Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śladami Gaudiego, Picassa i Miro

Marta Czarnecka
Marta Czarnecka
Pod koniec stycznia w Barcelonie odbyły się Warsztaty Twórcze "Dziedzictwo Kulturowe Katalonii", zorganizowane dla członków "Hobby Club" działającego w Pracowni Dziedzictwa Kulturowego i Ceramiki Wojewódzkiego Ośrodka Kultury i Sztuki "Stara Ochronka" w Bydgoszczy.

Głównym założeniem warsztatów było poznanie twórczości trzech największych twórców Katalonii, którzy w istotny sposób odbili piętno na współczesnych trendach sztuki. Będąc w Barcelonie bezpośrednio zetknęliśmy się z dorobkiem twórczym Antoniego Gaudiego, Pabla Picassa i Joana Miro. Zwiedzaliśmy i spacerowaliśmy po budowlach wielkiego Gaudiego, który w sposób całkowicie nowatorki traktował bryłę, a do swoich rozwiązań architektonicznych wprowadzał techniki czysto ceramiczne. Wielkie wrażenie na wszystkich zrobił Park Guell ze swoimi psychodelicznymi formami budowlanymi, Palau Guell z nowatorskim rozwiązaniem obudowy kominów, Casa Mila i "Trójkąt Niezgody", Casa Vicens - bajkowe przykłady budownictwa mieszkalnego. Oczywiście największe wrażenie robi dzieło życia Gaudiego - Sagrada Familia - wielka niedokończona katedra, gdzie do wykończenia wieżyc sięgnął Gaudii po techniki ceramiczne, od płytek począwszy na malarstwie ceramicznym skończywszy.

Oglądając Picassa często się zapomina, że był on też wspaniałym ceramikiem, który ceramikę użytkową traktował często jako blejtram do swoich obrazów. Jego misy i dzbany, przepełnione erotyzmem i żywiołowością robią wielkie wrażenie. Nawiązaliśmy kontakt z Fundacją Joana Miro, gdzie poza stałą ekspozycją jego prac (malarstwo, tkanina, rysunek, grafika, rzeźba i ceramika), można także brać udział w warsztatach ceramicznych. My skupiliśmy się na jego nowatorskich rzeźbach ceramicznych, kompozycjach przestrzennych, colage i mobille.

Ponieważ inspiracją Gaudiego był gotyk, wiele czasu poświęciliśmy na wizytę w Barri Gotic, dzielnicy gotyckiej, gdzie nawet katedra ma swoje tradycyjne patio - ogród z kwiatami, krzewami, drzewami i fontanną. Patio otoczone jest średniowiecznymi krużgankami, a katedra w Barcelonie jest wyjątkowa. Jej patronką jest św. Eulalia, a jej symbolem - biała gęś, w Katalonii symbol niewinności. Dlatego też w patio katedralnym hoduje się 13 białych gęsi.

Będąc w Barcelonie, nawiązaliśmy kontakt z działającą tam międzynarodową pracownią ceramiki, gdzie zostaliśmy mile przyjęci i wstępnie omówiliśmy kierunki naszej przyszłej współpracy.

Efektem warsztatów jest dokumentacja zdjęciowa obiektów, detali architektonicznych, ceramiki, sporo notatek i szkiców, a w najbliższym czasie w naszej pracowni powstanie dużo nowych prac ceramicznych, inspirowanych sztuką Katalonii.


Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich MM-ki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje miasto.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto