Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczepienia, nie tylko te przeciw COVID-19, dla uchodźców w Bydgoszczy. Dla niektórych obowiązkowe, dla innych dobrowolne

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
W Polsce dzieci szczepi się już od najmłodszych lat. PSO podlegać będą również obcokrajowcy, którzy przebywają w Polsce dłużej niż trzy miesiące.
W Polsce dzieci szczepi się już od najmłodszych lat. PSO podlegać będą również obcokrajowcy, którzy przebywają w Polsce dłużej niż trzy miesiące. Dariusz Bloch
Bydgoszczanie masowo ruszyli z pomocą walczącej Ukrainie i Ukraińcom, którzy musieli uciekać z kraju. Miejsca dla dzieci uchodźców znajdują się w bydgoskich żłobkach, przedszkolach i szkołach. Przy tej okazji pojawiają się jednak pytania rodziców o bezpieczeństwo i szczepienia.

Zobacz wideo: Dramatyczne dane dotyczące zgonów w Polsce

od 16 lat

Szczepienia w Ukrainie wyglądają zupełnie inaczej niż w naszym kraju. Sprawa nie dotyczy jedynie szczepień przeciw COVID-19 (w Ukrainie procent w pełni zaszczepionych wynosi około 35, czyli mniej niż w naszym kraju, gdzie jest niecałe 59 procent). Chodzi także o szczepienia, które w Polsce objęte są systemem PSO (Programu Szczepień Ochronnych).

Szczepienia COVID-19 dla obywateli Ukrainy

Ministerstwo Zdrowia szybko zareagowało na nową sytuację i zapewnia, że każdy uchodźca (w tym dzieci powyżej 5. roku życia) ma zapewniony dostęp do szczepionek przeciwko koronawirusowi.

- Zaszczepić się przeciw COVID-19 może każda chętna osoba powyżej 18. roku życia, a także dzieci, które skończyły 5 lat. Aby móc skorzystać ze szczepienia przeciw COVID-19 trzeba posiadać dowód potwierdzający tożsamość (dowód osobisty, paszport lub tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca – TZTC) - informuje ministerstwo.

Skierowanie na szczepienie wystawi lekarz. W punktach szczepień mają być już dostępne kwestionariusze wstępnego wywiadu przesiewowego w języku ukraińskim.

Co ze szczepieniami powszechnymi dla ukraińskich dzieci

We wtorek Ministerstwo Zdrowia wydało specjalny komunikat dotyczący szczepień obcokrajowców, którzy przebywają w Polsce w związku z konfliktem zbrojnym w Ukrainie. Jakie są najważniejsze informacje?

  • osoby przebywające w Polsce krócej niż trzy miesiące mogą dobrowolnie zaszczepić się szczepionkami określonymi jako obowiązkowe dla obywateli RP
  • Szczepienie noworodkowe przeciw gruźlicy oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu B oraz wszystkie szczepienia z PSO są obowiązkowe dla dzieci urodzonych już na terenie Polski
  • osoby poniżej 19. roku życia, które przebywają w naszym kraju dłużej niż trzy miesiące są objęte obowiązkiem wykonania szczepień ochronnych zgodnie z PSO

Program Szczepień Ochronnych - jakie szczepienia na liście?

Pierwsze szczepienie w Polsce obejmuje już noworodki, które dostają szczepionkę na gruźlicę i wirusowe zapalenie wątroby typu B. Z kolei w pierwszym roku życia każde dziecko otrzymuje cztery szczepienia m. in. przeciw pneumokokom, rotawirusom, polio i WZB typu B. Drugi rok życia to szczepienia przeciw odrze, śwince, różyczce i pneumokokom. Potem następuje przerwa aż do wieku szkolnego (6 lat), gdy szczepi się m. in. na błonicę, tężec i krztusiec. Szczepienia są prowadzone także w wieku 10, 14 i 18 lat (błonica, tężec, krztusiec, odra, świnka, różyczka).

Trwa głosowanie...

Czy wszyscy rosyjscy sportowcy powinni zostać zdyskwalifikowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto