Smartfon - wyzwanie naszych czasów. Wkrótce międzynarodowe sympozjum na Politechnice Bydgoskiej

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Centralna Diakonia Społeczna Ruchu Światło-Życie od wielu lat organizuje konferencje popularno-naukowe mające na celu przybliżenie tematyki odpowiedzialnego korzystania z mediów świata wirtualnego oraz zagrożeń z nich płynących. Na zdjęciu organizatorzy i prelegenci poprzednich konferencji.
Centralna Diakonia Społeczna Ruchu Światło-Życie od wielu lat organizuje konferencje popularno-naukowe mające na celu przybliżenie tematyki odpowiedzialnego korzystania z mediów świata wirtualnego oraz zagrożeń z nich płynących. Na zdjęciu organizatorzy i prelegenci poprzednich konferencji. Nadesłane
Młodzi ludzie nie wyobrażają sobie dziś życia bez smarfonów. O tym, jakie zagrożenia niosą one za sobą i jak im przeciwdziałać będzie można dowiedzieć się w Bydgoszczy podczas Międzynarodowego Sympozjum Naukowo-Edukacyjnego „Smartfon. Wyzwanie naszych czasów”.

Zobacz wideo: Rok 2023 w Bydgoszczy ogłoszony został rokiem Andrzeja Szwalbego.

Organizatorem głównym wydarzenia jest Centralna Diakonia Społeczna Ruchu Światło-Życie, a patronat medialny nad konferencją sprawują Express Bydgoski, Gazeta Pomorska i Nasze Miasto Bydgoszcz. Dwudniowe sympozjum odbędzie w Auli Auditorium Novum Politechniki Bydgoskiej 3 marca (piątek) w godz. 9-14.35 oraz 4 marca (sobota) w godz. 9.30-15.35. Wstęp jest wolny.

- Dotychczas nasze konferencje, a było ich już osiem, adresowaliśmy do osób dorosłych wychowawców, nauczycieli, rodziców i samorządowców - mówi Mirosława Chmielewicz, odpowiedzialna za Centralną Diakonię Społeczną Ruchu Światło-Życie. - Tym razem będzie inaczej. Sympozjum „Smartfon. Wyzwanie naszych czasów” będzie pierwszym tego rodzaju wydarzeniem w Polsce skierowanym również bezpośrednio do uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych i studentów.

Właśnie program pierwszego dnia konferencji (piątek - 3 marca) ma mieć charakter edukacyjny i dedykowany będzie młodzieży. Drugi dzień (sobota - 4 marca) obejmuje już program naukowy dla dorosłych odbiorców, w szczególności wychowawców, nauczycieli, rodziców i samorządowców.

- Niestety, młodzi ludzie spędzają dziś w świecie cyfrowych mediów ponad dwa razy więcej czasu niż w szkole - mówi Mirosława Chmielewicz. - Skutkami są zakłócenia rozwoju mowy, problemy z nauką i koncentracją, stres, depresja i narastająca gotowość do stosowania przemocy fizycznej. Konferencja poprzez dobór prelegentów będących uznanymi autorytetami w dziedzinie pedagogiki, psychologii, medycyny i mediów ma przyczynić się do upowszechnienia świadomości tych problemów, a także wiedzy o sposobach przeciwdziałania im.

Prelegentami sympozjum będą: prof. Manfred Spitzer, niemiecki psychiatra i neurobiolog, Bogna Białecka - psycholog, Michał Talaga - informatyk, coach, trener z obszaru software development, mediator SMP oraz Łódzkiego Centrum Mediacji oraz Małgorzata Więczkowska - pedagog i medioznawca.

Współorganizatorami sympozjum: są Mikołaj Bogdanowicz - wojewoda kujawsko-pomorski, Marek Gralik - kujawsko-pomorski kurator oświaty, Politechnika Bydgoska, Fundacja Światło-Życie, Fundacja z Różą. Patronat honorowy nad sympozjum objął Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.

Program sympozjum „Smarfon. Wyzwanie naszych czasów”

Piątek (3 marca) - program edukacyjny dla młodzieży

  • 9.00-9.30 - Otwarcie sympozjum
  • 9.30-11.15 - Ryzyko i niebezpieczeństwo smartfonów dla zdrowia młodych ludzi – prelegent prof. Manfred Spitzer
  • 11.20-12.50 - Prawo Jazdy Smartfonem - Bogna Białecka
  • 13.00- 13.30 - Przerwa
  • 13.35-14.35 - Organizacja pracy w życiu szkolnym - Michał Talaga

Sobota (4 marca) - program naukowy dla wychowawców, nauczycieli, rodziców i samorządowców

  • 9.30-10.00 - Otwarcie sympozjum
  • 10.00-10.45 - Smartfonowi rodzice, smartfonowe dzieci - statystyki korzystania z mediów i co z tego wynika? - Małgorzata Więczkowska
  • 10.50-12.40 - Dziesięć lat cyfrowej demencji - o aktualnym stanie wiedzy - prof. Manfred Spitzer
  • 12.40-13.15 - Przerwa
  • 13.15-14.45 - Psychologia internetu - co wciąga Twoje dziecko i co można z tym zrobić? - Bogna Białecka
  • 14.50-15.35 - Metody realizacji osiągania celów w oparciu o doświadczenie świata biznesu - Michał Talaga

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie