Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studencka „Zemsta nietoperza” Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Zdjęcia ze spektaklu i rozmowa z prof. dr. hab. Piotrem Wajrakiem

Justyna Tota
Justyna Tota
Spektakl "Zemsta nietoperza" w wykonaniu studentów Wydziału Wokalno-Aktorskiego, a także zasiadających w orkiestrze studentów Wydziału Instrumentalnego bydgoskiej Akademii Muzycznej wystawiany jest w siedzibie uczelni przy ul. Gdańskiej 20. 

O bezpłatne wejściówki należy pytać w portierni budynku. Spektakle odbywają się w sobotę, niedzielę i poniedziałek (17-19 XII) o godz. 17.00. 

W galerii zamieszczamy zdjęcia z soboty ▶▶
Spektakl "Zemsta nietoperza" w wykonaniu studentów Wydziału Wokalno-Aktorskiego, a także zasiadających w orkiestrze studentów Wydziału Instrumentalnego bydgoskiej Akademii Muzycznej wystawiany jest w siedzibie uczelni przy ul. Gdańskiej 20. O bezpłatne wejściówki należy pytać w portierni budynku. Spektakle odbywają się w sobotę, niedzielę i poniedziałek (17-19 XII) o godz. 17.00. W galerii zamieszczamy zdjęcia z soboty ▶▶ Dariusz Bloch
O najnowszej produkcji operowej z udziałem studentów bydgoskiej Akademii Muzycznej - premierze „Zemsta nietoperza”, która wystawiana jest w weekend oraz poniedziałek (17-19 grudnia 2022) - rozmawialiśmy z dyrygentem i prodziekanem Wydziału Wokalno-Aktorskiego prof. dr. hab. Piotrem Wajrakiem, sprawującym kierownictwo muzyczne spektaklu. W galerii zamieszczamy zdjęcia z sobotniego występu.

Studenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego przy współpracy z Wydziałem Instrumentalnym Akademii Muzycznej w Bydgoszczy zaprezentują się melomanom w premierowym spektaklu operowym. To dla nich egzamin - i to dosłownie!
Prof. Piotr Wajrak: Kadra profesorska Wydziału Wokalno-Aktorskiego silnie wspiera ideę koniecznego przełożenia umiejętności nabywanych podczas indywidualnych zajęć akademickich na działanie wspólne, wielkoobsadowe, czego doświadczyć można tylko w realizacji takiego zadania artystyczno-logistycznego, jakim jest produkcja operowa. We współczesnym świecie, w dobie spektakli multimedialnych, nasi absolwenci posiadają w swoim portfolio po kilka faktycznie zrealizowanych ról oraz godziny doświadczenia zawodowej współpracy z dyrygentem, reżyserem, choreografem, scenografem, a także kostiumem, rekwizytem, światłem i tym wszystkim, co wiąże się ze sceną i spektaklem.

Od wielu lat w semestrze zimowym przygotowujemy dzieło należące do kręgu tzw. lekkiej muzy, czyli operetkę lub musical. Okres świąteczno-karnawałowy sprzyja tego typu muzyce, a całemu zadaniu towarzyszy głęboki sens dydaktyczny: młodzież poznaje praktycznie konkretny tytuł, uczy się dzieła obecnego w światowej literaturze teatru muzycznego - w przyszłości absolwent jest gotowy do wejścia w taką produkcję na całym świecie. Konstrukcja operetki czy musicalu zawiera naprzemienne sceny śpiewane i mówione, zatem ćwiczymy dykcję, aktorstwo, kondycję wokalną, budowanie dramaturgii sceny, aktu czy dzieła różnymi środkami oddziaływania teatralnego.

Dlaczego akurat „Zemsta nietoperza”? To wspólny wybór studentów i profesorów, czy może jednym z powodów była możliwość skorzystania z życzliwości Opery Nova, która dysponuje scenografią i kostiumami do wystawienia tego dzieła?
Prof. Piotr Wajrak: Wybór tytułu dokonywany jest corocznie, po wnikliwej analizie dostępnych rodzajów głosów naszych studentów przez Katedrę Wokalistyki, obradującą pod przewodnictwem prof. dr hab. Małgorzaty Greli. Możliwość korzystania z zasobu rekwizytów i kostiumów Opery Nova wynika z ogromnej życzliwości Dyrektora tej instytucji dra Macieja Figasa - zawsze wspierającego młodych adeptów sztuki wokalnej, za co jesteśmy głęboko wdzięczni. Spektakle studenckie, mimo że czasami następuje zbieżność tytułów z repertuarem Opery Nova, zawsze są odrębnymi inscenizacjami dostosowanymi do możliwości wykonawczych młodzieży i do skromnych warunków technicznych sali przy ulicy Gdańskiej.

Dyrygent oraz prodziekan Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy prof. dr. hab. Piotr Wajrak w studenckiej premierze „Zemsta nietoperza”
Dyrygent oraz prodziekan Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy prof. dr. hab. Piotr Wajrak w studenckiej premierze „Zemsta nietoperza” sprawuje kierownictwo muzyczne Dariusz Bloch

Koncerty bądź dzieła wystawiane w ramach egzaminów nie są na uczelni nowością, ale premiera „Zemsty nietoperza” jest chyba ze szczególnym rozmachem. Patrząc na afisz, prócz wykonawców, jest cały zespół profesjonalnych realizatorów - od kierownictwa muzycznego poprzez reżyserię po kostiumy i charakteryzację oraz wspomnianą scenografię. Zatem można śmiało mówić o pełnoprawnej premierze operowej...
Prof. Piotr Wajrak:Zemsta nietoperza jest pełnoprawną premierą także dlatego, że w orkiestronie usiądą studenci Wydziału Instrumentalnego, z których tworzę orkiestrę operową. Nabywanie przez nich nowych umiejętności towarzyszenia instrumentalnego jest dla większości zaskakującym, ciekawym, bardzo rozwijającym przeżyciem. Nie sposób tego doświadczyć w innej formie, niż w realiach teatru operowego. Corocznie wystawiamy operetkę i operę. Oto kilka tytułów z ostatnich lat: Wesoła wdówka, Aptekarz, Krakowiacy i górale, Wesele Figara, Skrzypek na dachu, Carmen. Wszystkie inscenizacje były prawdziwe. Śpiewane i dyrygowane, w kostiumach, dekoracjach, z rekwizytami, w świetle, reżyserowane przez doświadczonych twórców teatralnych. Takie działania na rzecz młodzieży przynoszą zamierzone efekty tylko dlatego, że na Wydziale Wokalno-Aktorskim działają profesorowie-pasjonaci, którzy poświęcają wiele pozaetatowego czasu na sprawy organizacyjne, techniczne, logistyczne i związane z finansowaniem każdorazowej premiery - które to czynności w teatrach operowych wykonuje kilkudziesięciu pracowników administracji i techniki. Nasze przygotowania operowe muszą zawierać się w całokształcie funkcjonowania Akademii Muzycznej - w tym miejscu serdecznie dziękuję władzom uczelni za życzliwe rozumienie nieco powiększonych potrzeb finansowych i organizacyjnych wydziału.

Oprócz dużego nakładu pracy, co było największym wyzwaniem przy realizacji najnowszej premiery?
Prof. Piotr Wajrak: Realizacja tytułu operowego trwa w ciągu jednego semestru. Rozpoczęliśmy pracę w październiku, półtora miesiąca trwały próby muzyczne, a następnie reżyserskie i choreograficzne w mniejszych salach. Wspólne próby na scenie mamy zaledwie w ciągu jednego tygodnia poprzedzającego premierę. To jest błyskawiczne tempo przygotowania spektaklu. Największe wyzwania dotyczą budowy i zmian dekoracji, a także dostępu do sali koncertowej - tam przecież odbywają się inne zajęcia akademickie, wydarzenia, koncerty, nagrania. Czekamy z utęsknieniem na własną salę operową w budowanym kampusie Akademii Muzycznej.

Czy w nowym roku melomani mogą szykować się już na kolejne premiery spektakli młodych adeptów sztuki w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy?
Prof. Piotr Wajrak: Teraz zapraszamy na Zemstę nietoperza, a już wiosną Operowe Forum Młodych otworzymy musicalem Błękitny zamek.

Spektakl "Zemsta nietoperza" w wykonaniu studentów Wydziału Wokalno-Aktorskiego, a także zasiadających w orkiestrze studentów Wydziału
Spektakl "Zemsta nietoperza" w wykonaniu studentów Wydziału Wokalno-Aktorskiego, a także zasiadających w orkiestrze studentów Wydziału Instrumentalnego bydgoskiej Akademii Muzycznej wystawiany jest w siedzibie uczelni przy ul. Gdańskiej 20.

O bezpłatne wejściówki należy pytać w portierni budynku. Spektakle odbywają się w sobotę, niedzielę i poniedziałek (17-19 XII) o godz. 17.00.

Dariusz Bloch
od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto