Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świadczenie 500+. Co warto wiedzieć?

Iwona Paroń
Świadczenie 500+. Co warto wiedzieć? Od roku rodziny w całej Polsce korzystają ze świadczenia 500 plus. Aby kontynuować wypłatę świadczeń konieczne jest jednak ponowne wnioskowanie o jego przyznanie.

Świadczenie 500+. Co warto wiedzieć?
– Prawo do świadczenia wychowawczego  w ramach rządowego programu „Rodzina 500 +” jest ustalane na okres zasiłkowy – od 1 października danego roku do 30 września kolejnego roku. Jedynie pierwszy, trwający jeszcze okres zasiłkowy jest dłuższy ponieważ obowiązuje od 1 kwietnia 2016 roku do 30 września 2017 roku. Rodziny zainteresowane kontynuowaniem korzystania z tej formy wsparcia od 1 sierpnia będą mogły składać wnioski o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na nowy okres świadczeniowy 2017/2018 – przypomina Lidia Borowa, st. administrator ds. świadczeń rodzinnych i świadczenia wychowawczego w Ośrodku Pomocy Społecznej w Międzychodzie. 

Wypełniony wniosek można złożyć osobiście, listownie za pośrednictwem Poczty Polskiej lub przez internet. W tym ostatnim przypadku rodziny mają do wyboru kanały online: ministerialny Portal Informacyjno-Usługowy Emp@tia, Profil Zaufany, PUE ZUS oraz bankowość elektroniczną .

Warto przypomnieć, że złożenie kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku w sierpniu daje gwarancję ciągłości otrzymywania świadczenia. Przyznanie świadczenia wychowawczego oraz wypłata przyznanego świadczenia za miesiąc październik nastąpi do 31 października tego roku. Złożenie wniosku we wrześniu spowoduje, że ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego i jego wypłata za październik i listopad nastąpi nie później niż do 30 listopada. W przypadku gdy wniosek zostanie złożony w październiku, przyznanie i wypłata świadczenia wychowawczego za październik, listopad i grudzień nastąpi nie później niż do 31 grudnia. Gdy wniosek zostanie złożony w listopadzie przyznanie i wypłata świadczenia wychowawczego za listopad, grudzień i styczeń nastąpi nie później niż do 31 stycznia następnego roku. Gdy wniosek zostanie złożony w okresie od 1 grudnia do 31 stycznia następnego roku, ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz wypłata świadczeń przysługujących od miesiąca złożenia wniosku, następuje do ostatniego dnia lutego następnego roku. Należy więc pamiętać, że wskutek złożenia wniosku później niż w październiku, prawo do świadczenia wychowawczego zostanie ustalone od miesiąca złożenia wniosku, bez wyrównania za wcześniejsze miesiące w ramach obowiązującego okresu zasiłkowego. W nowym okresie zasiłkowym nie obowiązuje już zasada wyrównania świadczenia wychowawczego za 3 m-ce, gdyż obowiązywała ona przy wprowadzaniu programu „Rodzina 500+” w 2016 roku.

- Główne zasady przyznawania świadczeń pozostają bez zmian. Nadal będzie to nieopodatkowane świadczenie w wysokości 500 zł, wypłacane do 18. roku życia dziecka, z kryterium dochodowym (800 lub 1200 zł netto na osobę w rodzinie) obowiązującym jedynie na pierwsze dziecko. Jednak należy zaznaczyć, iż od nowego okresu zasiłkowego obowiązywać będą trzy istotne zmiany w przepisach – informuje  Lidia Borowa.
Wszelkie informacji będą udzielane pod numerami telefonów:
- świadczenie wychowawcze 605 249 500
- świadczenia rodzinne 695 277 967

- Jednak należy zaznaczyć, iż od nowego okresu zasiłkowego obowiązywać będą trzy istotne zmiany w przepisach. Po pierwsze prawo do świadczenia wychowawczego w stosunku do dziecka wychowywanego samotnie przez jednego z rodziców będzie uzależnione od ustalenia na rzecz tego dziecka świadczenia alimentacyjnego od drugiego rodzica. W praktyce oznacza to, że do wniosku o świadczenie 500+ rodzic samotnie wychowujący dziecko będzie musiał dołączyć pochodzący lub zatwierdzony przez sąd tytuł wykonawczy, potwierdzający ustalenie świadczenia alimentacyjnego na rzecz dziecka od drugiego rodzica.  Jeśli do wniosku nie zostanie dołączony tytuł wykonawczy, Ośrodek przyjmie wniosek, ale wezwie wnioskodawcę do uzupełnienia tego braku w terminie 3 miesięcy pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania. Jeśli wniosek zostanie uzupełniony o brakujący dokument w wyznaczonym terminie i pozostałe warunki zostaną spełnione, świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku. Po drugie, wyłączone zostało stosowanie przepisów dotyczących utraty i uzyskania dochodu w sytuacji, gdy wnioskodawca lub członek jego rodziny utraci dochód i w okresie 3 miesięcy od daty utraty dochodu ponownie uzyska dochód u tego samego pracodawcy, zleceniodawcy lub zamawiającego dzieło lub ponownie rozpocznie pozarolniczą działalność gospodarczą. Nowe przepisy zostaną zastosowane po raz pierwszy przy ustalaniu prawa do świadczeń na okres rozpoczynający się od 1 października 2017 roku. Po trzecie, w stosunku do osób rozliczających się na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne został wprowadzony wymóg dołączenia do wniosku o 500+ zaświadczenia naczelnika urzędu skarbowego o formie opłacanego podatku, wysokości przychodu, stawce podatku oraz wysokości opłaconego podatku w roku kalendarzowym poprzedzającym okres, na jaki ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego. Wymóg dołączania takiego zaświadczenia zastępuje obowiązek składania oświadczenia o deklarowanych dochodach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto