18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Styczeń w bydgoskim MCK. Zobacz program na cały miesiąc! [ZDJĘCIA]

Informacja prasowa
Styczeń w Młodzieżowym Centrum Kultury w Bydgoszczy - Program
Styczeń w Młodzieżowym Centrum Kultury w Bydgoszczy - Program Materiały prasowe
Styczeń w bydgoskim MCK. Święta minęły w tempie błyskawicznym, a Nowy Rok już za kilka dni. Od początku 2014 rusza tez styczniowy program wydarzeń w MCK Bydgoszcz. Zobacz dokładny program na cały miesiąc.

Styczeń w bydgoskim MCK. Zobacz program na cały miesiąc! [ZDJĘCIA]

Styczeń 2014 w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy

4.01.2014, sobota, godz.11.00, Kino Orzeł, bilety 5 zł
„Małe ANIMOCJE” – Tajemnica kwiatu paproci

Filmowe pokazy dobrego kina animowanego dla dzieci, przygotowane przez Festiwal Filmów Animowanych Animocje. Tajemnica kwiatu paproci reż. Tadeusz Wilkosz, Paweł Wendorff, ANIMA-POL, Polska 2004, czas: 69’
Cztery lalki, mieszkające na co dzień w przedszkolu, zostają uprowadzone przez fałszywych ochroniarzy. Podczas ucieczki z łap porywaczy gubią się w lesie. Buba i Superboj natychmiast popadają w niewolę bezwzględnego Szefa dzikiego wysypiska śmieci. Druga para – Malutka i Narwany – wędrując przez las spotyka zwierzęta, które skarżą się na sąsiedztwo Śmieciowiska-Wysypiska. Na szczęście Malutka znajduje zaczarowany kwiat paproci i zostaje obdarzona niezwykłą mocą. Malutką i Narwanego również spotyka los Buby i Superboja. Wszystkie lalki z rozkazu Szefa mają grzebać w śmieciach… Ale Szef nie wie, na jakich trafił twardzieli…

5.01.2014, niedziela, godz. 9.30, salonik secesyjny, wstęp wolny
Poranek Teatralny dla osób niepełnosprawnych

5.01.2014, niedziela, godz. 11.00, foyer MCK, wstęp wolny, zapisy: [email protected]
Zatańcz ze mną, mamo
– zajęcia taneczne dla dzieci od lat 5 z opiekunami. Uczymy tańczyć flamenco w jazzowym opracowaniu. Na zajęciach poznajemy popularne we flamenco palo, takie jak rumba czy tangos. Prowadzenie – Dorota Dzięcioł. Konieczna rezerwacja miejsc i zabranie wygodnego stroju.

5.01.2014, niedziela, godz. 20.00, Pałac Nowy w Ostromecku, wstęp 114 zł*
Bal Trzech Króli

Zapraszamy serdecznie na pierwszy bal w Pałacu Nowym w Ostromecku w 2014 roku. Dla Gości przygotowane zostało atrakcyjne menu, m.in. rosół z gęsi, schabowy z kapustą, bigos, w cenie biletu są także zimne zakąski i napoje. Do tańca zagra big band bydgoszczanina Waldemara Mateckiego. Królować będą największe przeboje muzyki rozrywkowej, przy których będzie można bawić się do rana. Pojawią się również Trzej Królowie (pod przewodnictwem Adama Gajewskiego), którzy, wraz z Gośćmi, śpiewać będą kolędy. Impreza trwać będzie od godz. 20.00 do 4.00. Szczegóły na stronach internetowych Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy oraz Zespołu Pałacowo-Parkowego w Ostromecku.

7.01.214, wtorek, godz. 18.00
Inauguracja działalności DKF Mozaika w Kinie Orzeł
20.00 seans filmowy DKF Mozaika

8.01.2014, środa, godz. 17.00, wstęp wolny
W ramach cyklu: Popołudnie ze sztuką
Wieczór Performance’u z Pawłem Kwaśniewskim
performance, pokaz filmów, dyskusje

Zapraszamy na Wieczór Performance’u, z Pawłem Kwaśniewskim, artystą, którego bydgoska publiczność miała okazję poznać, podczas odbywającego się w naszym mieście, we wrześniu ubiegłego roku, Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Performance.
Paweł Kwaśniewski (1963) ukończył studia filozoficzne, na wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Akademii Teologii Katolickiej (obecnie UKSW). Od 1984 roku, stworzył ponad 300 sytuacji performance, pokazywanych w muzeach, galeriach, i centrach sztuki w ponad 60 krajach, na 5 kontynentach. Poza działalnością artystyczną, zajmował się również okazjonalnie prowadzeniem wykładów, na uczelniach artystycznych w Polsce, Finlandii, Irlandii i Islandii, angażował się również w działalność społeczną i prace dziennikarskie.

Spektakle Pawła Kwaśniewskiego, często charakteryzuje doza osobliwego humoru, ironicznego podejścia do świata, który jest równocześnie silnie skontrastowany z brutalnym traktowaniem własnego ciała. Przykładem tego jest prowadzona przez niego od lat osiemdziesiątych akcja „wyprzedaży centymetrów kwadratowych swojego ciała”. Forma performance’u, w którym artysta jest zarówno twórcą jak i tworzywem – na własnym ciele bada granice własnego bólu i wytrzymałości – to najczęściej podejmowany przez Kwaśniewskiego sposób ekspresji. Twórca porównuje tę formę do poezji twierdząc, iż Performance jest dla sztuki wizualnej trochę jak poezja w literaturze. Są poeci, którzy piszą wiersze liryczne i krajobrazowe. Są tacy, którzy piszą krótko i dosadnie.

11.01.2014, sobota, godz. 15.00-17.00, foyer MCK, wstęp 5 zł
Zamieniada

11.01.2014, sobota, godz. 11.00
„Małe ANIMOCJE” zapraszają na „Śnieżne animacje II” – zestaw filmów krótkometrażowych (czas 53’ 45”) – bilety 5 zł
Jak promyk słońca szukał przyjaciela, reżyseria: Wiesław Zięba, SMF, Polska 2005 / czas: 6’18”
Znany z PRZYGODY NAD STAWEM Promyczek, szuka przez cały rok przyjaciela… Niespodziewanie, znajduje go zimą… Słoneczna podróż przez cztery pory roku, z muzyką Antonio Vivaldiego w tle.

Pies, kot i… magnetofon, reżyseria: Alina Maliszewska, SMF, Polska 1972 / czas: 9’18”
Długa zima. Nic się nie dzieje… Pies i Kot marzą o zakupie magnetofonu, aby uprzyjemnić sobie ten mroźny czas…

Złoty szlak, reżyseria: Bogdan Nowicki, SMF, Polska 1969 / czas: 8’58”
W swej długiej wędrówce, Koziołek – Mądra Głowa, dociera na Alaskę, gdzie właśnie trwa kolejna „gorączka złota”…

Lody śmietankowe, reżyseria: Zofia Oraczewska, SMF, Polska 1962 / czas: 6”
Jeden z odcinków pierwszego w historii polskiego serialu animowanego – JACEK ŚPIOSZEK. Mały Jacek odbiera lody śmietankowe dziewczynce, wzbudzając tym gniew pingwinka z plakatu. Uciekając przed nim, przelatuje rakietą na biegun południowy… Nieprawdopodobne? Cóż, w animacji, tak jak we śnie, wszystko jest możliwe…
Trzecie życzenie, reżyseria: Wiesław Zięba, SMF, Polska 1992 / czas: 08’36”
Zbliża się Gwiazdka. Dwa koty przystrajają choinkę i czekają na Mikołaja, który okazuje się być…

Pies, kot i… piecyk, reżyseria: Leszek Komorowski, SMF, Polska 1972 / czas: 09’14”
Jak jest zima, to jest zimno. Pies i Kot wiedzą o tym doskonale, ale robią wszystko, by jakoś temu zaradzić…

Dlaczego mam dobre zdanie o bocianie, reżyseria: Janusz Martyn, ANIMA-POL, Polska 2012 / czas: 5’21”

Pierwszy odcinek serialu, będącego kontynuacją popularnej w latach 90-tych telewizyjnej serii pt. NOTATNIK PRZYRODNICZY. Podczas pobytu na wsi, Kaktus i Mały poznają Wojtka – młodego bociana, który będzie zmuszony pozostać całą zimę w Polsce…

12.01.2014, niedziela, godz. 11.00-18.00, sala kinowo-widowiskowa, foyer,
Kawiarnia Szpulka MCK, wstęp wolny

XXII Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy - 12 stycznia 2014 roku zbierać będziemy „Na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej opieki medycznej seniorów”. Zapraszamy do MCk na koncerty, pokazy udzielania pierwszej pomocy, zabawy, porady i przede wszystkim na bycie razem.

12.01.2014, niedziela, godz. 12.00, Pałac Nowy w Ostromecku, wstęp wolny
„Akademia dzieciom – muzyczna podróż po świecie”

Kolejna odsłona cyklicznych spotkań rozwijających predyspozycje muzyczne najmłodszych odbiorców. Zajęcia polegające m.in. na prezentacji twórczości polskich i zagranicznych kompozytorów, zapoznaniu z brzmieniem i budową instrumentów zyskały uznanie wśród rodziców i dzieci. Głównymi prowadzącymi audycje są Ewelina Boesche-Kopczyńska i mgr Honorata Glaza-Gulgowska – artystki związane z Akademią Muzyczną im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Styczniowy koncert nosi tytuł „Taneczne rytmy”.

12.01.2014, niedziela, godz. 16.00, Pałac Nowy w Ostromecku, wstęp wolny
„Ej maluśki, maluśki” – bożonarodzeniowe kolędy, kantyczki i pastorałki
Spotkanie będzie nie tylko okazją do wspólnego śpiewania najpiękniejszych pieśni polskich, ale również do „wędrówki” przez tradycje kolędowania. W koncercie wystąpią dzieci i młodzież z Zespołu Szkół w Ostromecku pod kierunkiem Anny Grzybek-Korzeniewskiej. Dawne kolędy przypomni Krystyna Piórczyk, koncert poprowadzi – przytaczając opowieści o tradycji i śpiewaniu pieśni bożonarodzeniowych – Krystyna Berndt. Uczestnicy odwiedzą także Kościół św. Mikołaja Biskupa, Stanisława Biskupa i Męczennika i Jana Chrzciciela w Ostromecku.

12.01.2014, niedziela, godz. 18.00, Pałac Nowy w Ostromecku, wstęp wolny
Zimowe spotkanie ze znakami i obrazami – performance Grzegorza Pleszyńskiego
Grzegorz Pleszyński zajmuje się malarstwem, rysunkiem, grafiką, projektowaniem okładek i plakatów, fotografią, video-artem, happeningiem. Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2013. Liczne podróże i kontakty artystyczne w sposób znaczący wpłynęły na jego sposób postrzegania świata. Na najbliższym spotkaniu zaprezentuje dźwiękowy performance połączony z pokazem znaków i obrazów.

14.01.2014, wtorek, Kino Orzeł
Seans DKF Mozaika

15.01.2014, środa, godz. 17.00,
sala kinowo-widowiskowa MCK, wstęp wolny, zapisy: [email protected]
Warsztaty teatralne niebopiekło

Bydgoski teatr niebopiekło zaprasza na warsztaty poświęcone budowaniu podstawy aktorstwa – sprawności ciała. W programie trening fizyczny aktora, praca nad kontaktem z partnerem, koncentracją, emisją głosu. Należy przynieść dresy, ćwiczymy boso. Zwieńczeniem cyklicznych warsztatów będzie nabór do grupy teatralnej, która rozpocznie wspólną pracę nad spektaklem.

16.01.2014, czwartek, godz. 17.00, Pracownia witrażu ul. Dworcowa 10, wstęp 10 zł
Koło gospodyń miejskich

W styczniu Justyna Żywiecka pokaże nam jak przygotować ozdobną tackę wyściełaną kolorową, szklaną mozaiką. Każda z Pań wyjdzie z zajęć z samodzielnie przygotowanym przez siebie dekoracyjnym przedmiotem.

Bilety na koło gospodyń miejskich są dostępne w kasie MCK i o udziale w zajęciach decyduje posiadanie go. Liczba miejsc ograniczona. Bilety są już dostępne w kasie MCK.

16 stycznia 2014, czwartek, godz. 18.00,
Galeria Wspólna, wernisaż, wstęp wolny

Mariusz Gutowski „Pure & transparent”, rysunki

Mariusz Gutowski w latach 2002-2007 studia na Wydziale Sztuki, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W 2007 roku dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Malarstwa profesora Eugeniusza Geno Małkowskiego. W 2007 roku – stypendium artystyczne Marszałka Warmii i Mazur. Laureat konkursu Salted Candy 2009. W 2009 roku uczestnik warsztatów Art&Fashion Festiwal w Starym Browarze w Poznaniu. W 2011 roku – stypendium artystyczne Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Doceniony w rankingu Kompasu Sztuki, jako obiecujący młody artysta. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, ilustracją, projektowaniem graficznym i scenografią. Prace w licznych kolekcjach prywatnych i państwowych, ponadto publikacje w wydawnictwach.
Reprezentantem młodszego pokolenia jest Mariusz Gutowski, którego prace epatują przewrotnym, wyrafinowanym konceptem, subtelnymi odcieniami ironii aż po groteskę, celową deformacją i rozpoznawalnym stylem, w którym ekspresja, drapieżność i teatralność przekazu łączy się z agresywną, niemal neonową barwą i finezyjnym, szkicowym, często negatywowym obrysem. Rysunki i malarskie zapiski Gutowskiego fascynują wewnętrzną dramaturgią, zamierzoną dysharmonią między kolorystyką, nasyconą, transparentną barwą, przypominającą stylistykę reklamy, chropawością formy, przewrotnie sugerującej nieporadność, naiwność i wrażliwość dziecka, a poważnym, niekiedy gorzkim, bolesnym przesłaniem. Prace układają się w rodzaj notatnika, w który straszą upiorne maski, wyszczerzone zębiska, atrybuty ziemskiej i niebiańskiej władzy, zdeformowane sylwety doznające zmysłowej ekstazy, jakby przeniesione z księgi Kamasutry. W świecie tych wyobrażeń człowiek okazuje się tworem wielce samotnym, opuszczonym, skazanym na nieme zadziwienie, tworem doświadczającym powolnego unicestwienia, niebytu kryjącego się pod pozorami niby realnej egzystencji.

Małgorzata Dorna, (BWA Piła, fragment z katalogu wystawy poplenerowej Interdyscyplinarnych Spotkań Twórców w Człopie. 2013).

17.01 - 20.01.2014, Kino Orzeł
Nowe Horyzonty Tournee
piątek 18.00: Niebiańskie żony Łąkowych Maryjczyków
piątek 20.15: Kiedy umieram
sobota 18.00: Goltzius and the Pelican Company
sobota 20.15: Shirley – wizje rzeczywistości
niedziela 18.00: Camille Claudel 1915
niedziela 20.00: Nieznajomy nad jeziorem
poniedziałek 18.00: Molier na rowerze
poniedziałek 20.00: Chore ptaki umierają łatwo

18.01.2013, sobota, godz. 9.00 do 12.00,
foyer MCK, wstęp: 40 zł/os., zapisy: [email protected]

Bum Bum Rurki – szkolenie dla pedagogów

Bum Bum Rurki, na całym świecie zwane Boomwhackers, to plastikowe, kolorowe tuby muzyczne, które od ponad 15 lat na całym świecie wykorzystywane są do zabawy, edukacji i integracji. Każdy kolor odpowiada konkretnemu dźwiękowi dzięki czemu możemy muzykować nawet z 4-latkami. Rurki są idealnie nastrojone i współgrają z innymi instrumentami. Wystarczy uderzyć w dowolną powierzchnię (podłoga, ręka, krzesło itp.) by wydobyć dźwięk. Bum Bum Rurki to instrument kreatywny, na którym grać może każdy – także nauczyciele bez wykształcenia muzycznego są w stanie poprowadzić wiele gier i zabaw przy użyciu tego instrumentu.

W programie szkolenia:
– wykorzystanie instrumentów w systemie Chroma Notes (przykłady lekcji przy użyciu dostępnych w klasie instrumentów)
– zastosowanie Bum Bum Rurek do zabawy i edukacji muzycznej, plastycznej, ruchowej, językowej;
– metodyka pracy przy prowadzeniu zabaw kreatywnych
– organizacja przestrzeni do zabaw ruchowych, tanecznych i plastycznych,
Prowadzenie: Dawid Gacek, instruktor, miłośnik Bum Bum Rurek z Krakowa i ich pionier w Polsce. Basista – przez lata na rzeszowskiej, później na krakowskiej scenie muzycznej. Współpracuje z nauczycielami i wspiera inicjatywy związane z Bum Bum Rurkami.

Szkolenie zakończone wydaniem zaświadczenia.

18.01.2013, sobota, godz. 13.00, foyer i Kawiarnia Szpulka MCK, wstęp 10 zł, zapisy: [email protected]

Bum Bum Rurki – warsztaty muzyczne dla dzieci od lat 5

Bum Bum Rurki dają nieograniczone możliwości wprowadzania dzieci w świat rytmu, melodii, harmonii i tańca. Poprzez zabawę uczą koncentracji, cierpliwości i współpracy.

18.01.2013, sobota, godz. 14.00, zbiórka w MCK, wstęp wolny, zapisy: [email protected]

Spacerownik bydgoski: z wizytą w warsztacie stolarskim

Z wizytą w warsztacie u rzemieślnika – stolarza. Spotykamy się o godz. 14 w MCK i ruszamy na spacer w stronę „Londynka”.

19.01.2014, niedziela, godz. 10.00, zbiórka przy „Domku Wyczółkowskiego” na Wyspie Młyńskiej, wstęp wolny,

Kultura na świeżym vol. 21 – Wyczół i cisy

Zapraszamy na wycieczkę przede wszystkim wielbicieli malarstwa oraz miłośników nietypowej flory. Udajemy się bowiem do rezerwatu Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego Wyjątkowo spotykamy się nie na dworcu, a pod „Domem Wyczółkowskiego” na Wyspie Młyńskiej o godzinie 10. W planie krótka wizyta w środku i zapoznanie się z pracami malarza, które to, mamy nadzieję, wprowadzą nas w pozytywny klimat, z którego nie damy się wyciągnąć aż do wieczora. Czasu na zwiedzanie mamy, niestety, niewiele, bo pociąg do Wierzchucina odjeżdża z dworca o godz. 11.24. Na miejscu jesteśmy o 12.12. Stamtąd ruszamy na południe, na początku w kierunku wsi Mukrz. Obchodzimy Jezioro Mukrzańskie i udajemy się w stronę rezerwatu, który jest najstarszym rezerwatem przyrody w naszym pięknym kraju. Na miejscu oddajemy się chwili refleksji na temat urody otaczającej nas przyrody, po czym wyruszamy w stronę Jeziora Ostrowite i obchodzimy je od strony wschodniej. Jeżeli czas na to pozwoli, udamy się na stary cmentarz ewangelicki. Jeżeli nie, udamy się prosto na stację PKP Błądzim, skąd wyruszymy o 17.24 i po godzinie będziemy w Bydgoszczy. Zapraszamy! Cena biletów w dwie strony około 22 zł + 5 zł za bilet wstępu do muzeum.

19.01.2014, niedziela, godz. 12.00, sala kinowo-widowiskowa MCK, bilety: ulgowy 13 zł i normalny 16 zł, rezerwacje: [email protected]
MCK i Bydgoski Teatr Lalek BURATINO, spektakl

„Czerwony Kapturek” – PREMIERA!

Bajkę o „Czerwonym Kapturku” wszyscy doskonale znają, ale też wszyscy bardzo chętnie po nią sięgają. Sięgnął po nią również Bydgoski Teatr Lalek Buratino, realizując swój plan zaprezentowania bydgoskiej, młodej widowni cykl klasycznych bajek i baśni. Bydgoski „Czerwony Kapturek” w swojej konstrukcji fabularnej nie odbiega od klasycznego pierwowzoru. Jest więc mała dziewczynka w wyróżniającym ją spośród innych dzieci czerwonym nakryciu głowy, jest mama, babcia, jest leśniczy, no i oczywiście jest wilk. Są też inni bohaterowie, których Kapturek spotka podczas swej wędrówki przez las, w którym dziewczynka mieszka. W lesie zamieszkuje również jej babcia. Ta chwilowo jest chora i koniecznie trzeba ją odwiedzić, a co za tym idzie, zanieść co nie co do jedzenia. Mama Czerwonego Kapturka jest osobą bardzo zapracowaną, więc prosi, by do babci poszła córka. Czerwony Kapturek chętnie się zgadza, bo lubi wędrować po lesie, w którym ma mnóstwo przyjaciół. I tu zaczyna się oryginalna część opowieści, nigdzie dotąd nie realizowana, napisana specjalnie dla Teatru Buratino. Nim Czerwony Kapturek zmierzy się bowiem z groźnym i potężnym wilkiem, spotka lękliwego zająca, nierozgarnięte ptaki i przebiegłą lisicę. Mimo starannie przygotowanego przez dziewczynkę planu, niestety, nie uniknie swego przeznaczenia. Wilkowi udaje się pożreć dziewczynkę, a do tego jeszcze babcię. Mimo swych dramatycznych i bardzo niebezpiecznych zwrotów cała historia kończy się jednak szczęśliwie, bowiem jak zawsze, na wysokości zadania stanie pan Leśniczy. To bajka z bardzo wartką akcją, zabawnymi dialogami, wpadającymi w ucho piosenkami i jak zawsze w przypadku Teatru Buratino, zrealizowana w konwencji żywoplanowo-lakowej. Z użyciem pięknych lalek.

19.01.2014, niedziela, godz. 13.00, foyer, Kawiarnia Szpulka, sala kinowo-widowiskowa MCK, wstęp wolny

Dzień Babci i Dziadka z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy

Dzień Babci i Dziadka to znakomita okazja do wspólnej zabawy i prezentacji dokonań babć, dziadków i wnuków. Dzisiejsi „dziadkowie” to ludzie bardzo aktywni społecznie, nie są tylko beneficjentami, potrafią mocno zaangażować się w życie społeczne – stąd nasz akces w WOŚP. Zapraszamy wszystkich do wspólnej zabawy, do udziału w loterii fantowej, wreszcie do wsparcia naszych wolontariuszy.

19.01.2014, niedziela, godz. 16.00: wstęp wolny dla osób od 65 lat pozostali 11 i 14 zł
DKF Plus – Molier na rowerze
reż. Philippe Le Guay, Francja 2012, 104 min.

Popularny telewizyjny gwiazdor Gauthier Valence (Lambert Wilson, „Matrix Reaktywacja”, „Matrix Rewolucja”, „Bez skazy”) wyrusza w podróż pociągiem na tajemniczą francuską wyspę Ré. Ma do wykonania specjalną misję. Chce przekonać starego przyjaciela aktora Serge’a Tanneura (Fabrice Luchini, „Żona doskonała”, „Niebo nad Paryżem”) do powrotu na teatralną scenę w tytułowej roli w spektaklu „Mizantrop” Moliera. Zadanie nie jest proste, bo Tanneur, znany kiedyś aktor komediowy, trzy lata temu porzucił teatr, wycofał się ze świata i zamieszkał w rozpadającym się domu, przekazanym w spadku przez wuja. Stał się typowym mizantropem, a w dodatku nie chce wracać do przeszłości, ma dosyć aktorstwa i pali wszystkie scenariusze, które tylko dostanie.

19.01.2014, niedziela, godz. 16.00,
Pałac Nowy w Ostromecku, wstęp 10 zł**
Joachim Perlik i Artur Grudziński w repertuarze Czesława Niemena

W 2014 roku przypada już dziesiąta rocznica śmierci wybitnego artysty. Od kilku lat w Zespole Pałacowo-Parkowym w Ostromecku czczona jest pamięć muzyka. Przed nami kolejny występ jednego z najlepszych wykonawców śpiewających „niemenowskie” piosenki w Polsce – Joachima Perlika.

Tym razem artysta wystąpi w duecie z Arturem Grudzińskim (fortepian) – multiinstrumentalistą i autorem piosenek, znanym z występów m.in. z Marylą Rodowicz czy Ewą Bem, byłym współrealizatorem programu „Śpiewające Fortepiany”.
Perlik w 2005 roku wydał solową płytę „Wspomnienie o…” zawierającą największe i najbardziej popularne przeboje Niemena. Znalazły się na niej m.in. utwory „Dziwny jest ten świat”, „Pod papugami”, „Jednego serca”.

21.01.2014, wtorek, Kino Orzeł
Seans DKF Mozaika

24.01.2014, czwartek, godz. 19.00, koncert 20.00, sala kinowo-widowiskowa, bilety 15,00 zł (przedsprzedaż) i 20,00 zł (w dniu koncertu) do nabycia w kasie MCK,
Premiery Płytowe: George Dorn Screams „Ostatni dzień” i Sorry Boys „Vulcano”
Najnowsze wydawnictwo bydgoskiego zespołu, zatytułowane Ostatni dzień to pierwszy krok wydeptywania nowej ścieżki na szlaku muzycznej wycieczki. Początek wędrówki przypada na 2005 rok, grupa ma więc za sobą spory kawał czasoprzestrzeni. A ponieważ podróżują na piechotę (lubią podziwiać widoki), od czasu do czasu, robią krótsze lub dłuższe przystanki (Snow Lovers Are Dancing [2006], O’Malley’s Bar [2009], Go Cry On Somebody Else’s Shoulder [2011]). Tym razem, rozbili obóz w Sucharach, pod uchem Jarka Hejmanna. Odetchnęli, przeanalizowali swoje położenie, wyznaczyli nowy azymut i ruszyli dziarsko na spotkanie z przygodą. Dokumentacja z podróży przybrała charakter albumu. Efekty zaprezentują w Ostatni dzień tygodnia – 24 stycznia 2014 roku w MCK.

GDS: Marcin Karnowski, Radek Maciejewski, Magda Powalisz, Wojtek Trempała.
Warszawski zespół Sorry Boys, zadebiutował w 2010 r. albumem „Hard Working Classes”, wydanym przez Mystic Production. Płyta została bardzo dobrze przyjęta przez słuchaczy i recenzentów. Album promowały piosenki „Chance” i „Cancer Sign Love”, prezentowane przez liczne radiostacje, m.in. Escę Rock, Trójkę, Radio Roxy.
Już przed wydaniem debiutanckiego albumu grupa została zauważona zarówno w Polsce, jak i za granicą. W 2008 r. piosenka Sorry Boys znalazła się na płycie „minimax pl”, sygnowanej przez Piotra Kaczkowskiego. W tym samym roku grupa zdobyła statuetkę „Best New Band Poland” na międzynarodowym konkursie GBOB w Londynie, a w 2009 r. nagrodę „Największa Nadzieja 2009” w ramach PAM London Awards.
Zespół z powodzeniem koncertuje - na swoim koncie ma m.in. dwie trasy promujące album „Hard Working Classes”, obejmujące największe miasta w Polsce. Wystąpili również jako gość trasy m.in. Hey i Brodki oraz jako support Jassie Ware i I Blame Coco. Sorry Boys wystąpili m.in. na takich festiwalach jak Open’er Festival, Jarocin, Męskie Granie i Seven Festival. Wyjątkowym wydarzeniem w biografii Sorry Boys był koncert podczas pokazu kolekcji Macieja Zienia w Soho Factory w 2011 r., który był szeroko komentowany w branży modowej.

Obecnie Sorry Boys kończy pracę nad drugim albumem, którego premiera odbędzie się jesienią 2013. Zwiastunem nowego materiału jest singiel „The Sun” i „Phoenix”. Piosenki trafiły na listy przebojów i playlisty m.in. Trójki, Eski Rock i Radia Roxy.

Skład zespołu:
Bela Komoszyńska głos, instrumenty klawiszowe
Tomasz Dąbrowski gitary
Piotr Blak gitara, instrumenty klawiszowe
Maciek Gołyźniak perkusja
Bartosz Mielczarek bas
www.sorryboys.pl

25.01.2013, sobota, godz. 11.00, MCK, wstęp wolny
I Zimowy Koncert Kreatywki pt.„KREATYWNE DZIECIŃSTWO” dla niemowląt i małych dzieci

MCK & KREATYWKA zapraszają rodziców z dziećmi w wieku 0-5 lat na radosne spotkanie z muzyką na żywo. Krótkie i dostosowane do możliwości percepcyjnych najmłodszych melomanów utwory zagrają profesjonalni muzycy oraz studenci szkół muzycznych.

Całości towarzyszyć będą przyśpiewki, wierszyki, kołysanie i taniec. Specjalnie zaaranżowana przestrzeń, wyłożona wykładzinami i poduszkami pozwoli poczuć się swobodnie i ekspresyjnie wyrażać pozytywne emocje.
Zapraszamy całe rodziny!

Zapisy: [email protected] / W zgłoszeniu prosimy podać imię i nazwisko, ilość osób dorosłych oraz ilość dzieci, jaka przyjdzie na Koncert (wraz z podaniem ich wieku).

25.01.2013, sobota 10.00-14.00, salonik secesyjny (III piętro) w MCK, cena: 50 zł za spotkanie (w cenie materiały: podobrazie malarskie, farby, pędzle) 250 zł karnet na cykl spotkań, zapisy: [email protected]

Koło Gospodyń Miejskich – Krótki kurs malarstwa olejnego

Koło Gospodyń Miejskich zaprasza od nowego roku na krótki kurs malarstwa olejnego. Zaczynamy w styczniu, kończymy w czerwcu. Jest to cykl sześciu spotkań z Anną Tomasik, pod której okiem będziemy malować portrety, martwą naturę, a także skopiujemy swoje ulubione obrazy znanych mistrzów. Zapoznamy się przy tym z techniką olejną. Na koniec kursu przygotujemy wystawę prac powstałych podczas jego trwania. Liczba miejsc ograniczona

26.01.2014, niedziela, godz. 9.30, salonik secesyjny (III piętro) w MCK, wstęp wolny, zapisy: [email protected]
Poranek rodzinny

Podczas styczniowego poranka nastroimy się karnawałowo i będziemy szaleć! Przygotujemy własnoręcznie maski, które wykorzystamy do tańców i „hulańców”, które wydarzą się w drugiej części spotkania. Można przyjść w przebraniu!

26.01.2014, niedziela, godz. 12.00, sala kinowo-widowiskowa MCK, bilety: ulgowy 13 zł i normalny 16 zł, [email protected]
MCK i Bydgoski Teatr Lalek BURATINO
„Przygody Kaja i Gerdy” – spektakl

26.01.2014, niedziela, godz. 18.00, sala kinowo-widowiskowa MCK, wstęp wolny
Teatr Improwizowany wymyWammy udowadnia – Starość też radość!
– pokaz improwizacji teatralnej

Złotka, zapraszamy Was na nasze popisy pachnące racuszkami. Postaramy się pokazać, że w głowach spowitych srebrnym włosem, kryją się pomysły zaskakujące niejednego młodzieńca. Zadbamy o ciepłą, niczym dziergane przez nas skarpety, atmosferę. Nakarmimy Was niesłychanymi historiami spod beretu. W wełnianych paputkach pokażemy, że potrafimy robić nie tylko na drutkach. Udowodnimy, że jesteśmy babkami z wigorem i również w leciwym wieku tryskamy, jak nasze perfumy, niebagatelnym humorem

25.01.2013, sobota, godz. 20.00, Pałac Nowy w Ostromecku, wstęp 75 zł*
Bal (nie tylko) dla Seniorów
Zapisy przyjmuje Hanna Parucka (tel. 661 695 610), zaproszenia sprzedawane będą od 1 stycznia w kasie MCK.

26.01.2013, niedziela, godz. 16.00, Pałac Nowy w Ostromecku, wstęp 10 zł**
Akademia w Pałacu

Wystąpią adiunkci Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy: Joanna Czapińska-Wróblewska (skrzypce) – prowadząca klasę nauki akompaniamentu uczestniczka mistrzowskich kursów i warsztatów, a także licznych festiwali w kraju i za granicą; w swoim dorobku posiadająca nagrania CD – oraz Bolesław Siarkiewicz (fortepian) – były stypendysta Ministra Kultury i Sztuki prowadzący ożywioną działalność koncertową jako solista i kameralista; w 2006 roku uzyskał stopień naukowy doktora sztuk muzycznych.

W programie koncertu utwory takich kompozytorów, jak Pablo Sarasate, George Enescu, Johannes Brahms.

26.01.2014, niedziela, godz. 17.30, Pałac Stary w Ostromecku, wstęp wolny
„Bydgoszcz i Ostromecko w okresie staropolskim” – wykład prof. Janusza Kutty
Znany bydgoski historyk, dyrektor Archiwum Państwowego w Bydgoszczy w latach 1982-2004, autor książek i artykułów o tematyce historycznej przybliży interesujące fakty z dziejów naszego regionu.

26.01.2014, niedziela, godz. 18.15, Pałac Stary w Ostromecku, wstęp wolny
„Filozofia stodoły, czyli fotografie i artefakty z podróży na białostocczyznę” – wernisaż wystawy Krystyny Berndt

Fotografia Krystyny Berndt to fotografia drogi. Zdjęcia wykonuje niespiesznie, najczęściej aparatem analogowym prowokującym artystkę do uważnej kontemplacji świata, ludzi i ich otoczenia. Inspirują ją wioski, które odwiedza, ludzie, których spotyka, przedmioty i obiekty, symboliczne artefakty – najczęściej chrome i niekompletne – sakralizujące przestrzeń, nadające jej metafizyczny charakter.

W Galerii Pałacu Starego zobaczyć będzie można rekwizyty z podróży oraz zdjęcia wyselekcjonowane według tematu „filozofia stodoły”. Będą to m.in. obrazy drewnianych wiosek polsko-białoruskich, kamiennych stodół, a także porzucone przedmioty.

28.01.2014, wtorek, godz. 19.00, Kawiarnia Szpulka, wstęp wolny
Klub Akademii Jazzu: Sonny Stitt

Klub Akademii Jazzu to muzyczna prezentacja wielkich postaci świata jazzu. To kameralna forma uzupełniająca Bydgoską Akademię Jazzu, która będąc alternatywą dla zwykłego koncertu łączy w sobie walory edukacyjne z rozrywkowymi. Jest to również doskonała okazja do zaprezentowania ogromu talentu debiutantów tego gatunku uczących się w bydgoskiej AM. Postać Sonny Stitt’a, którego 90 rocznica urodzin przypada w lutym 2014 będzie tematem wiodącym Klubu Akademii Jazzu.

Sonny Stitt, filar Bebopu, absolutny wirtuoz saksofonów okrzyknięty następcą Charlie Parkera. Choć krótko po jego śmierci grał na alcie nie był jego dosłownym naśladowcą. Opierając się na innowacjach Parkera, Stitt dostosował je później do gry na saksofonie tenorowym i barytonie, co w rezultacie pozwoliło mu wyjść z cienia mistrza i stworzyć własny niepowtarzalny styl. Współpracował z wieloma muzykami, do których należą m.in. Dizzy Gillespie, Bud Powell, J.J. Johnson, Oscar Peterson, a także inni saksofoniści, tacy jak Sonny Rollins, Dexter Gordon, Eddie „Lockjaw” Davis i Gene Ammons. Z tym ostatnim staczał często pojedynki muzyczne, które pomogły w zdobyciu rozgłosu przez Ammonsa. W latach 50. eksperymentował z jazzem kubańskim, co zaowocowało nagraniami wykonanymi dla Verve Records wraz z Thadem Jonesem i Chickiem Coreą. W latach 60. koncertował również z Milesem Davisem. Sonny Stitt był jednym z pierwszych muzyków eksperymentujących z elektrycznie wzmacnianym saksofonem. Zmarł w 1982 roku.

Wykonawcy: Michał Łuka – ts, Adam Lemańczyk – kbd, Grzegorz Nadolny – b, Waldemar Franczyk – dr

28.01.2014, wtorek, Kino Orzeł
Seans DKF Mozaika

31.01.2014, piątek, godz. 17.30, foyer, Kawiarnia Szpulka, sala kinowo-widowiskowa MCK, wstęp wolny. Ekspozycja wystawy do 15 lutego 2014

Wystawa „Współczesna architektura Ukrainy” oraz wykład Wiceprezesa Narodowego Stowarzyszenia Architektów Ukrainy Oleksandra Jaremy na temat współczesnej architektury ukraińskiej

Ukraina jest krajem, z którym Polskę łączy nie tylko sąsiedztwo geograficzne, lecz również wspólna historia i kultura. Ten duży europejski kraj posiada dawne tradycje budownictwa i może poszczycić się licznymi zabytkami historycznymi. Po uzyskaniu niepodległości i przejściu do gospodarki wolnorynkowej Ukraina przeżyła ożywienie gospodarcze co, oczywiście, rzutowało na rozkwit nowoczesnej architektury miast. Powstawały w nich liczne biurowce, centra handlu i centra rozrywki, zespoły mieszkaniowe i osiedla willowe. Na rynku ukraińskim zaczęto stosować nowoczesne technologie budowlane, które w dużej mierze zostały zaszczepione przez polskie firmy. Najciekawsze obiekty powstały w największych miastach kraju: Kijowie, Charkowie, Dniepropietrowsku, Doniecku, Odessie i Lwowie.

W pewnym sensie architektura może służyć wskaźnikiem rozwoju gospodarczego i kulturowego kraju. Oglądając wystawę architektury ukraińskiej możemy dowiedzieć się więcej o naszym wschodnim sąsiedzie, który w sposób istotny wpływa na sytuacje w naszym regionie Europy.

Aleksander Baranowski, Narodowe Stowarzyszenie Architektów Ukrainy

Zajęcia stałe:
Poniedziałki:
18.00, salonik secesyjny, Teatr przy stoliku – próby

Wtorki, czwartki:
19.00, salonik secesyjny, próby „EMCeKa” pod kierownictwem Marty Ronek-Koślińskiej

Środa
18.00, Kawiarnia Szpulka MCK, Centrum Kultury Fantastycznej ( data do uzgodnienia z Michałem)

Piątek:
11.00-17.00, Piątki w Pracowni, Galeria Wspólna, informacje: 52 32 21 447

Wydarzenia gościnne:
9.01.2014, czwartek
17.00, foyer MCK, spotkanie Klubu Turystycznego „Wędrowniczek”

13.01.2014, poniedziałek
17.00, Kawiarnia Szpulka MCK, Spotkanie Klubu Esperanta Amiko

Małe Animocje
4.01.2014, sobota, godz. 11.00, Kino Orzeł,
bilety 5 zł (do nabycia w kasie MCK)
Tajemnica kwiatu paproci, reż. Tadeusz Wilkosz, Paweł Wendorff, ANIMA-POL, Polska 2004, czas: 69’

Cztery lalki, mieszkające na co dzień w przedszkolu, zostają uprowadzone przez fałszywych ochroniarzy. Podczas ucieczki z łap porywaczy gubią się w lesie. Buba i Superboj natychmiast popadają w niewolę bezwzględnego Szefa dzikiego wysypiska śmieci. Druga para – Malutka i Narwany – wędrując przez las spotyka zwierzęta, które skarżą się na sąsiedztwo Śmieciowiska-Wysypiska. Na szczęście Malutka znajduje zaczarowany kwiat paproci i zostaje obdarzona niezwykłą mocą. Malutką i Narwanego również spotyka los Buby i Superboja. Wszystkie lalki z rozkazu Szefa mają grzebać w śmieciach… Ale Szef nie wie, na jakich trafił twardzieli…

„Śnieżne animacje II”
11.01.2014, sobota, godz. 11.00, Kino Orzeł,
bilety 5 zł (do nabycia w kasie MCK) – zestaw filmów krótkometrażowych (łączny czas 53’ 45”)
Jak promyk słońca szukał przyjaciela, reżyseria: Wiesław Zięba, SMF, Polska 2005 / czas: 6’18”

Znany z PRZYGODY NAD STAWEM Promyczek, szuka przez cały rok przyjaciela… Niespodziewanie, znajduje go zimą… Słoneczna podróż przez cztery pory roku, z muzyką Antonio Vivaldiego w tle.

Pies, kot i… magnetofon, reżyseria: Alina Maliszewska, SMF, Polska 1972 / czas: 9’18”
Długa zima. Nic się nie dzieje… Pies i Kot marzą o zakupie magnetofonu, aby uprzyjemnić sobie ten mroźny czas…

Złoty szlak, reżyseria: Bogdan Nowicki, SMF, Polska 1969 / czas: 8’58”
W swej długiej wędrówce, Koziołek – Mądra Głowa, dociera na Alaskę, gdzie właśnie trwa kolejna „gorączka złota”…

Lody śmietankowe, reżyseria: Zofia Oraczewska, SMF, Polska 1962 / czas: 6”
Jeden z odcinków pierwszego w historii polskiego serialu animowanego – JACEK ŚPIOSZEK. Mały Jacek odbiera lody śmietankowe dziewczynce, wzbudzając tym gniew pingwinka z plakatu. Uciekając przed nim, przelatuje rakietą na biegun południowy… Nieprawdopodobne? Cóż, w animacji, tak jak we śnie, wszystko jest możliwe…
Trzecie życzenie, reżyseria: Wiesław Zięba, SMF, Polska 1992 / czas: 08’36”
Zbliża się Gwiazdka. Dwa koty przystrajają choinkę i czekają na Mikołaja, który okazuje się być…

Pies, kot i… piecyk, reżyseria: Leszek Komorowski, SMF, Polska 1972 / czas: 09’14”
Jak jest zima, to jest zimno. Pies i Kot wiedzą o tym doskonale, ale robią wszystko, by jakoś temu zaradzić…

Dlaczego mam dobre zdanie o bocianie, reżyseria: Janusz Martyn, ANIMA-POL, Polska 2012 / czas: 5’21”

Pierwszy odcinek serialu, będącego kontynuacją popularnej w latach 90-tych telewizyjnej serii pt. NOTATNIK PRZYRODNICZY. Podczas pobytu na wsi, Kaktus i Mały poznają Wojtka – młodego bociana, który będzie zmuszony pozostać całą zimę w Polsce…

DKF Plus
„Molier na rowerze”
reż. Philippe Le Guay, Francja 2012, 104 min.

Popularny telewizyjny gwiazdor Gauthier Valence (Lambert Wilson, „Matrix Reaktywacja”, „Matrix Rewolucja”, „Bez skazy”) wyrusza w podróż pociągiem na tajemniczą francuską wyspę Ré. Ma do wykonania specjalną misję. Chce przekonać starego przyjaciela aktora Serge’a Tanneura (Fabrice Luchini, „Żona doskonała”, „Niebo nad Paryżem”) do powrotu na teatralną scenę w tytułowej roli w spektaklu „Mizantrop” Moliera. Zadanie nie jest proste, bo Tanneur, znany kiedyś aktor komediowy, trzy lata temu porzucił teatr, wycofał się ze świata i zamieszkał w rozpadającym się domu, przekazanym w spadku przez wuja. Stał się typowym mizantropem, a w dodatku nie chce wracać do przeszłości, ma dosyć aktorstwa i pali wszystkie scenariusze, które tylko dostanie.

Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku
5.01.2014, niedziela, godz. 20.00,
Pałac Nowy w Ostromecku, wstęp 114 zł*
Bal Trzech Króli

Zapraszamy serdecznie na pierwszy bal w Pałacu Nowym w Ostromecku w 2014 roku. Dla Gości przygotowane zostało atrakcyjne menu, m.in. rosół z gęsi, schabowy z kapustą, bigos, w cenie biletu są także zimne zakąski i napoje. Do tańca zagra big band bydgoszczanina Waldemara Mateckiego. Królować będą największe przeboje muzyki rozrywkowej, przy których będzie można bawić się do rana. Pojawią się również Trzej Królowie (pod przewodnictwem Adama Gajewskiego), którzy, wraz z Gośćmi, śpiewać będą kolędy. Impreza trwać będzie od godz. 20.00 do 4.00. Szczegóły na stronach internetowych Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy oraz Zespołu Pałacowo-Parkowego w Ostromecku.

12.01.2014, niedziela, godz. 12.00,
Pałac Nowy w Ostromecku, wstęp wolny
„Akademia dzieciom – muzyczna podróż po świecie”

Kolejna odsłona cyklicznych spotkań rozwijających predyspozycje muzyczne najmłodszych odbiorców. Zajęcia polegające m.in. na prezentacji twórczości polskich i zagranicznych kompozytorów, zapoznaniu z brzmieniem i budową instrumentów zyskały uznanie wśród rodziców i dzieci. Głównymi prowadzącymi audycje są Ewelina Boesche-Kopczyńska i mgr Honorata Glaza-Gulgowska – artystki związane z Akademią Muzyczną im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Styczniowy koncert nosi tytuł „Taneczne rytmy”.

12.01.2014, niedziela, godz. 16.00,
Pałac Nowy w Ostromecku, wstęp wolny
„Ej maluśki, maluśki” – bożonarodzeniowe kolędy, kantyczki i pastorałki

Spotkanie będzie nie tylko okazją do wspólnego śpiewania najpiękniejszych pieśni polskich, ale również do „wędrówki” przez tradycje kolędowania.

W koncercie wystąpią dzieci i młodzież z Zespołu Szkół w Ostromecku pod kierunkiem Anny Grzybek-Korzeniewskiej. Dawne kolędy przypomni Krystyna Piórczyk, koncert poprowadzi – przytaczając opowieści o tradycji i śpiewaniu pieśni bożonarodzeniowych – Krystyna Berndt. Uczestnicy odwiedzą także Kościół św. Mikołaja Biskupa, Stanisława Biskupa i Męczennika i Jana Chrzciciela w Ostromecku.

12.01.2014, niedziela, godz. 18.00,
Pałac Nowy w Ostromecku, wstęp wolny
Zimowe spotkanie ze znakami i obrazami – performance Grzegorza Pleszyńskiego

Grzegorz Pleszyński zajmuje się malarstwem, rysunkiem, grafiką, projektowaniem okładek i plakatów, fotografią, video-artem, happeningiem. Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2013. Liczne podróże i kontakty artystyczne w sposób znaczący wpłynęły na jego sposób postrzegania świata. Na najbliższym spotkaniu zaprezentuje dźwiękowy performance połączony z pokazem znaków i obrazów.

19.01.2014, niedziela, godz. 16.00,
Pałac Nowy w Ostromecku, wstęp 10 zł**
Joachim Perlik i Artur Grudziński w repertuarze Czesława Niemena

W 2014 roku przypada już dziesiąta rocznica śmierci wybitnego artysty. Od kilku lat w Zespole Pałacowo-Parkowym w Ostromecku czczona jest pamięć muzyka. Przed nami kolejny występ jednego z najlepszych wykonawców śpiewających „niemenowskie” piosenki w Polsce – Joachima Perlika.

Tym razem artysta wystąpi w duecie z Arturem Grudzińskim (fortepian) – multiinstrumentalistą i autorem piosenek, znanym z występów m.in. z Marylą Rodowicz czy Ewą Bem, byłym współrealizatorem programu „Śpiewające Fortepiany”.
Perlik w 2005 roku wydał solową płytę „Wspomnienie o…” zawierającą największe i najbardziej popularne przeboje Niemena. Znalazły się na niej m.in. utwory „Dziwny jest ten świat”, „Pod papugami”, „Jednego serca”.

25.01.2013, sobota, godz. 20.00,
Pałac Nowy w Ostromecku, wstęp 75 zł*
Bal (nie tylko) dla Seniorów
Zapisy przyjmuje Hanna Parucka (tel. 661 695 610), zaproszenia sprzedawane będą od 1 stycznia w kasie MCK.

26.01.2013, niedziela, godz. 16.00,
Pałac Nowy w Ostromecku, wstęp 10 zł**
Akademia w Pałacu

Wystąpią adiunkci Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy: Joanna Czapińska-Wróblewska (skrzypce) – prowadząca klasę nauki akompaniamentu uczestniczka mistrzowskich kursów i warsztatów, a także licznych festiwali w kraju i za granicą; w swoim dorobku posiadająca nagrania CD – oraz Bolesław Siarkiewicz (fortepian) – były stypendysta Ministra Kultury i Sztuki prowadzący ożywioną działalność koncertową jako solista i kameralista; w 2006 roku uzyskał stopień naukowy doktora sztuk muzycznych.

W programie koncertu utwory takich kompozytorów, jak Pablo Sarasate, George Enescu, Johannes Brahms.

26.01.2014, niedziela, godz. 17.30,
Pałac Stary w Ostromecku, wstęp wolny
„Bydgoszcz i Ostromecko w okresie staropolskim” – wykład prof. Janusza Kutty

Znany bydgoski historyk, dyrektor Archiwum Państwowego w Bydgoszczy w latach 1982-2004, autor książek i artykułów o tematyce historycznej przybliży interesujące fakty z dziejów naszego regionu.

26.01.2014, niedziela, godz. 18.15,
Pałac Stary w Ostromecku, wstęp wolny
„Filozofia stodoły, czyli fotografie i artefakty z podróży na białostocczyznę” – wernisaż wystawy Krystyny Berndt

Fotografia Krystyny Berndt to fotografia drogi. Zdjęcia wykonuje niespiesznie, najczęściej aparatem analogowym prowokującym artystkę do uważnej kontemplacji świata, ludzi i ich otoczenia. Inspirują ją wioski, które odwiedza, ludzie, których spotyka, przedmioty i obiekty, symboliczne artefakty – najczęściej chrome i niekompletne – sakralizujące przestrzeń, nadające jej metafizyczny charakter.
W Galerii Pałacu Starego zobaczyć będzie można rekwizyty z podróży oraz zdjęcia wyselekcjonowane według tematu „filozofia stodoły”. Będą to m.in. obrazy drewnianych wiosek polsko-białoruskich, kamiennych stodół, a także porzucone przedmioty.

* Cena za osobę
** Bilety do nabycia w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy (ul. Marcinkowskiego 12-14), w Pałacu Nowym w Ostromecku (ul. Bydgoska 9) oraz przed koncertem. Nie istnieje możliwość wcześniejszej rezerwacji biletów.

Galeria Wspólna
8.01.2014, środa, godz. 17.00, wstęp wolny
W ramach cyklu: Popołudnie ze sztuką
Wieczór Performance’u,
z Pawłem Kwaśniewskim
performance, pokaz filmów, dyskusje

Zapraszamy na Wieczór Performance’u, z Pawłem Kwaśniewskim, artystą, którego bydgoska publiczność miała okazję poznać, podczas odbywającego się w naszym mieście, we wrześniu ubiegłego roku, Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Performance.
Paweł Kwaśniewski (1963) ukończył studia filozoficzne, na wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Akademii Teologii Katolickiej (obecnie UKSW). Od 1984 roku, stworzył ponad 300 sytuacji performance, pokazywanych w muzeach, galeriach, i centrach sztuki w ponad 60 krajach, na 5 kontynentach. Poza działalnością artystyczną, zajmował się również okazjonalnie prowadzeniem wykładów, na uczelniach artystycznych w Polsce, Finlandii, Irlandii i Islandii, angażował się również w działalność społeczną i prace dziennikarskie.

Spektakle Pawła Kwaśniewskiego, często charakteryzuje doza osobliwego humoru, ironicznego podejścia do świata, który jest równocześnie silnie skontrastowany z brutalnym traktowaniem własnego ciała. Przykładem tego jest prowadzona przez niego od lat osiemdziesiątych akcja „wyprzedaży centymetrów kwadratowych swojego ciała”. Forma performance’u, w którym artysta jest zarówno twórcą jak i tworzywem – na własnym ciele bada granice własnego bólu i wytrzymałości – to najczęściej podejmowany przez Kwaśniewskiego sposób ekspresji. Twórca porównuje tę formę do poezji twierdząc, iż Performance jest dla sztuki wizualnej trochę jak poezja w literaturze. Są poeci, którzy piszą wiersze liryczne i krajobrazowe. Są tacy, którzy piszą krótko i dosadnie.

16 stycznia 2014, czwartek, godz. 18.00,
Galeria Wspólna, wernisaż, wstęp wolny
Mariusz Gutowski „Pure & transparent”, rysunki

Mariusz Gutowski w latach 2002-2007 studia na Wydziale Sztuki, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W 2007 roku dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Malarstwa profesora Eugeniusza Geno Małkowskiego. W 2007 roku – stypendium artystyczne Marszałka Warmii i Mazur. Laureat konkursu Salted Candy 2009. W 2009 roku uczestnik warsztatów Art&Fashion Festiwal w Starym Browarze w Poznaniu. W 2011 roku – stypendium artystyczne Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Doceniony w rankingu Kompasu Sztuki, jako obiecujący młody artysta. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, ilustracją, projektowaniem graficznym i scenografią.
Prace w licznych kolekcjach prywatnych i państwowych, ponadto publikacje w wydawnictwach.

Reprezentantem młodszego pokolenia jest Mariusz Gutowski, którego prace epatują przewrotnym, wyrafinowanym konceptem, subtelnymi odcieniami ironii aż po groteskę, celową deformacją i rozpoznawalnym stylem, w którym ekspresja, drapieżność i teatralność przekazu łączy się z agresywną, niemal neonową barwą i finezyjnym, szkicowym, często negatywowym obrysem. Rysunki i malarskie zapiski Gutowskiego fascynują wewnętrzną dramaturgią, zamierzoną dysharmonią między kolorystyką, nasyconą, transparentną barwą, przypominającą stylistykę reklamy, chropawością formy, przewrotnie sugerującej nieporadność, naiwność i wrażliwość dziecka, a poważnym, niekiedy gorzkim, bolesnym przesłaniem. Prace układają się w rodzaj notatnika, w który straszą upiorne maski, wyszczerzone zębiska, atrybuty ziemskiej i niebiańskiej władzy, zdeformowane sylwety doznające zmysłowej ekstazy, jakby przeniesione z księgi Kamasutry. W świecie tych wyobrażeń człowiek okazuje się tworem wielce samotnym, opuszczonym, skazanym na nieme zadziwienie, tworem doświadczającym powolnego unicestwienia, niebytu kryjącego się pod pozorami niby realnej egzystencji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto