Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sylwester Latkowski napisze książkę o Skarżysku- Kamiennej

Redakcja
Sylwester Latkowski to utytułowany reżyser, scenarzysta, dziennikarz, producent filmów i wydawnictw fonograficznych, autor filmów dokumentalnych, między innymi Blokersi; wyróżnionego tytułem „As EMPiK-u”, Pub 700; uznany za Najlepszy Dokument na festiwalu filmowym w Kazimierz), Klatka (2003), Kamilianie 2003; w 2004 otrzymał nagrodę na Ogólnopolskim Przeglądzie Katolickich Programów Telewizyjnych i Radiowych, Zabić Papałę (2008), Wszystkie ręce umyte. Sprawa Barbary Blidy, razem z Piotrem Pytlakowskim.

Prowadził programy telewizyjne: Nakręcona noc i Konfrontacja. W 2001 roku otrzymał wyróżnienie Fundacji Kultury za książkę „Pamiętam jak...”. Jest także autorem książki "Zabić Papałę" (2008) oraz wspólnie napisanych z Piotrem Pytlakowskim "Olewnik.Śmierć za 300 tysięcy"(2009), "Przykrywkowcy" (2010) i "Wszystkie ręce umyte. Sprawa Barbary Blidy" (2010). W marcu 2011 roku ukazała się jego książka „Polska mafia.” Obecnie Sylwester Latkowski kończy film dokumentalny "Ostatnia Wieczerza".

W międzyczasie napisze książkę o naszym regionie, mianowicie o Skarżysku- Kamiennej, o obyczajach panujących w tamtejszym społeczeństwie oraz elitach politycznych. Poniżej krótki wywiad z Sylwestrem Latkowskim.

NM: Dlaczego właśnie Skarżysko, a nie jakieś inne miejsce w Polsce? Wiele przecież jest miejscowości, a nawet miast w naszym kraju, gdzie występują podobne zjawiska jak te, z którymi można spotkać się w Skarżysku właśnie.

Sylwester Latkowski: Zgłosiły się do mnie w tym samym czasie różne osoby, opowiadając historie, w które trudno uwierzyć. Myślałem, że, minęły czasy o których kiedyś Leszek Miller powiedział, że Skarżysko-Kamienna to miasto, w którym miejscowa władza skumplowała się z mafią. A były poseł Henryk Długosz odwiedzając Skarżysko dla własnego bezpieczeństwa zabierał ze sobą broń. – „Ludzie, którzy chcieli mi pogrozić, mówili, że wiedzą, jaką trasą i jakim samochodem jeżdżę do Warszawy i żebym uważał na tiry.”. Słowa wypowiedziane w 2002 roku wydają się nadal być aktualne. Dzisiaj zmienił się tylko kolor partii polityków, których to dotyczy.

NM: Kiedy ukaże się książka?

S.L.: Pracę zamierzam ukończyć w tym roku, cały czas rozważam, czy także nie nakręcić filmu dokumentalnego. Każde spotkanie mam udokumentowane, w związku z tym.

NM:Co skłoniło Pana do napisania tej książki i czy ewentualnie chciałby Pan coś tą publikacją zmienić?

S.L.: Sprawa Olewnika, której od lat się przyglądam, pokazała, jak wygląda lokalna Polska. Nie ma lepszego przykładu czym jest mafia w Polsce: układy na dole, sięgające góry. Ale nie o mafii to książka, a o Polsce, tej dzisiejszej, oddalonej o 140 kilometrów od Warszawy, Skarżysko i okolice, na chwilę zawitam także do Starachowic, Szydłowca; te miasta będą metaforą naszej dzisiejszej lokalnej Polski. Czas wreszcie poważnie zająć się tym problemem. Nie wolno zostawiać ludzi samych sobie na pastwę lokalnych sitewek i sitew. Tu państwo, mając policję, prokuraturę, sądownictwo, polityków, posłów i senatorów, wojewodów, powinno walczyć z mafijnymi układami. Nie może tak być, jak natrafiłem przy pracy nad „Człowiekiem z lasu”, że niektórzy policjanci, i to wysokiego szczebla, bardziej troszczą się, aby nie spadł włos z głowy politykom niż zwykłym ludziom. Przekazują informacje dotyczące śledztw, w których pojawiają się ich nazwiska.

Znając poprzednie publikacje i filmy dokumentalne pana Sylwestra Latkowskiego można spodziewać się, że i w tej pozycji obnaży zjawiska, które nękają lokalne społeczeństwa.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto