Święto miłośników fotografii analogowej 5. Vintage Photo Festival z muralem jak negatyw [zdjęcia, program]

Justyna Tota
Justyna Tota
Zaktualizowano 
Kolumbijski artysta SEPC zaczyna pracę nad muralem w technice negatywu - oficjalne odsłonięcie ściany w czwartek (10.10.) będzie prologiem 5. Vintage Photo Festival w Bydgoszczy, podczas którego... zobaczymy m.in. unikatowe zdjęcia wydobyte z domowych archiwów znakomitych współczesnych fotografików i pionierek bydgoskiej fotografii zawodowej. Będzie garść premier: wydawniczych, filmowych, wystawowych oraz nowości w festiwalowej ofercie, w tym nawet modowa. Jak co roku można uczestniczyć w ciekawych warsztatach (zapisy rozpoczęte), spotkaniach autorskich czy bawić się na after party. Gala otwarcia, tradycyjnie, w legendarnym w „Jedynaku” - w piątek (11.10.) o 18.00, wstęp wolny!

Przeszło 360 eksponatów, wśród których większość to oryginalne fotografie (oprawione w ramki z epoki, wyszukane we wszystkich możliwych antykwariatach), ale także aparaty, powiększalniki i inne wyposażenie z dawnych zakładów fotograficznych zobaczymy na wystawie „Eros i Tanatos. Bydgoskie pionierki fotografii zawodowej 1888-1945“, będącej efektem 4-letnich badań i niestrudzonych poszukiwań prowadzonych przez doktorantkę w IS PAN Katarzynę Gębarowską, miłośniczkę starych fotografii, kuratorkę wystaw, założycielkę Galerii Farbiarnia oraz pomysłodawczynię Vintage Photo Festival.

Podczas zwołanej w Galerii Farbiarnia konferencji prasowej prowadzana była właśnie inwentaryzacja na wystawę do Spichrzy nad Brdą Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy (wernisaż w sobotę, 12.10. o godz. 15.00) – nadarzyła się więc okazja, by podpatrzeć skrupulatną pracę muzealniczek oraz zbiory.

- Zdjęcia na wystawie będą podzielone na trzy sale: Atelier, Eros i Tanatos – zdradziłam nam Katarzyna Gębarowska, wskazując na fotografię, która wiąże się także ze szczególnym projektem artystycznym, zapowiadającym 5. Vintage Photo Festival.

Kolumbijski artysta SEPC stworzy mural, jakiego w Bydgoszczy jeszcze nie było!

To fotografia wykonana w latach 20./30. ubiegłego stulecia, przedstawiająca Jadwigę Szopieraj (z domu Krygier) podczas retuszu w zakładzie fotograficznym.

- Jadwiga Szopieraj to jedna z najciekawszych pionierek bydgoskiej fotografii zawodowej, która prowadziła swój zakład przy ulicy Świętojańskiej, byłybyśmy więc sąsiadkami – uśmiecha się Katarzyna Gębarowska i przedstawia zagranicznego gościa, który przybył prosto z Kolumbii. To znany na świecie artysta sztuk wizualnych Sebstian Jimenez o pseudonimie Sepc, któremu archiwalne zdjęcie bydgoskiej fotografistki posłuży za wzór do wykonania wyjątkowego muralu - w technice negatywu. Sepc wymyślił bowiem grę uliczną z fotografią - tworzy murale w negatywie (odwróconych kolorach jak na kliszy - przyp. red.) i dopiero gdy zrobimy zdjęcie danej ścianie, możemy odtworzyć to zdjęcie w pozytywie, używając aplikacji mobilnej. Tak też będzie w przypadku bydgoskiego muralu z Jadwigą Szopieraj!Mural powstaje na tylnej ścianie kamienicy przy ul. Świętojańskiej 17 - to jest możliwie najbliżej miejsca zakładu Szopieraj, który mieścił się na tej samej ulicy, tylko że pod numerem 8 (niestety, budynek wyburzono). Malowidło w technice negatywu będzie widoczne w podwórzu przy Galerii Farbiarnia (wejście od Pomorskiej 68a/1). SEPC oznajmił, że mural wykona w trzy dni. Artysta początkowo zakładał, że zacznie pracę w poniedziałek (7.10.), ale na oficjalnym fanpage Vintage Photo Festival już w niedzielę rano pojawił się film z rozpoczęcia prac. Artysta ma imponujące tempo tworzenia, już po pierwszym dniu na ścianie wyłoniła się postać Szopieraj. Oficjalne odsłonięcie dzieła zaplanowane jest na czwartkowe (10 października) południe!

Fotografistka wpisana w rubrykę zawód

Jadwiga Szopieraj jest także jedną z sześciu bohaterek książki „Zawód: Fotografistka” autorstwa Małgorzaty Czyńskiej i Katarzyny Gębarowskiej – czyli duetu, który rok wcześniej wydał książkę „Kobiety Fotonu”.
- „Zawód: Fotografistka” to bardzo ciekawe historie sześciu kobiet, które pochodziły z różnych stron Polski i różnych środowisk, ale w czasie międzywojnia połączyła je Bydgoszcz, w której prowadziły swe zakłady fotograficzne, wykonując zdjęcia bydgoszczanom. Archiwalne fotografie (a także skany artykułów z ówczesnej prasy – przyp. red.) zostały zamieszczone w książce, będą także na wspomnianej wystawie, która jest poszerzeniem naszej opowieści o pionierkach bydgoskiej fotografii zawodowej - wyjaśnia Katarzyna Gębarowska i zwraca uwagę na określenie „fotografistka”.

- Znalazłam je, przy okazji zbierania materiałów, w karcie pobytu jednej z pionierek. W rubryce zawód miała wpisane: fotografistka (jakże piękne określenie do niewdzięcznie brzmiącej „fotografki”). Definicję słowa „fotografistka” odszukałam później także w gazecie z 1901 roku. To określenie bardzo mi się spodobało. Kto wie, być może ten termin przyjmie się na nowo – mówi Katarzyna Gębarowska, zapraszając wraz z Małgorzatą Czyńską na spotkanie autorskie w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury (niedziela, 13.10., o godz. 12.15, wstęp wolny), gdzie autorki opowiedzą o pracy nad książką „Zawód: Fotografistka”, którą będzie można także nabyć (uwaga, nakład to raptem 300 sztuk - można powiedzieć, edycja limitowana z nadzieję na dodruk w przyszłości).W „Jedynaku” gala otwarcia festiwalu z motywem fotografii archiwalnej

Na wystawie, jak i książce o pionierkach bydgoskiej fotografii zawodowej, jest bardzo dużo zdjęć z rodzinnych archiwów. I to właśnie fotografia archiwalna - zdjęcia z rodzinnych albumów, fotografia użytkowa jest przewodnim motywem 5. Vintage Photo Festival.

Albumy rodzinne, które dotąd były materiałami prywatnymi, dziś wchodzą w sferę publiczną: są prezentowane w muzeach, galeriach, powstają o nich publikacje. Ten ogólnoświatowy trend świetnie wpisuje się w główną ideę Vintage Photo Festival, czyli powrót do fotografii analogowej. Stąd też motywem przewodnim piątej edycji festiwalu są archiwa rodzinne.
Katarzyna Gębarowska, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Miłośników Fotografii Analogowej - Vintage Photo Festival w Bydgoszczy

Temat domowych archiwów może być podejmowany w różnych aspektach i przekonamy się o tym już pierwszego festiwalowego dnia (w piątek, 11.10. o godz. 18) - na oficjalnym otwarciu Vintage Photo Festival w dawnym Domu Towarowym „Jedynak”, gdzie zobaczymy m.in. wystawę zdjęć japońskiej artystki Rie Yamada, która tworzy i mieszka w Berlinie.

- Rie Yamada za cel obrała sobie tworzenie pastiszu ze swoich rodzinnych albumów. W projekcie pt. „Familie Werden” w zabawny i absurdalny sposób odtwarza fotografie rodzinne, wcielając się w każdego z członków rodziny – wyjaśnia dyrektorka Vintage Photo Festival. Artystkę o jej koncepcję „zabawy” z przeszłością i fotografią archiwalną będzie okazja podpytać podczas autorskiego oprowadzania po wystawie, które odbędzie się dzień po oficjalnym otwarciu (w sobotę o godz. 17, wstęp wolny!).

- Inny sposób na interpretację rodzinnego albumu znalazła Teresa Anniuk-Gulak, przetwarzając w autorski sposób cykl fotografii o swojej zmarłej matce – dodaje Katarzyna Gębarowska.

Zobaczymy także wystawę „Leçons de Ténèbres" - zdjęcia z domowego archiwum nagle zmarłego w maju tego roku w Paryżu polskiego fotografa i krytyka Bogdana Konopki. Ta ekspozycja w zeszłym roku była prezentowana w Leica 6x7 Gallery w Warszawie, której dyrektor i jednocześnie kurator tej wystawy Rafał Łochowski, będąc w paryskim mieszkaniu Konopki, wydobył zdjęcia z szuflad.

Podczas ubiegłorocznego wernisażu w galerii Leica rozmawiałam z Bogdanem i jego małżonką Jacqueline o fotografiach. Umawialiśmy się, że wystawę „Leçons de Ténèbres" pokażemy właśnie na 5. Vintage Photo Festival. Nikt z nas wtedy nie wiedział, że wystawa w Bydgoszczy będzie pierwszą w kraju pośmiertną ekspozycją Bogdana Konopki.
Katarzyna Gębarowska, dyrektor Vintage Photo Festival

Na uroczystym otwarciu w „Jedynaku” będzie m.in. wdowa Jacqueline Konopka. - To będzie ważne wydarzenie dla świata fotografii. Swą obecność na wernisażu zapowiada bardzo wiele ważnych osób, które z uwagi na szacunek dla Bogdana Konopki i przyjaźń z Jacqueline, chcą upamiętnić wybitnego fotografa – zdradziła podczas konferencji dyrektor Vintage Photo Festival.

Także w „Jedynaku” zaprezentowana zostanie wystawa zdjęć archiwalnych innego polskiego znakomitego fotografika Tomasza Borysa Gudzowatego. Co ciekawe, będą to zdjęcia z cyklu pt. „Proof”, które artysta pierwotnie uznał za produkty uboczne właściwego procesu Polaroid Type 55. - Po jakimś czasie artysta zauważył, że to, iż te fotografie mają „defekt”, dodaje im czaru, sprawia, że mają w sobie to „coś” - wyjaśnia dyrektorka festiwalu.
Ekspozycja zdjęć z archiwum Gudzowatego zostanie zaprezentowana tak szerokiemu gronu odbiorców po raz pierwszy właśnie na 5. Vintage Photo Festival. Wystawie towarzyszyć będzie także prezentacja wyjątkowego albumu artysty, wyprodukowanego w Niemczech.

Ponadto, w „Jedynaku” tradycyjnie już pokazane zostaną prace laureatów konkursu Vintage Photo Festival. W tym roku są nimi: Agnieszka Grymowicz „Beyond Time” (I miejsce), Karol Szymkowiak „C’è sempre un tango” (II miejsce), Igor Tereshkov „Oil and Moss” (III miejsce). Wyróżniony został także bydgoszczanin Adam Juszkiewicz za projekt nawiązujący do tradycji bydgoskich zakładów fotograficznych.

Wyjątkowe zdjęcia podczas piątkowego otwarcia festiwalu w „Jedynaku” będą także powstawać, a to za sprawą Jarosława Majewskiego, który wybranym gościom wykona pamiątkowe zdjęcia przy użyciu wielkoformatowej kamery w tymczasowym studio. - Warto być na gali otwarcia i na tych zdjęciach! - mówią jednym głosem organizatorzy Vintage Photo Festival.

Natomiast festiwalową wystawę zdjęć Jarosława Majewskiego pt. „Widziałem Cię w ogrodzie” będzie można zwiedzać w klubie Mózg**(wernisaż w niedzielę, 13.10., o godz. 20, wstęp wolny)**.

ZOBACZ TAKŻE:

Najtańsze domy w Bydgoszczy. Kup sobie dom: na te będzie Cię...

Bardzo erotyczne zdjęcia w szlachetnej technice - na wystawie tylko dla dorosłych

Intrygująco zapowiada się wystawa pt. „Sur Moi” w Galerii Farbiarnia. Będą to bardzo erotyczne prace francuskiego artysty Laurenta Benaïma, który w swoim atelier (industrialnej hali, gdzie produkowano kiedyś stalowe elementy) w Lipsku fotografuje zgłaszające się do niego pary bez zbędnego pozowania, za to przy zastosowaniu jednej z najpiękniejszych szlachetnych technik fotograficznych, tzw. gumy. - To sprawia, że artysta erotyczne zdjęcia odziera z wulgaryzmu pornografii. Jest to na tyle ciekawy fotograf, tworzący w technikach analogowych, że uznaliśmy, iż warto pokazać jego twórczość na naszym festiwalu - wyjaśnia Katarzyna Gębarowska, dodając, że Laurent Benaïm będzie obecny na wernisażu (sobota, 12.10. godz. 19, wstęp tylko dla dorosłych!).

Kuratorka oprowadzi po wystawie i zabierze na spacer

Wracając jeszcze na chwilę do wystawy „Eros i Tanatos. Bydgoskie pionierki fotografii zawodowej 1888-1945“ – kto nie zdąży na wernisaż w Spichrzach nad Brdą w najbliższą sobotę (12.10.), ten będzie mieć szansę, by wiele się dowiedzieć o wystawie od jej kuratorki Katarzyny Gębarowskiej, która w niedzielę (20.10.) najpierw (godz.12) oprowadzi po ekspozycji, a następnie (o godz. 13, zbiórka przy Spichrzach nad Brdą) wszystkich zainteresowanych zabierze na spacer po mieście śladami zakładów, prowadzonych przez bydgoskie fotografistki.

- Zdradzę, że podczas spaceru będziemy mogli wejść do wnętrza jedynego zachowanego obiektu, w którym mieścił się kiedyś zakład fotograficzny jednej z pionierek. Oczywiście, zamiast zakładu jest tam teraz mieszkanie, ale pozostał szklany dach i piękny widok rozpościerający się na Bydgoszcz – mówi Katarzyna Gębarowska.

Festiwalowe warsztaty - uwaga, zapisy!

Vintage Photo Festival, jak co roku, będą towarzyszyć warsztaty, które poprowadzą zaproszeni twórcy. Wśród propozycji jest oczywiście warsztat nawiązujący do przewodniego motywu

  • „Album rodzinny”, czyli warsztaty archiwalne z Marcelą Paniak, jedną z wcześniejszych laureatek konkursu Vintage Photo Festival. Jeśli zatem zainteresowani jesteście Państwo archiwalną fotografią rodzinną oraz związanymi z nią aspektami historii i tożsamości, to są to zajęcia właśnie dla Was (niedziela, 13.10. w godz. 16.00-19.30 w Galerii Farbiarnia, tylko dla dorosłych z uwagi na prezentowaną w galerii wystawę zdjęć erotycznych, bezpłatne zapisy: lukasz@farbiarnia.org).
  • Będą także warsztaty fotografii organicznej z Peterem Bjergiem, którego dyrektorka Vintage Photo Festival wypatrzyła w Kopenhadze. - „Organiczne (ekologiczne) chemikalia do wywoływania fotografii” - to brzmi jak oksymoron, ale w istocie tak jest podczas warsztatu prowadzonego przez Petera – mówi Katarzyna Gębarowska. Warsztat odbędzie się w Muzeum Fotografii (niedziela, 13.10. godz. 11.00-16.00, koszt 50 zł, zapisy: lukasz@farbiarnia.org).
  • Z kolei warsztaty z klasycznej fotografii ciemniowej techniką srebrową – także w Muzeum Fotografii - poprowadzi Anita Andrzejewska, laureatka jednego z konkursów Vintage Photo Festival (sobota, 19.10. w godz. 11-17, koszt 50 zł, zapisy: lukasz@farbiarnia.org).
  • Będzie też warsztat dla dzieci (od 10. roku życia) z fotografii wielkoformatowej w technice wprost pozytywowej, który poprowadzi kustosz Muzeum Fotografii Marek Noniewicz (piątek, 18.10. w godz. 17.00-19.15, koszt 30 zł, zapisy: lukasz@farbiarnia.org).

Festiwalową tradycją są także seanse w kinie „Orzeł” MCK – prezentowane będą ciekawe filmy o fotografii analogowej (program poniżej).

ZOBACZ TAKŻE:

Teatr Kameralny w Bydgoszczy rośnie coraz szybciej. Na jego ...

Nowości 5. Vintage Photo Festival

Podczas 5. Vintage Photo Festival będą też nowości. Jedną z nich jest możliwość uczestniczenia w bankiecie, jaki odbędzie się w Hotelu Focus Premium „Pod Orłem” - zaraz po gali otwarcia w „Jedynaku”. Kupując karnet VIP, który uprawnia do wejścia na bankiet, mamy okazję, by w rozmowie z artystami, goszczącymi na festiwalu, wymienić się spostrzeżeniami w dziedzinie fotografii. A wszystko to przy wykwintnej kolacji i dobrej muzyce.

Nowym wydarzeniem będzie sobotni (12.10.) Analog Photo Bazaar, czyli giełda sprzętów fotografii analogowej, który w godz. 16.00 -20.00 odbędzie się w Pracowni przy ul. Jezuickiej 22, wstęp wolny! Każdy, kto myśli o rozpoczęciu przygody z fotografią analogową, będzie mieć okazję nabyć lub wymienić się sprzętem. Każdy może też sprzęt sprzedać jako wystawca – w tym celu trzeba zarejestrować się na bit.ly/AnalogPhotoBazaar

Obok książki „Zawód: Fotografistka”, podczas festiwalu premierę mieć będzie także album „Archi(w)tektura Henryka Nahorskiego”, czyli archiwalne zdjęcia architektury modernistycznej Bydgoszczy i regionu autorstwa Henryka Nahorskiego. Wystawa na ten temat była prezentowana w Galerii Farbiarnia w 2017 roku. Teraz Farbiarnia jako fundacja wydała album.

Jak mówią organizatorzy, festiwalową gratką będą specjalne (czarne) bluzy i koszulki z logo legendarnego Fotonu, które będzie można nabyć w „Jedynaku” podczas uroczystego otwarcia 5. Vintage Photo Festival, 11 października.

Warto dodać, że festiwalowym klubem w tym roku jest Klubokawiarnia Zakład? przy ul. Gimnazjalna 8/1c, gdzie będą się odbywać wszystkie after party.

Bilet jak karnet za symboliczną „dychę"

Jeden bilet za 10 zł automatycznie staje się karnetem, uprawniającym do udziału w festiwalowych wydarzeniach (wejścia na wystawy - jedynie w MOB należy dopłacić symboliczne 1 zł, spotkania, koncerty, pokazy filmowe) – z wyjątkiem warsztatów (obwiązują zapisy) i festiwalowego bankietu, na który należy wykupić karnet VIP (198 zł).

Gdzie można kupić karnety? Online na: goingapp.pl, empikbilety.pl, poprzez aplikację Going oraz stacjonarnie w Salonach Empik i Galerii Farbiarnia.

ZOBACZ TAKŻE:

Najlepsze porodówki w województwie kujawsko-pomorskim. Zobac...

polecane: FLESZ: Historyczny sukces Polki. Mamy Nagrodę Nobla!

Wideo

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3