Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spółdzielnie mieszkaniowe i ADM w Bydgoszczy zamawiają dostawy ciepła, ale kaloryfery nie wszędzie jeszcze grzeją

Małgorzata Pieczyńska, ec
W ostatnich dniach do KPEC-u w Bydgoszczy wpłynęło sporo wniosków z prośbą o dostawy ciepła.
W ostatnich dniach do KPEC-u w Bydgoszczy wpłynęło sporo wniosków z prośbą o dostawy ciepła. Małgorzata Genca/Archiwum
Pogoda ostatnio kaprysi. Raz ciepło, raz zimno. W weekend temperatura powietrza w nocy spadła nawet poniżej 13 stopni Celsjusza. Stąd do bydgoskiego KPEC-u wpłynęło sporo wniosków od właścicieli i zarządców budynków z prośbą o rozpoczęcie dostaw ciepła.

Wideo. Zakup mieszkania coraz droższy

- Mieszkamy z mężem na Osiedlu Leśnym - zgłasza nasza Czytelniczka, pani Barbara. - Oboje mamy po blisko 90 lat, mamy też sporo sąsiadów w naszym wieku. Niestety, w naszych mieszkaniach, którymi w imieniu wspólnoty zarządza ADM, jest ciągle zimno. Podobno ma się to zmienić jeszcze w tym tygodniu, ale tymczasem jesteśmy zmuszeni dogrzewać się kuchenką gazową. Skarpety i grubsze rzeczy to za mało. Może ma to związek z remontem sieci ciepłowniczej na osiedlu, ale mimo wszystko...

- Pracuję w centrum miasta. W kamienicy, w której mieści się moja firma w miniony piątek było tak zimno, że siedziałam cały czas w kurtce - mówi pani Katarzyna. - W domu też nie było lepiej. Założyłam dwa swetry i piłam gorącą herbatę z miodem i cytryną, aby się rozgrzać. No bo, co innego mogłam zrobić. Na szczęście w poniedziałek kaloryfery zrobiły się letnie - dodaje mieszkanka Kapuścisk.

Spółdzielnie już włączają

Jak informuje Robert Winkler, kierownik zespołu administracji w RSM Jedność, w 95 budynkach, kilku wspólnotach mieszkaniowych i lokalach użytkowych, którymi zarządza spółdzielnia, powinno być już ciepło.

- W poniedziałek (28 września) z samego rana wysłaliśmy pismo do KPEC-u w tej sprawie i poprosiliśmy o dostawę ciepła - mówi Robert Winkler.

Od kilku dni kaloryfery już grzeją w Fordońskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, która w swoich zasobach ma 12 tys. 810 mieszkań.

- U nas ciepło płynie już od 17 września. Byliśmy chyba jedną z pierwszych spółdzielni, która zdecydowała się na ten ruch - mówi Andrzej Wyżgowski, wiceprezes ds. gospodarki zasobami w FSM. - Na tę decyzję wpłynęła przede wszystkim pogoda. 15 i 16 września w ciągu dnia temperatura na dworze oscylowała wokół 18-22 stopni, ale już w nocy było między 4 a 7 stopniami, czyli zimno. Mieliśmy też kilka telefonów od lokatorów, że mieszkania są wychłodzone, stąd zamówiliśmy w KPEC dostawę ciepła. Każdy węzeł cieplny w naszych budynkach wyposażony jest w armaturę kontrolno-pomiarową, która w zależności od temperatury powietrza na zewnątrz zamyka bądź otwiera przepływ energii cieplnej na potrzeby mieszkańców. Kiedyś sezon grzewczy zaczynał się 15 października, ale teraz to już nie te czasy.

W 103 budynkach mieszkalnych (10 tys. mieszkań) zarządzanych przez Spółdzielnię Mieszkaniową „Zjednoczeni” kaloryfery są już ciepłe od czwartku (24 września).

- Obserwujemy prognozy pogody i miniony weekend zapowiadał się dość chłodno. Na dodatek synoptycy zapowiadali opady deszczu i tak też się stało, stąd zapadła decyzja o włączeniu ciepła - mówi Jarosław Skopek, prezes spółdzielni. - W ubiegłym tygodniu mieliśmy też pojedyncze sygnały od lokatorów. W naszych budynkach węzły cieplne także są zautomatyzowane. Jeśli temperatura powietrza będzie poniżej 12 stopni, to czujki pogodowe zadziałają, włączą się i przepływ będzie.

Wnioski płyną do KPEC-u

W budynkach gminnych ADM też powinno zrobić się już ciepło.

- W poniedziałek (28 września) wysłaliśmy wniosek do KPEC-u z prośbą o dostawy ciepła. Obserwujemy średnie dobowe temperatury i wsłuchujemy się w głosy mieszkańców - usłyszeliśmy w Administracji Domów Miejskich w Bydgoszczy. - Ponadto na włączenie ciepła zdecydowało się także prawie 130 spośród ponad 600 wspólnot mieszkaniowych, którymi zarządzamy. Spodziewamy się, że w kolejnych dniach będzie ich więcej.

Komunalne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej potwierdza, że już od ubiegłego tygodnia otrzymuje wnioski od właścicieli nieruchomości lub zarządców budynków.

- Najwięcej odbiorców zdecydowało się na dostawy ciepła od poniedziałku 28 września - mówi Tomasz Lewandowski, kierownik Biura Zarządu KPEC spółka z o.o. w Bydgoszczy - To w większości spółdzielnie mieszkaniowe, ale też wspólnoty mieszkaniowe, branża usługowa, np. hotele, odbiorcy sektora publicznego, w tym szkoły i przedszkola oraz odbiorcy prywatni. Ciepło włączamy zawsze na wniosek właściciela lub administratora budynku. Jednak coraz więcej zarządców decyduje się nie wyłączać ciepła na lato. Dzieje się tak, bo w większości w węzłach cieplnych są już automaty pogodowe, które zapobiegają przegrzaniu się lub wychładzaniu budynków. Jak temperatura na zewnątrz spada poniżej 14-15 stopni, załączają się i ciepło płynie.

Zobacz archiwalne zdjęcia Bydgoszczy

Zobaczcie zdjęcia kultowych miejsc w naszym mieście, które przyciągały tłumy.

Tych miejsc w Bydgoszczy już nie ma. Gdy istniały, odwiedzał...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto