Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spotkanie przy herbacie - rozmowa o leczeniu raka piersi

Ewa Piątek
Ewa Piątek
W czwartek, 15 kwietnia, odbyły się warsztaty z cyklu „Spotkanie przy HERbacie. Moje wątpliwości związane z nowotworem piersi”.

II edycja warsztatów organizowana jest w 12 miastach Polski w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego dla Przedstawicielek Stowarzyszeń „Amazonki”. Bydgoszcz jest kolejnym miejscem na mapie spotkań. Charakter warsztatów umożliwia pacjentkom uzyskanie dodatkowej wiedzy pacjentkom leczonym w zakresie nowotworu piersi HER2 dodatniego oraz zmian w terapeutycznych programach zdrowotnych.

Warsztaty w Bydgoszczy odbyły się 15 kwietnia w Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy. W spotkaniu brało udział ponad 60 uczestniczek z Bydgoszczy i okolic. Tematem omawianym w trakcie warsztatów były najnowsze sposoby leczenia chorych na zaawansowanego raka piersi oraz metody radzenia sobie z depresją.

„Dzisiejsze „Spotkanie przy HERbacie” spotkało się z dużym zainteresowaniem Amazonek z naszego województwa. Takie warsztaty umożliwiają bezpośredni kontakt z lekarzem i uzyskanie wiedzy z zakresu najnowszych metod leczenia kobiet z zaawansowanym rakiem piersi. Dla nas, pacjentek, bardzo ważne jest, aby mieć dostęp do edukacji, dzięki której przełamujemy strach w walce z chorobą. Terapie celowane – wśród nich także metoda doustna – stanowią kolejną szansę na wygraną z nowotworem – powiedziała Terasa Fliszewska – Prezes Bydgoskiego Stowarzyszenia Amazonek „Łuczniczka”.

Spotkanie składało się z dwóch części. W ramach wykładu dr n. med. Jerzy Tujakowski, Konsultant Wojewódzki Onkologii Klinicznej z Bydgoszczy, omówił prezentację przygotowaną na „Spotkanie przy HERbacie” dotyczącą nowoczesnych metod leczenia chorych z zaawansowanym rakiem piersi HER2 dodatnim. Materiał omawiany przez eksperta dotyczył przede wszystkim terapii celowanych stosowanych w leczeniu pacjentek z rakiem piersi, w tym metody doustnej, która nie wymaga stałej hospitalizacji, a przyjmowana w warunkach domowych umożliwia pacjentce zachowanie aktywności życiowej. Isotne jest to, że od 2010 roku na skutek Rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia pacjentki z zaawansowanym rakiem piersi mają dostęp do stosowanych terapii celowanych.

Po części oficjalnej Amazonki miały możliwość zadawania ekspertowi pytań. Wykładowi towarzyszyło także spotkanie z lekarzem psychiatrą – lek. med. Jarosławem Uziałło, który mówił o depresji – zaburzeniu często towarzyszącemu także nowotworom.

- Warsztaty, w których uczestniczyły Panie Amazonki umożliwiają im zapoznanie się z aktualnie stosowanymi metodami leczenia pacjentek z zaawansowanym rakiem piersi HER2 dodatnim. Dodatkowa wiedza nabyta podczas spotkania pełni nie tylko funkcję edukacyjną, ale także przełamuje strach w walce z chorobą – wiedzieć więcej to mniej się bać. Uczestniczki podczas warsztatu w dużej mierze mogły dowiedzieć się o stosowanych terapiach oraz zmianach w terapeutycznych programach zdrowotnych dokonanych przez Ministerstwo Zdrowia w 2010 r. m.in. zapewniających pacjentkom dostęp do zalecanych terapii celowanych, w tym do leczenia lapatynibem – powiedział dr n. med. Jerzy Tujakowski, Konsultant Wojewódzki Onkologii Klinicznej z Centrum Onkologii im. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy.

W Polsce, co roku na nowotwór piersi umiera 5 tysięcy kobiet. Badania Narodowego Funduszu Zdrowia wykazały, że w województwie kujawsko–pomorskim ponad 270 tysięcy kobiet w wieku 50–69 lat kwalifikuje się do badania mammograficznego raz na 2 lata. Tymczasem, ponad 60% z nich nie wykonuje badania profilaktycznego.

Z uwagi na duże zainteresowanie „Spotkaniami przy HERbacie” w ubiegłym roku, Federacja Stowarzyszeń Amazonki podjęła decyzję o kontynuacji warsztatów w 2010 roku w innych miastach. Do końca 2010 roku przewidzianych jest jeszcze 9 spotkań z udziałem wybranych ekspertów zajmujących się rakiem piersi. Organizatorem Programu Spotkań jest Federacja Stowarzyszeń „Amazonki”, a patronat nad nim objął serwis internetowy dla pacjentek i ich bliskich – Amazonki.net. Cykl „Spotkań przy HERbacie. Moje wątpliwości związane z nowotworem piersi” powstał w wyniku niechęci kobiet do udziału w badaniach. Celem spotkań jest edukacja pacjentek chorych na raka piersi w zakresie nowoczesnych metod leczenia.


Co to jest ErbB2 (HER2)?
Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w medycynie, jeśli chodzi o zrozumienie zaburzeń molekularnych, które odpowiadają za rozwój raka piersi. Największym zainteresowaniem wśród badaczy cieszy się grupa receptorów ErbB2 HER2, ponieważ uważa się, że w przypadku tej grupy chorych rokowania są najgorsze. ErbB2 (HER2) jest odpowiedzialny za wzrost, podział i procesy naprawcze w komórkach i występuje w komórkach ludzkich. W komórkach nowotworowych może dojść do zwiększenia ilości genu kodującego receptor. Uważa się, że ok. 30% z rozpoznanych raków piersi ma zbyt wiele kopii tego genu, co powoduje nadekspresję receptora ErbB2 (HER2) – jako produktu tego genu na powierzchni komórek raka. Wtedy mamy do czynienia z tzw. ”nadekspresją ErbB2 HER2”.To z kolei może doprowadzić do szybszego wzrostu raka i przebieg choroby będzie miał bardziej agresywny charakter. Jak dowodzą badania naukowe, nowotwory z nadekspresją receptora ErbB2 (HER2) są bardziej "oporne" na chemioterapię. Oznaczenie i znajomość receptora ErbB2 (HER2) jest bardzo ważnym sygnałem dla onkologów, co do wyboru optymalnej terapii.

Czym są terapie celowane w leczeniu raka piersi? Medycyna w ostatnich latach znalazła nową broń do walki z komórkami rakowymi. Są to tzw. terapie celowane. Mechanizm ich działania polega na blokowaniu istotnych procesów zachodzących w komórce nowotworowej, niezbędnych dla jej funkcjonowania i namnażania. Dzięki temu można uzyskać spowolnienie procesu chorobowego, a w niektórych przypadkach nawet długotrwałe cofnięcie się objawów nowotworu.

Przełom w terapii chorych z zaawansowanym rakiem piersi z nadekspresją receptora ErbB2 (HER2). W grupie terapii celowanych onkolodzy dysponują nowymi preparatami dla chorych z zaawansowanym rakiem piersi z nadekspresją HER2. Jednym z nich jest lapatynib, który został dopuszczony do obrotu w Polsce i wszystkich 27 krajach UE 10 czerwca 2008.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto