Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spichrze i pozostałości murów obronnych zostaną wyremontowane!

Anna Stasiewicz
Czy mijając młodzieżowe schronisko przy ulicy Sowińskiego 5, zastanawialiśmy się, że wygląd obiektu nie zmienił się od momentu jego powstania, czyli końca XIX wieku?
Czy mijając młodzieżowe schronisko przy ulicy Sowińskiego 5, zastanawialiśmy się, że wygląd obiektu nie zmienił się od momentu jego powstania, czyli końca XIX wieku?
Prace przy pięciu zabytkowych obiektach zostaną sfinansowane ze środków miasta oraz dofinansowania unijnego w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Wartość inwestycji jest szacowana na około 750 tysięcy złotych, w tym z UE nieco ponad 467 tysięcy zł.

Początek przyszłego roku to czas, kiedy prace konserwatorskie zostaną zlecone prace przy reliktach murów średniowiecznych w rejonie ul. Pod Blankami i Nowego Rynku.

Budowa ceglanych murów rozpoczęła się w pierwszej połowie XV wieku. Do 1475 r. wzniesiono najstarszą część muru w pobliżu Bramy Poznańskiej. W 1484 roku król Kazimierz Jagiellończyk nadał Bydgoszczy prawo do kilku jarmarków, z których zyski przeznaczone zostały na dalszą budowę murów obronnych.

W czasie potopu szwedzkiego zniszczono nie tylko zamek, ale uszkodzeniu uległy także mury, bramy, baszty i parkan. Kolejne zniszczenia murów miejskich miały miejsce podczas wielkiej wojny północnej.

Te miejsca w Polsce i na świecie próbowano ukryć. Nie było ich na zdjęciach satelitarnych

Na początku XIX wieku fortyfikacji ulegały dalszej degradacji. W 1800 roku zasypano Fosę miejską, później wyburzono wschodnie i środkowe partie murów. W połowie XIX wieku duże partie murów zostały już rozebrane. Pozostałości były natomiast wykorzystywane jako ściany szczytowe lub elementy nośne wznoszonych przy ul. Pod Blankami budynków. Tylko nieliczne fragmenty muru dotrwały do czasów obecnych.

Na przyszły rok zapowiadane są też remonty dwóch budynków spichrzy przy ul. Grodzkiej, tzn. środkowego i od strony Rybiego Rynku. Zakres prac konserwatorskich powstał już przed dwoma laty. Wtedy szczegółowo zbadano materiały, z których zbudowano spichrza. - Prace będą prowadzone przy konserwacji tynkowanych murów ceglanych oraz drewnianych elementów konstrukcyjnych szachulca po północnej stronie obiektów, czyli od Brdy - informują w bydgoskim ratuszu.

Magazyny zbożowe powstały w ostatniej dekadzie XVIII wieku. Od początku swego istnienia pełniły one funkcje magazynowe. W lutym 1960 roku wybuchł pożar, który strawił dwa spichrze przylegające do Rybiego Rynku. Po pożarze i koniecznych pracach adaptacyjnych, zakończonych w 1964 roku, dwa spichrze o numerach 9 i 11 zostały przeznaczone dla muzeum, a w trzecim ulokowano siedzibę Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz Przedsiębiorstwo Imprez Artystycznych Estrada. Stan spichrzy sukcesywnie się jednak pogarszał i niezbędny był remont kapitalny. Ten rozpoczął się w 1993 roku, a kolejne obiekty sukcesywnie oddawano do użytku w latach 2004-2006.

Odnowienie elewacji oraz uzupełnienie brakujących dekoracji architektonicznych to z kolei zakres prac w Zespole Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych przy ul. Traugutta 5. Budynek powstał w w latach 1905-1907. Projekt wykonał miejski radca budowlany Carl Meyer.

Kolejny odnowiony zabytkowy budynek, a właściwie jego elewacja frontowa, to obecna siedziba Szkolnego Schroniska Młodzieżowego przy ulicy Sowińskiego 5.

- Chodzi o to, by w maksymalnym stopniu zachować wszystkie oryginalne elementy wystroju elewacji oraz materiałów - dodają w urzędzie miasta.

Projekt budynku powstał w 1896 roku, prawdopodobnie wykonany przez miejskiego radcę budowlanego Carla Meyera. W drugiej połowie lat 80. XX wieku budynek przeszedł kapitalny remont.

Pogoda na dzień (27.12.2017) | KUJAWSKO-POMORSKIE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto