Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Słodka trucizna

Redakcja
Czy cukier, ciastka i inne pyszne słodkości mogą zaszkodzić naszemu dziecku? Oczywiście! Serwując maluchowi słodzoną herbatkę, ukochane zarówno przez rodziców, jak i najmłodszych biszkopty, czy herbatniki, dostarczasz swemu dziecku pustych kalorii oraz znacznie podwyższasz ryzyko wystąpienia u niego cukrzycy, próchnicy zębów czy otyłości.

Jako rodzice decydujemy, co je nasza pociecha. Dlatego w czasie spaceru czy zabawy na huśtawkach zawsze miejmy pod ręką zamiast drożdżówki czy pączka zdrową przekąskę np. grahamkę z masłem, sałatą i plastrem żółtego sera. Taka kanapka z pewnością zapewni świeżą porcję energii niezbędnej do dalszej zabawy, a także uzupełni dietę dziecka w wapń i pełnowartościowe białko. Gdy dziecko nie ma ochoty na kanapkę, zawsze można mu zaproponować świeży owoc, czy warzywa np. pokrojone w słupki marchewki. Bardzo dobrze jest podawać dziecku podwieczorek. To ułatwia w wielu przypadkach wyeliminowanie podjadanie przez naszą pociechę słodkości.

Oto kilka propozycji na smaczne i pożywne przekąski. Dobrym pomysłem jest porcja budyniu -przygotowany bez dodatku cukru, a za to z dodatkiem świeżych owoców np. słodkich truskawek, dostarczy dziecku nieco błonnika i wapnia. Galaretki czy kisiele są również dobrym wyborem, lecz pamiętajmy, aby przyrządzić je samodzielnie w domowej kuchni na bazie świeżego soku i mąki ziemniaczanej. Tym sposobem pozbędziemy się dużej ilości sztucznych barwników, konserwantów, i słodzików. Szczególnie polecam wprowadzanie do jadłospisu dziecka kasz. Są one rewelacyjnym źródłem błonnika, witamin i minerałów. Dzieci często grymaszą na sam widok kaszy na talerzu, musimy więc podać ją w innej formie: kaszkę manną na gęsto z odrobiną syropu malinowego, kuskus z warzywami i oliwą, kaszę jaglaną gotowaną na mleku z dodatkiem owoców czy musów owocowych. Pamiętaj, aby dań z owocami nie dosładzać cukrem! Owoce zawierają duże ilości cukrów prostych, które nadają im charakterystyczny słodki smak.

Musimy być bardzo czujni, gdy wybieramy słodycze dla maluchów. Kolorowe żelki, cukierki i pianki niestety często zawierają szkodliwe i niezdrowe dla naszego dziecka barwniki syntetyczne. Substancje te mogą wywołać reakcję alergiczną, zaburzać koncentrację uwagi u dziecka. Na czarnej liście znajdują się następujące barwniki: E 102, E 104, E 110, E 122, E 124, E 129. Warto pamiętać, że podając dziecku duże ilości cukru, narażamy go nie tylko na choroby metaboliczne, bolesne wizyty u dentysty, ale także na zaburzenia funkcjonowania przewodu pokarmowego - przewlekłe zaparcia. Dlatego lepiej podać dziecku garść orzechów, migdałów czy suszonych owoców (banany, jabłka, rodzynki, morele, śliwki itp.) niż biszkopta czy ptysia z bitą śmietaną. Pamiętajmy, że cukier to nie tylko słodycze czy cukiernica na naszym stole. Kryje się w dżemach, konfiturach, kompotach, sokach a nawet w keczupie. Kupując dżem zawsze wybierajmy dżem nisko słodzony. Kompot czy zupy owocowe serwujmy bez dodatku cukru, a sok najlepiej wycisnąć ze świeżych owoców lub warzyw. Od czasu do czasu możemy osłodzić sobie dietę naturalnym, pszczelim miodem. Miód, choć czasem uczula, jest bardzo wartościowym produktem, posiada właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne.

Nasze babcie mówiły – cukier krzepi. Dziś wiemy, że to nieprawda. Cukier szkodzi i trzeba koniecznie o tym pamiętać.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto