Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz działa już pięć lat. Korzyści dla mieszkańców będzie więcej?

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Członkowie zarządu Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz - prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, starosta bydgoski Wojciech Porzych, starosta nakielski Tadeusz Sobol, wójt Gminy Pruszcz Dariusz Wądołowski, wójt Osielska Wojciech Sypniewski oraz przedstawiciel burmistrza Żnina Paweł Sikora - podsumowali 5 lat istnienia SMB.
Członkowie zarządu Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz - prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, starosta bydgoski Wojciech Porzych, starosta nakielski Tadeusz Sobol, wójt Gminy Pruszcz Dariusz Wądołowski, wójt Osielska Wojciech Sypniewski oraz przedstawiciel burmistrza Żnina Paweł Sikora - podsumowali 5 lat istnienia SMB.
Stowarzyszeniu Metropolia Bydgoszcz stuknęło pięć lat działalności. Pożytków jak na razie jest więcej niż tego, co się nie udało, wszystko wskazuje jednak na to, że dla mieszkańców gmin skupionych wokół Bydgoszczy największe zmiany dopiero nadchodzą.

Zobacz wideo: Pół tysiąca przeszczepień szpiku u dzieci w szpitalu Jurasza w Bydgoszczy

– To był okres udanej współpracy na wielu płaszczyznach - ocenił w środę (15.09) prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, omawiając razem z władzami gmin i powiatu pięć lat funkcjonowania Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz.

- Dziś możemy mówić o sukcesach, które odniosły samorządy należące do Metropolii. Wszystkie te sukcesy wiążą się z ok. 200 porozumieniami, które do tej pory zawarliśmy i które regulują nasze wspólne cele i zadania – powiedział starosta bydgoski Wojciech Porzych. Umowy międzygminne dotyczą m.in. rozwoju komunikacji publicznej, promocji gospodarczej, polityki senioralnej, gospodarki odpadami i realizacją grup zakupowych na gaz i energię elektryczną.

Rowery i autobusy

Jednym z sukcesów wymienionych w środę jest budowa kilkudziesięciu kilometrów ścieżki rowerowej. Jak zapewnił starosta, w planach jest zbudowanie takiej ścieżki od Solca Kujawskiego aż po miejscowości powiatu nakielskiego biegnącej przez wszystkie gminy SMB.

Starosta nakielski Tadeusz Sobol zwracał uwagę na połączenia komunikacyjne m.in. gmin Pruszcz i Dobrcz z Bydgoszczą. - Jestem bardzo zadowolony, że linie autobusowe, których jest w tej chwili już jedenaście, łączących Bydgoszcz z gminami ościennymi, funkcjonują bardzo dobrze - podkreślił Wojciech Sypniewski, wójt Osielska. - Jesteśmy też w przededniu nowych ustaleń. bardzo ważne jest to, że jeden bilet pozwala dostać się z danej gminy do miasta i skorzystać z całej sieci komunikacyjnej prowadzonej przez miasto. Do tego dochodzą bilety dla uczniów z symboliczną dopłatą.

Prezydent Bruski podkreślił, że są już widoczne efekty gospodarcze wspólnych działań SMB, są to m.in. cztery centra logistyczne w budowie i cztery kolejne w przygotowaniu.

Co z odpadami?

Prezydent Bydgoszczy przyznał, że na terenie Metropolii istnieje problem z odpadami. - Stąd też postawiliśmy sobie za cel zabezpieczenie wszystkich potrzeb gospodarki odpadami dla wszystkich członków stowarzyszenia - stwierdził Rafał Bruski. Wyjściem ma być rozbudowa instalacji miejskiej ProNatury w Bydgoszcz.

Przypomnijmy, że dwa lata temu ze Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz wystąpiła gmina Sadki - powodem były właśnie ceny odpadów przyjmowanych przez spółkę z Bydgoszczy.

Bydgoski Obszar Funkcjonalny

Utworzenie obszaru to także zasługa SMB. Taki status pozwala na to, żeby stać się partnerem w rozmowach o finansach, także o środkach z Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, m.in. z urzędem marszałkowskim. BOF jest już też partnerem w rozmowach z ministerstwami.

- Jesteśmy przygotowani do pełnienia roli tzw. instytucji pośredniczącej w nowej perspektywie unijnej. Dzisiaj wszystko zależy już od zarządu województwa. Nie wyobrażam sobie, żeby marszałek województwa sam zarządzał naszym obszarem - stwierdził Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.

Działania SMB

  • Dzięki wspólnemu przedsięwzięciu Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego i Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz realizowany jest projekt na 6 mln zł na wsparcie internacjonalizacji firm;
  • Metropolia Bydgoszcz uczestniczy jako wystawca w targach turystycznych w ITB Berlinie oraz inwestycyjnych EXPO REAL w Monachium;
  • Miasto Bydgoszcz wraz ze Stowarzyszeniem Metropolia Bydgoszcz zleciło wykonanie Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP) dla Bydgoskiego Obszaru Funkcjonalnego. Wartość projektu to ponad 1 200 000 zł;
  • Stowarzyszenie zleciło wykonanie analizy jakości powietrza w obrębie gmin należących do Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz;
  • w październiku 2018 roku został rozszerzony program "Bydgoskiej Karty Seniora 60+";
  • w ramach metropolitalnej współpracy wprowadzono Metropolitalną Kartę Malucha oraz Metropolitalną Kartę Uczniowską dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych;
  • ponad 14 mln zł dotacji otrzyma KPEC Spółka z o.o. na inwestycje realizowane na terenie Metropolii Bydgoszcz;
  • w skład Bydgoskiej Grupy Zakupowej, którą tworzą 24 podmioty, wchodzi 9 samorządów z obszaru Metropolii Bydgoszcz. Dzięki zbiorowym zakupom uczestnicy BGZ w wyniku korzystnych, grupowych przetargów taniej kupują gaz oraz energię elektryczną, co na przestrzeni ostatnich kilku lat pozwoliło zaoszczędzić kilkadziesiąt milionów złotych.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie