozpoczęła się II wojna światowa. W Bydgoszczy w tym czasie było spokojnie. Niemcy co prawda, jak się później okazało, planowali poranny nalot na miasto, by zbombardować  lotnisko, mosty i dworce kolejowe, ale z powodu gęstej mgły tego ranka nad miastem atak lotniczy opóźniono. 

Pierwsze samoloty z czarnym krzyżem na skrzydłach nadleciały nad Bydgoszcz po godz. 11. Dokładnie 52 bomby spadły na opuszczone lotnisko, gdyż wcześniej stacjonujące tu samoloty odleciały na przygotowane lotniska polowe. Niemniej płyta bydgoskiego aerodromu nie nadawała się już do użytku. Po południu nad miastem ponownie zaobserwowano niemieckie aeroplany. 

Na zdjęciu aresztowani Polacy przed bydgoskim ratuszem. Zdjęcie zrobiono 5 września 1939 roku.

Więcej informacji oraz archiwalnych zdjęć poddanych retuszowi i koloryzacji >>>

84 lata temu Niemcy napadły na Polskę. Jak wyglądały pierwsz...

Organizatorami gry są: Książnica Kopernikańska w Toruniu, Samorząd Województwa Kujawko-Pomorskiego. Wspierają nas: Chorągiew Kujawsko-Pomorska ZHP, Lasy Państwowe, Hufiec ZHP Bydgoszcz-Miasto, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy, Teatr Kameralny w Bydgoszczy, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto