Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spektakl „Czy ryby śpią?” w Teatrze Kameralnym w Bydgoszczy. To niezwykła opowieść o stracie i... podróż do dzieciństwa [zdjęcia]

Justyna Tota
Justyna Tota
W spektaklu „Czy ryby śpią?” występuje dwoje aktorów Kameralnego: Michał Rybak w roli ducha Emila - brata głównej bohaterki, 10-letniej Jette, w którą wciela się Alicja Pietruszka
W spektaklu „Czy ryby śpią?” występuje dwoje aktorów Kameralnego: Michał Rybak w roli ducha Emila - brata głównej bohaterki, 10-letniej Jette, w którą wciela się Alicja Pietruszka Andrzej Makowski/ Teatr Kameralny Bydgoszcz
W sali kameralnej Opery Nova w Bydgoszczy odbyła się premiera pierwszego scenicznego przedstawienia Teatru Kameralnego „Czy ryby śpią?”, które wyreżyserował pochodzący z Bydgoszczy Paweł Szkotak. - Wierzę, że tak piękny i wartościowy spektakl pozostanie na długo w naszym repertuarze - mówi dyrektor Kameralnego, Mariusz Napierała.

Zobacz wideo: Bezpieczeństwo na drogach jesienią. O tym trzeba pamiętać

„Czy ryby śpią?” Jensa Raschke wcale nie miały być pierwszym scenicznym spektaklem, jaki planował zaprezentować dzieciom i ich rodzinom bydgoski Teatr Kameralny.

- Życie pokrzyżowało nam plany, ale jesteśmy szczęśliwi, że zaprosiliśmy na naszą pierwszą premierę przedstawienia wrażliwie ujmującego ważny temat. Temat godzenia się ze stratą - mówi dyrektor Kameralnego Mariusz Napierała.

Główną bohaterką spektaklu jest 10-letnia Jette (w tej roli Alicja Pietruszka), która opowiada o odejściu swojego brata Emila (granego przez Michała Rybaka).

- Jette opowiada niezwykle, bo śledząc jej losy, możemy zobaczyć, jak 10-letnie dziecko radzi sobie z tą trudną sprawą w sposób prawdziwy, głęboki, ale też piękny. Czytając ten tekst, wiele wyniosłem dla siebie - przyznaje Paweł Szkotak, który dla Teatru Kameralnego wyreżyserował adaptację sztuki Jensa Raschke w przekładzie Moniki Muskały.

Spektakl jest ilustrowany m.in. muzyką, jaką skomponował nieżyjący już Krzysztof Nowikow. - Cieszę się, że muzykę mojego przyjaciela, który był człowiekiem teatru, usłyszą widzowie w Bydgoszczy, bo to moje rodzinne miasto - podkreślał podczas telekonferencji Paweł Szkotak.

Prócz muzyki, aktorom towarzyszą także animacje i ilustracje (głównie czarno-białe, wyjątek stanowi tylko jeden fragment spektaklu) w formie projekcji i mappingu, jakie...

- Często grają z aktorami, ale też się z nimi droczą - przyznaje Mateusz Kokot, projektant graficzny i animator, który zilustrował spektakl razem z Marcinem Markowskim.

Wyzwań nie brakowało

Nie tylko granie na scenie z animacjami dla dwojga aktorów Teatru Kameralnego w spektaklu „Czy ryby śpią?” było ciekawym wyzwaniem.

- Poniekąd trudno wejść w rolę ducha, który jest obecny, ale w żaden sposób nie jest dopowiedziany. To jest piękna rola, ale dla mnie osobiście była trudna, zwłaszcza na początkowym etapie. Teraz jest mi niesamowicie dobrze z postacią, którą gram - powiedział nam Michał Rybak, wcielający się w Emila.

- Mimo że Emil jest duchem, my jako aktorzy musimy mieć ze sobą kontakt, co wymaga od nas dodatkowego poziomu „czucia siebie” na scenie - dodaje Alicja Pietruszka, przyznając, że aktorskim wyzwaniem było także wypełnienie scenicznej przestrzeni emocjami.

Praca nad przestawieniem była przygodą

- Dla mnie każdy dzień pracy nad tym spektaklem był przygodą - mówi wprost Alicja Pietruszka, dla której „Czy ryby śpią?” nie są tylko sztuką o godzeniu się ze śmiercią bliskiej osoby, ale także niesamowitą podróżą.

- Mam nadzieję, że dzięki temu spektaklowi każdy z widzów będzie mógł odbyć własną podróż do dzieciństwa. Piękna refleksja, która do mnie przyszła podczas pracy nad tym spektaklem, jest taka, że nigdy nie jesteśmy sami, zawsze jest ktoś obok, kto może nas wesprzeć w najtrudniejszym momencie - podkreśla Alicja Pietruszka.

I jak dodała odtwórczyni głównej roli, z każdym kolejnym wystawieniem sztuki aktorzy będą odkrywać coraz więcej treści dla siebie i dla widzów.

Kiedy następne pokazy?

W obecnych czasach pandemii trudno to zaplanować. Dyrektor Mariusz Napierała zdradził jednak, że jeżeli stan epidemii będzie się utrzymywać, to Teatr Kameralny ma możliwość emisji spektaklu „Czy ryby śpią?” online. Jednocześnie zespół teatru pracuje nad zapowiedzianymi już kolejnymi premierami jak: „Proszę słonia!” i „Wyspa (Islander)”.

- W tym sezonie artystycznym planujemy jeszcze kolejne premiery. Będą to „Bajki dla niegrzecznych dzieci” w reżyserii Justyny Schabowskiej - absolwentki Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie i Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Toczymy rozmowy dotyczącego przedstawienia legend o Panu Twardowskim, według scenariusza napisanego specjalnie dla naszego teatru, reżyserii na wiosnę podejmie się Jerzy Jan Połoński. Chcemy także przygotować przedstawienie dla najnanów, czyli dzieci poniżej 3. roku życia, które zaprosimy na „Rozplątanie tęczy” w realizacji Agnieszki Czekierdy - zapowiedział Mariusz Napierała.

Na otwarcie siedziby Kameralnego będzie niespodzianka

Premierowe pokazy spektaklu „Czy ryby śpią?” odbyły się w sali kameralnej Opery Nova. Kiedy nastąpi otwarcie siedziby Teatru Kameralnego przy ulicy Grodzkiej?
- Myślę, że będzie to październik 2021 roku. Na otwarcie szykujemy niespodziankę oraz dwa przedstawienia z rozmachem, wykorzystując możliwości zrewitalizowanego obiektu Teatru Kameralnego - dodał dyrektor, zachęcając do śledzenia informacji zamieszczanych na stronie www.teatrkameralny.com oraz na profilu Facebook Teatru Kameralnego Bydgoszcz.

Zakończyły się już prace przy budowie nowoczesnego basenu Astoria w Bydgoszczy

Nowoczesny basen Astoria w Bydgoszczy jest gotowy. Kiedy otw...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto