Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stan wojenny i erotyka

Tirol Transfer - pod takim tytułem kryje się artystyczny projekt austriackiej Galerii Krinzinger. Zgromadzone w nim prace niemal wszystkich dyscyplin współczesnej sztuki oglądać można od dziś w bydgoskim BWA.

Tirol Transfer - pod takim tytułem kryje się artystyczny projekt austriackiej Galerii Krinzinger. Zgromadzone w nim prace niemal wszystkich dyscyplin współczesnej sztuki oglądać można od dziś w bydgoskim BWA. Wystawa - co nieczęsto się zdarza - przeznaczona jest przede wszystkim dla dorosłych odbiorców.

Od dziś bydgoska galeria reprezentowana będzie przez prawie wszystkie dyscypliny współczesnej sztuki: malarstwo, rysunek, rzeźbę, instalacje, video i fotografię. Te ostatnie są jednak mediami dominującymi. Autorami prac są nie tylko artyści austriaccy, ale także grupa zaproszonych do współpracy twórców z całego świata - Tajwanu, Niemiec, Meksyku, Japonii, USA i Norwegii. Kobieca seksualność, erotyzm, seksualne obsesje i ludzkie ciało - to tematy wielu prac.

Głównie ze względu na obecność kontrowersyjnych zdjęć i instalacji wystawa przeznaczona jest przede wszystkim dla dorosłych. Nie jest to jednak główny temat zainteresowań zagranicznych twórców. W BWA zobaczyć będzie można rzeźby - meble oraz fotografie przypominające filmowe kadry, których bohaterami są osoby starsze.

W najbliższy piątek - 12. grudnia o godz. 18.00 - w BWA znajdą coś dla siebie także miłośnicy karykatury. A wszystko za sprawą dwunastej już edycji salonu karykatury antywojennej - ?Kragujevac 2003?. W tym roku w konkursie wzięło udział 263 artystów z 590 pracami nadesłanymi z 45 krajów.

- Popularność tego konkursu potwierdziła tylko smutną prawdę o niezwykłej aktualności tematu. Współczesny świat jest źródłem nieustannych inspiracji dla karykatury antywojennej - twierdzą organizatorzy.

Także w piątek, 12. grudnia o godz. 12.00, w przededniu rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, w galerii zobaczyć będzie można wystawę zatytułowaną "Stan wojenny - spojrzenie po dwudziestu latach". Wystawę tę po raz pierwszy zorganizowano dwa lata temu. Przygotowało ją Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej. W ciągu dwóch lat, w ponad stu miejscowościach obejrzało ją kilka tysięcy zwiedzających. Zaprezentowane na niej zostaną, między innymi fotografie gromadzone przez służby specjalne, zdjęcia wykonane przez niezależnych fotografów, często amatorów, dokumenty, ulotki, afisze, plakaty, "bibuły? oraz różne eksponaty - wyposażenie podziemnej drukarni, pamiątki internowanych czy elementy rynsztunku milicji i ZOMO.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto