Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studentów czekają zmiany od 1 października

Redakcja
sxc.hu
Obecnie w Polsce są prawie 2 mln studentów. Będą oceniać wykładowców, dostaną tańsze bilety i prawne zabezpieczenia, nowe stypendia i kredyty. Co jeszcze czeka żaków? Przedstawiamy najistotniejsze zmiany w szkolnictwie wyższym dotyczące studentów od roku akademickiego 2011/2012.
Czytaj też:
» Debata o kulturze akademickiej podczas BKK


Płatny drugi kierunek

Tylko studenci z najlepszymi wynikami na drugim kierunku (czyli spełniający kryteria uzyskania stypendium rektora), będą mogli studiować bezpłatnie na więcej niż jednym fakultecie. Twórcy reformy liczą na to, że decyzja o podwójnych studiach nie będzie podejmowana pochopnie i skończy się blokowanie miejsc innym.

Stypendium socjalnego więcej

Zgodnie z nowymi zasadami 60% pieniędzy przekazywanych przez budżet państwa na pomoc materialną dla studentów, zostanie przeznaczonych na stypendia socjalne, a 40% na stypendia rektora dla najlepszych studentów.

Kredyty studenckie – nowy system poręczeń

Osoby, które nie były w stanie przedstawić bankom wymaganego zabezpieczenia pożyczki, teraz będą mogły skorzystać z kredytu. W przypadku studentów w szczególnie trudnej sytuacji rodzinnej lub finansowej państwo poręczy nawet 100% kredytowanej kwoty.

Bezpłatne usługi edukacyjne

Reforma szkolnictwa wyższego wprowadza katalog bezpłatnych usług edukacyjnych, do których będzie zobowiązana uczelnia. Zwłaszcza te prywatne narzucały wiele dodatkowych opłat swoim studentom. Teraz ma się to zmienić. Za co nie trzeba będzie płacić?

-wszystkie egzaminy (poprawkowe, komisyjne, dyplomowe),
-wpis na kolejny semestr i rok studiów,
-wydanie suplementu do dyplomu,
-złożenie i ocena pracy dyplomowej,
-wydanie dziennika praktyk zawodowych.

Oszczędnością ma być przejazd autobusem czy pociągiem. Zniżki będą przysługiwały studentom do 31 października roku ukończenia studiów. Do tej pory ulgi nie przysługiwały, kiedy żak kończył studia I stopnia (licencjackie lub inżynierskie), a nie rozpoczął jeszcze formalnie studiów II stopnia (magisterskich). Latem taka osoba nie mogła czuć się studentem. Od teraz żak będzie mógł korzystać ze zniżek komunikacyjnych oraz z innych uprawnień (dostęp do bibliotek, członkostwo w organizacjach studenckich).

Zabezpieczenie prawne dla studentów

Reforma wprowadza obowiązkowe umowy cywilnoprawne podpisywane między studentem a jego uczelnią. Będą w niej określone prawa i obowiązki obu stron. Gdy uczelnia nie będzie wywiązywała się ze swoich obowiązków lub łamała ustalone zasady, zwłaszcza w zakresie dodatkowych opłat – umowa da studentowi ochronę. Nowe przepisy pozwolą na łatwiejsze dochodzenie przez studenta jego praw przed sądem.

Profesor dla studenta, koniec z wieloetatowością

Nowe prawo zakłada poprawę sytuacji kadrowej na uczelniach. Praca wykładowców ma być tak zorganizowana, aby pozwoliła poświęcić wystarczająco dużo czasu każdemu ze studentów. Zgodnie z nowymi zasadami nauczyciel akademicki będzie mógł pracować tylko na 2 etatach. Pracownicy naukowi ubiegający się o drugi etat, muszą otrzymać zgodę rektora, który oceni, czy nie ucierpią na tym studenci i jakość prowadzonych badań.

Student oceni nauczycieli akademickich

Nie rzadziej niż co dwa lata pracownicy akademiccy będą oceniani. Jednym z ważniejszych kryteriów oceny będą opinie studentów i doktorantów (po każdym cyklu zajęć dydaktycznych). Już teraz wiele uczelni za pomocą systemu USOS rozsyłało swoim studentom ankiety dotyczące prowadzących zajęcia (m.in. UKW). Reforma zakłada, że otrzymanie negatywnej oceny cyklicznej (co dwa lata) może stać się podstawą do zwolnienia wykładowcy, a dwie kolejne oceny negatywne zmuszają władze uczelni do rozwiązania stosunku pracy z daną osobą. Dzięki takiemu systemowi zajęcia i badania mają być prowadzone na najwyższym poziomie.

Praca po studiach, rzecznik praw absolwenta

Uczelnie będą miały obowiązek monitorowania zawodowych losów swoich absolwentów, realizowany na przykład przez Biura Karier. Aby zapewnić studentom jak największe szanse na satysfakcjonującą pracę, uczelnie zobligowane będą do unowocześnienia programów studiów i dostosowywania ich do wyzwań rynku pracy. Reforma powołuje także Rzecznika Praw Absolwenta, którego rolą będzie wskazywanie barier utrudniających zawodowy start.

Reforma szkolnictwa wyższego została podzielona na 3 działy; dotyczący studentów został już przybliżony. Poniżej prezentujemy najważniejsze założenia reformy odnoszące się do naukowców i uczelni.

Naukowcy

1) Wspieranie wybitnych
• Diamentowy Grant
• Stypendia dla 30% najlepszych doktorantów wyższe o 50%
2)Więcej szans
• Ograniczenie nepotyzmu
• Dynamiczna polityka kadrowa
3)Szybsza kariera
• Lepsza habilitacja
• Konkursy na wszystkie stanowiska
• Ogłoszenia o wakatach
• Dostępne w Internecie

Uczelnie
1) Więcej środków
• Coraz więcej pieniędzy na naukę
• 16 miliardów złotych na laboratoria i ośrodki naukowe
• Promocja najważniejszych kierunków dla państwa
• Większe finansowanie spoza budżetu
2) Lepsze zarządzanie
• Wspomaganie najlepszych
3) Krajowe Naukowe Ośrodki Wiodące
• Programy studiów tworzone wspólnie z pracodawcami
• Rektor z wyboru lub konkursu
• Większe uprawnienia dla rektora
• Zachęty do tworzenia spółek spin-off
• Komercjalizacja wyników badań

Nowe prawo wchodzi w życie wraz z rozpoczęciem roku akademickiego, czyli 1 października 2011r. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. dr hab. Barbara Kudrycka, zapewnia, że to dobre zmiany. Jakie są w Waszym odczuciu?

Zobacz też:

Kawałki Bydgoszczy - konkurs MM-ki
U-Rodziny Cieszkowskiego

Psie Coctail Party w Bydgoszczy

Bydgoski Kongres Kultury
Dołącz do MMBydgoszcz.pli napisz artykuł! Poinformuj nas, co się dzieje w mieście. Pochwal się swoimi zdjęciami, komentuj wpisy i załóż własnego bloga!
» dodaj artykuł
» dodaj zdjęcia
» dodaj wydarzenie
» dodaj wpis do bloga
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto