Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stopień wodny w Siarzewie ma zielone światło od rządu. Blokują go organizacje ekologiczne

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Zapora włocławska (na zdjęciu) i utworzony przed nią zbiornik wodny na Wiśle są większe niż planowany stopień wodny w Siarzewie.
Zapora włocławska (na zdjęciu) i utworzony przed nią zbiornik wodny na Wiśle są większe niż planowany stopień wodny w Siarzewie. Marek Weckwerth
Do końca marca ma zapaść werdykt w sprawie zaskarżonej przez ekologów decyzji środowiskowej dla stopnia wodnego w Siarzewie. Następnym krokiem będzie rozpisanie przetargu na projekt i budowę.

Budowa zapory i hydroelektrowni na kujawsko-pomorskim odcinku Wisły poniżej Włocławka ma od dawna zielone światło ze strony rządu, ale blokują ją organizacje ekologiczne. Te złożyły odwołanie od pierwotnej pozytywnej dla budowy decyzji Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy na początku 2018 roku (z rygorem natychmiastowej wykonalności).

Sprawa ma już swoją historię - Michał Kurtyka, ówczesny minister klimatu i środowiska, uchylił w sierpniu 2021 roku decyzję RDOŚ i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia. Sprzeciwił się temu inwestor, czyli Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” i sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Ten uchylił decyzję ministra i w grudniu 2021 r. sprawa wróciła do Ministerstwa Klimatu i Środowiska. To zaś uznało (już za minister Anny Moskwy), że dalsze postępowanie powinna prowadzić Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

To też może Cię zainteresować

Okazało się też, że nie ma firmy, która chciałaby podjąć się przygotować projektu tego obiektu, bowiem na ogłoszony przez "Wody Polskie" przetarg nie wpłynęła żadna oferta. Dlatego 27 lipca 2022 roku postępowanie zostało zakończone.

Teraz w formule "projektuj i buduj!"

Podczas niedawnej konferencji "Kujawsko-Pomorski Szlak Wisły" w Toruniu prezes "Wód Polskich" Krzysztof Woś przedstawił szczegóły projektu stopnia wodnego Siarzewo.

- W tej chwili proponujemy formułę zaprojektuj i wybuduj. I mamy nadzieję, że to się uda. Jestem optymistą, jeżeli chodzi o możliwości rozwoju rzeki Wisły i budowy stopnia wodnego w Siarzewie. Jestem przekonany, że ten stopień powstanie, a jego budowa jest potrzebna z wielu względów - powiedział Krzysztof Woś.

Wyjaśnił, iż Siarzewo będzie stopniem podpierającym stopień wodny we Włocławku, bo erozja poniżej tego stopnia sięga już ponad 2 metry i grozi utratą stabilności obiektu. Poza tym, również z powodów środowiskowych, to jest kolejny zasób wody, której nam bardzo brakuje. Zbiornik będzie trochę mniejszy niż włocławski, ale będzie to zasób wody, który można wykorzystać w sytuacji niżówki na rzece. Tak też uzyska się rezerwę powodziową, która wypłaszczy ewentualne wezbrania.

Warunki środowiskowe mają być zachowane

Prezes Woś zapewnił, że zachowane zostaną wszelkie warunki środowiskowe, ciągłość biologiczna i morfologiczna rzeki – powstaną przepławki dla ryb, koryto obejścia zapory. Zamontowane zostaną tzn. zasuwy jambora, które umożliwiają przepływ rumowiska. Dzięki temu nie dojdzie do sytuacji jak we Włocławku, gdzie od kilkudziesięciu lat rumowisko gromadzi się w zbiorniku. Tutaj rumowisko po prostu będzie przepływało, więc będzie zachowana a jednocześnie zwiększy się bezpieczeństwo, ale także potencjał gospodarczy regionu.

Będzie też elektrownia o mocy 80 megawatów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Stopień wodny w Siarzewie ma zielone światło od rządu. Blokują go organizacje ekologiczne - Gazeta Pomorska

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto