Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spalarnia odpadów niebezpiecznych w Bydgoszczy pracuje na maksymalnych obrotach. Sprawa trafiła do Sejmu

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Decyzja wojewody kujawsko-pomorskiego o zwiększeniu przepustowości spalarni odpadów niebezpiecznych na terenie dawnego Zachemu w Bydgoszczy dotarła nawet do Sejmu. O powodach decyzji mówi ministerstwo klimatu. Teraz instalacja pracuje na maksymalnych obrotach.
Decyzja wojewody kujawsko-pomorskiego o zwiększeniu przepustowości spalarni odpadów niebezpiecznych na terenie dawnego Zachemu w Bydgoszczy dotarła nawet do Sejmu. O powodach decyzji mówi ministerstwo klimatu. Teraz instalacja pracuje na maksymalnych obrotach. Tomasz Czachorowski
Decyzja wojewody kujawsko-pomorskiego o zwiększeniu przepustowości spalarni odpadów niebezpiecznych na terenie dawnego Zachemu w Bydgoszczy dotarła nawet do Sejmu. O powodach decyzji mówi ministerstwo klimatu.

Zobacz wideo: Dramatyczne dane dotyczące zgonów w Polsce

od 16 lat

Wojewoda wydał polecenie zwiększenia przepustowości instalacji unieszkodliwiania odpadów niebezpiecznych Eneris Proeco na terenach dawnego Zachemu w Bydgoszczy do maksimum w marcu tego roku. Spalarnia do końca roku będzie unieszkodliwiać 10,5 tys. ton odpadów - to maksymalna wydolność tej instalacji.

Jak informuje Eneris, decyzja ma związek z brakiem technicznych oraz organizacyjnych możliwości unieszkodliwiania odpadów medycznych na terenie Bydgoszczy i całego województwa.

Problem polega jednak na tym, że wojewoda nie dysponuje danymi dotyczącymi ilości wytwarzanych w województwie odpadów - dlaczego wydano więc taka decyzję. Dopytywała o to kutnowska posłanka Paulina Matysiak z Partii Razem.

- Wojewoda może wydać polecenie dotyczące unieszkodliwiania odpadów medycznych o właściwościach zakaźnych (wytworzonych w związku z przeciwdziałaniem COVID-19) w przypadku braku na obszarze województwa technicznych i organizacyjnych możliwości unieszkodliwiania, zgodnie z obowiązującymi przepisami, odpadów medycznych o właściwościach zakaźnych wytworzonych w związku z przeciwdziałaniem COVID-19. Polecenie to nie wymaga uzasadnienia - podkreśla w odpowiedzi Jacek Ozdoba, sekretarz stanu w ministerstwie klimatu. - Niemniej jednak, zgodnie z przekazanymi wojewodom wytycznymi, polecenia te powinny być konsultowane z Urzędem Marszałkowskim i Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska.

Okazuje się, że wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, konsultował decyzję. WIOŚ po analizie nie stawiał przeszkód co do wydania takiego polecenia w tym roku.

Wojewoda poinformował też ministerstwo, że w województwie na początku bieżącego roku współczynnik zachorowań na COVID-19 był bardzo wysoki, w związku z powyższym zwiększyła się ilość wytworzonych odpadów, w szczególności przez podmioty medyczne. Nie sposób było określić jaka to będzie ilość. Zatem konieczne było podjęcie działań zmierzających do zabezpieczenia unieszkodliwiania odpadów zawierających drobne żywe drobnoustroje chorobotwórcze lub ich toksyny oraz inne formy zdolne do przeniesienia materiału genetycznego, o których wiadomo lub co do których istnieją wiarygodne podstawy do sądzenia, że wywołują choroby u ludzi i zwierząt.

Posłanka pytała też, ile odpadów niebezpiecznych wytwarza się na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

Tu sytuacja już nie jest jasna. Minister Ozdoba odpowiada, że dane dotyczące zbierania i przetwarzania odpadów w poszczególnych województwach gromadzone i weryfikowane są na potrzeby Krajowego Planu Gospodarki Odpadami w swoich kolejnych przygotowywanych co... 6 lat aktualizacjach. Przykładowo KPGO 2022 oparty jest najpóźniej o dane z 2018 r. Natomiast łączna masa wytworzonych na terenie Polski odpadów niebezpiecznych wyniosła odpowiednio za 2017 r. i 2018 r. - 2224,6 oraz 2797,5 tys. ton.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto