Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spektakl „Zaczarowana Altana” obejrzymy na Rybim Rynku

Dorota Kowalewska
Dorota Kowalewska
Scenariusz powstał na podstawie komiksu o Bydgoszczy. Pierwsza jego część rozgrywa się w średniowieczu. Kolejne komiksy zabierają nas do czternastowiecznej Bydgoszczy, gdzie przebywa król Kazimierz Wielki. I do XIX wieku, w którym poznajemy historię budowy Kanału Bydgoskiego.

Spektakl, który zobaczymy na Rybim Rynku, powstał na podstawie I części komiksu. Organizatorem przedsięwzięcia jest Urząd Miasta Bydgoszczy, reżyserem spektaklu Małgorzata Rembiasz – nauczyciel języka polskiego w Zespole Szkół nr 16 w Bydgoszczy. Dzieci i młodzież z tych szkół wcieliły się w bohaterów komiksu.
Pierwszy raz można było go obejrzeć 31 maja w sali widowiskowej Pałacu Młodzieży. Dwa przedstawienia zgromadziły w sumie ponad 500 osób – mówi Aleksandra Garbowska z Urzędu Miasta, pomysłodawczyni przedstawienia. – W czasie „Steru na Bydgoszcz, postanowiliśmy po raz trzeci zabrać bydgoszczan do średniowiecza. Poza dziećmi, które grają w przedstawieniu, pojawią się też prawdziwi rycerze. To Kompania Janusza Brzozogłowego, która weźmie w nim udział. Warto przyjść na spektakl, bo będą to ostatnie chwile, przed ich wyruszeniem na Grunwald - zdradza Garbowska.
Kompania Janusza Brzozogłowego jest bractwem rycerskim, które istnieje od 2007 roku. Biorą udział w wielu inscenizacjach historycznych

Zaczarowana Altana to komiks opisujący historię Bydgoszczy i wydarzenie związane z nadaniem miastu praw przez króla Kazimierza Wielkiego. Autorami są jeden z najlepszych polskich rysowników Sławomir Kiełbus (rysunki) i Ewa Karskia (tekst).

Główną bohaterką jest Lena. Poznajemy ją w chwili, gdy chce wraz z przyjaciółmi wykraść klucz do altany, w której jej tata buduje zaczarowany pojazd. Wehikuł czasu przenosi Lenę i jej przyjaciół najpierw do czternastowiecznej Bydgoszczy. W chwili, gdy przebywa w niej Jan Kazimierz.
Tom drugi i trzeci są kontynuacją Zaczarowanej Altany i stanowią dalszy ciąg przygód Leny, Kimi i Bilala. W każdej z części poruszamy się znajomymi drogami. Widzimy, jak rodziło się nasze miasto.
Wszystkie części komiksu cieszyły się wielkim powodzeniem u dzieci. – Zazwyczaj nakład 3000 to dla komiksu duży nakład – mówi Grabowska. – A my wydaliśmy 5000 i nadal słyszymy, że nie wszyscy zainteresowani zdobyli komiks. Ale mamy niespodziankę dla wszystkich fanów Leny i przyjaciół. Istnieje duża szansa, że tom IV komiksu, prosto z drukarni, będzie rozdawany po przedstawieniu na Rybim Rynku – zdradza Grabowska.
Rybi Rynek, 13 czerwca, 14.30. Wstęp wolny.

Zobacz też:



od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto