Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stowarzyszenie "Łuczniczka" z Bydgoszczy chce uratować zapomniany grób majora Kramera

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Członkowie Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Historii "Łuczniczka" chcą odnowić przedwojenny, unikalny grób bydgoskiego czołgisty majora Tadeusza Kramera znajdujący się na cmentarzu na Ludwikowie. Być może akcję wspomoże bydgoski ratusz i IPN.
Członkowie Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Historii "Łuczniczka" chcą odnowić przedwojenny, unikalny grób bydgoskiego czołgisty majora Tadeusza Kramera znajdujący się na cmentarzu na Ludwikowie. Być może akcję wspomoże bydgoski ratusz i IPN. Dariusz Bloch
Członkowie Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Historii "Łuczniczka" chcą odnowić przedwojenny, unikalny grób bydgoskiego czołgisty majora Tadeusza Kramera znajdujący się na cmentarzu na Ludwikowie. Być może akcję wspomoże bydgoski ratusz i IPN.

Zobacz wideo: Odkrywamy Bydgoszcz. Bartodzieje kiedyś i dziś:

od 16 lat

O zapomnianym grobie zrobiło się nieco głośniej w 2015 roku, kiedy internauci zauważyli, że miejsce pochówku jest zwyczajnie dewastowanie albo przez złomiarzy, albo przez miłośników militariów. Bulwersująca kradzież gąsienic od przedwojennej polskiej tankietki TK-3 z grobu majora Tadeusza Kramera na cmentarzu przy ul. Ludwikowo była szeroko komentowana przez miłośników historii. Po śmierci oficera w 1937 roku z gąsienic wykonano krzyż i ogrodzenie kwatery na cmentarzu. Ogrodzenie systematycznie zaczęło znikać, ktoś pasy gąsienic odkuwał od słupków palisady.

- Miejsce pochówku oficera stanowi bardzo ciekawy przykład architektury cmentarnej - zauważa Jacek Klimbej, nauczyciel i członek Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Historii "Łuczniczka". - Grób jest najprawdopodobniej jedynym w Polsce przykładem takiej formy pochówku.

- Na temat samego majora Kramera nie mamy wielu informacji. Urodził się 29.11.1897 roku; mieszkał przy ulicy Gimnazjalnej - mówi Krzysztof Drozdowski, autor publikacji o historii Bydgoszczy. Kramer był oficerem 8. Batalionu Pancernego, który stacjonował w koszarach przy ulicy Artyleryjskiej. Wcześniej służył w kadrze 8. Dywizjonu Samochodowego. Okoliczności jego śmieci nie są znane. Zachowało się dziewięć zdjęć z okazałej ceremonii pogrzebowej majora.

Piękna dzika plaża w Janowie. Wygląda uroczo latem, wiosną, jesienią, a nawet zimą. Zobaczcie zdjęcia >>>

W Bydgoszczy, w granicach miasta, jest taka niesamowita plaż...

Bydgoskie Stowarzyszenie Miłośników Historii "Łuczniczka", realizując zadania statutowe, podejmie działania mające na celu renowację grobu majora Tadeusza Kramera . Stowarzyszenie planuje nawiązanie współpracy z Urzędem Miasta Bydgoszczy, Instytutem Pamięci Narodowej, postara się także znaleźć sponsorów renowacji pomnika. Chodzi np. o odtworzenie skradzionych ogniw gąsienic. Pisma w tej sprawie zostaną wysłane do końca tego miesiąca - zapowiadają członkowie stowarzyszenia.

Nie wiadomo, co z rodziną majora. - Grób był ostatni raz opłacony w pierwszej dekadzie XXI wieku - mówi Jacek Klimbej.
- Uratowanie grobu majora Tadeusza Kramera jest ważne dlatego, ponieważ był on oficerem jednostki wchodzącej w skład przedwojennego garnizonu Bydgoszczy.

Cmentarz, na którym znajduje się grób majora, jest komunalny. Po serii kradzieży ratusz tłumaczył, że groby wojskowe są pod opieką skarbu państwa albo rodziny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto