Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szlaki turystyczne Białegostoku

Turystyczne Perły Polski
Turystyczne Perły Polski
Białystok jest miastem niezwykle barwnym, bogatym w tradycje, ...
Białystok jest miastem niezwykle barwnym, bogatym w tradycje, ... Turystyczne Perły Polski
Białystok jest miastem niezwykle barwnym, bogatym w tradycje, miejscem, gdzie wszystko ma swój porządek, a jednocześnie miastem bardzo otwartym na nowinki.

Formułę miasta na miarę XXI wieku zyskał dzięki staraniom władz miejskich w ostatnich latach. Szczególnym osiągnięciem – w zakresie promocji miasta – jest inauguracja szlaków, wśród których najważniejsze to szlak esperanto i wielu kultur oraz szlak kulinarny. Oto kilka słów o każdym z nich.

Szlak esperanto i wielu kultur to produkt turystyczny wdrażany od 2009 r. O miejscach znajdujących się na szlaku informuje 15 tablic – począwszy od pomnika imienia Zamenhofa, (u zbiegu skweru Malmeda i ul. Białówny), twórcy międzynarodowego języka esperanto, skąd już bardzo blisko do miejsca, gdzie niegdyś stał jego rodzinny dom, a obecnie znajduje się kamienica z muralem przedstawiającym go stojącego na balkonie.

Inne miejsca na szlaku esperanto to powstałe w 2009 r. Centrum im. L. Zamenhofa przy ul. Warszawskiej, dawne gimnazjum realne, w którym niegdyś pobierał nauki młody Ludwik (również przy ul. Warszawskiej), a także dom rodzinny Jakuba Szapiro (przy ul. Lipowej) – propagatora idei esperanto i założyciela Białostockiego Towarzystwa Esperantystów im L. Zamenhofa.

O szlaku wielu kultur najczęściej mówi się w połączeniu ze szlakiem esperanto. Wielokulturowość Białegostoku była bowiem przyczynkiem do dzieła, które stworzył Ludwik Zamenhof. Język esperanto miał przecież łączyć ludzi różnych kultur, narodowości i religii, zamieszkujących przedwojenny Białystok. Na szlaku wielu kultur podziwiać możemy Zespół Katedralny Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Kościelnej, składający się
z późnorenesansowego Starego Kościoła oraz wzniesionej na początku XX w. neogotyckiej części kościoła.

Szlak wielu kultur wyznaczają również pamiątki po rodzie Branickich, wśród nich Pałacyk Gościnny przy ul. Kilińskiego – barkowa rezydencja zbudowana w II poł. XVIII w., a także miejsca przypominające o historii białostockich fabrykantów oraz żydowskiej części społeczności dawnego Białegostoku, i bogatych w tym regionie tradycjach prawosławia. Ostatnim punktem na szlaku jest Cerkiew Św. Mikołaja - siedziba prawosławnego Biskupa Diecezji Białostocko-Gdańskiej, której wnętrz wypełniają piękne polichromie. O białostockich szlakach turystycznych więcej na stronie www.odkryj.bialystok.pl

I na koniec kilka słów o Białostockim szlaku kulinarnym, zainaugurowanym
w październiku ubiegłego roku. Białystok jest drugim miastem w Polsce, które może pochwalić się posiadaniem produktu turystycznego zwanego szlakiem kulinarnym. Białostocki szlak kulinarny tworzy około 30 restauracji, serwujących kuchnię regionalną, jak też europejską, orientalną i światową. W lokalach gastronomicznych tworzących białostocki szlak kulinarnych organizowane są warsztaty kulinarne skierowane zarówno do dzieci, jak i dorosłych.

Rejestracja uczestników warsztatów odbywa się przez Internet lub telefonicznie. Kolejnym elementem szlaku jest Klub Białostockiego Smakosza. Po zakupieniu dania za określoną kwotę i zdobyciu odpowiedniej ilości pieczątek, klubowicz posiadający kartę klubową wymienia ją na gratis serwowany przez każdą restaurację leżącą na szlaku.. Wszelkie informacje i ciekawostki związane ze szlakiem można znaleźć na stronie www.bialostockiszlakkulinarny.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto