Studencie! Znając język obcy w stopniu zaawansowanym, zarobisz o 70 procent więcej niż początkujący

Materiał partnera zewnętrznego
Staż w prestiżowej firmie lub studia za granicą znacznie pomogą nam w znalezieniu dobrze płatnej pracy. Nie jest to jednak możliwe bez wystarczająco dobrej znajomości języka obcego. Jest jeszcze czas, aby zrobić znaczące postępy. Pamiętajmy, że osoby płynnie posługujące się językiem obcym od razu, na dzień dobry, zarabiają więcej niż koleżanki i koledzy gorzej sobie radzące.

Pierwsza praca rzadko równa się wymarzona pensja. Musimy zdobyć trochę doświadczenia, zanim pracodawca w pełni nas doceni. Do satysfakcjonującego wynagrodzenia dochodzi się etapami, poprzez podwyżki lub zmianę pracy. Nie można jednak być źle ustawionym już na samym starcie i tracić szansę na dobre zarobki.

A jest się o co starać. Z badania wynagrodzeń przeprowadzonych przez firmę Sedlak&Sedlak wynika, że rozbieżności w zarobkach są znaczące. Znajomość języka to oczywiście nie jedyna kompetencja badanych pracowników, a jedna ze składowych. Niemniej osoby z początkującą znajomością języka zarabiają 3,3 tys. zł (to mediana, a nie średnia, czyli połowa badanych zarabia więcej niż 3,3 tys. zł a druga połowa mniej niż 3,3 tys.). Średnio zaawansowani mogą liczyć już na blisko 3,9 zł. Natomiast mediana zarobków pracowników posługujących się językiem w sposób zaawansowany, to 5,7 tys. zł. To aż o 70 procent więcej niż w przypadku początkujących.

Tak więc nie należy zwlekać z nauką języka. Jeśli znamy go bardzo dobrze, pracujmy nad tym, aby posługiwać się nim perfekcyjnie. Gdy „potrafimy się dogadać”, uczmy się, abyśmy potrafili płynnie porozumieć się w każdej sytuacji, nie tylko podczas wyjazdu pytając o drogę do najbliższego pubu.

Konkurencja na rynku pracy nie śpi, więc jeśli jesteś zadowolony ze swojej znajomości języka angielskiego, nie zasypuj gruszek w popiele. Szlifuj drugi język. Z tego samego badania Sedlak&Sedlak wynika, że pracownicy znający co najmniej średnio język angielski, ale jednocześnie posługujący się drugim, mogą liczyć na naprawdę przyzwoite pensje. Mediana ich wynagrodzeń oscyluje około 5 tys. zł.

Dobrze znając niemiecki (poza angielskim) zarabiać można 5,7 tys. zł. Nieco mniej gratyfikowana jest znajomość francuskiego. Na trzecim miejscu znajduje się hiszpański, a zanim z medianą zarobków na poziomie 4,8 tys. zł rosyjski.

Bez wątpienia w językach jest moc! Co prawda minęły takie czasy, jak w latach 90., kiedy często do zrobienia kariery wystarczała tylko i wyłącznie dobra znajomość języka angielskiego (pozostałe kompetencje zdobywało się w trakcie pracy), bo bardzo mało osób biegle tym językiem władało. Dziś potrzebna jest również wiedza z innych dziedzin, jednak na pokazanych różnicach w zarobkach widać, że znajomość obcych języków stanowi wciąż podstawę sukcesu.

Dlatego nie poprzestawajmy na lektoratach oferowanych nam przez uczelnię. Korzystajmy, „wyciskajmy” z nich, ile się da, ale inwestujmy w dodatkowe lekcje, a zacznie nam się to zwracać już od pierwszej pensji.
- Chcąc sprawnie poruszać się w nowej pracy, musimy płynnie posługiwać się językiem. Zaliczone testy z gramatyki to nie wszystko, liczy się również żywy język. Dlatego w naszej szkole studentom konwersacje z native speakerem oferujemy za darmo – mówi Krzysztofa Kala, dyrektor empik school w Bydgoszczy.

Poza tym w pakiecie dla studentów bezpłatnie można korzystać z warsztatów tematycznych, coachingu językowego, ćwiczeń interaktywnych dostępnych 24/7. Każdy słuchacz ma indywidualnego opiekuna, który regularnie weryfikuje wiedzę i ocenia postępy w nauce. Na koniec kursu dostajemy oczywiście certyfikat, aby przyszłemu pracodawcy móc udokumentować nasze wykształcenie.

- Zdajemy sobie sprawę, że spora część studentów nie jest – mówiąc kolokwialnie – zbyt zamożna, w dodatku ponosi ponadprzeciętne wydatki na kulturę i rozrywkę. Dlatego poza wspomnianym bezpłatnym pakietem, oferujemy także 15 procent zniżki na kurs językowy – zachęca Krzysztofa Kala z bydgoskiego empiku. - Zależy nam, aby młodzież z naszego regionu miała jak najlepszy start w zawodowe życie.

Zdjęcia pochodzą z serwisu flickr.com.

Dodaj ogłoszenie