Szpital Jurasza w Bydgoszczy nagrodzony za innowacyjność

Paweł Kaniak
Paweł Kaniak
Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr A. Jurasza w Bydgoszczy
Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr A. Jurasza w Bydgoszczy Tomasz Czachorowski / archiwum
Udostępnij:
Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr A. Jurasza w Bydgoszczy zwyciężył w 21. edycji konkursu Sukces Roku w Ochronie Zdrowia - Liderzy Medycyny. Został nagrodzony w kategorii Lider Roku 2021 w Ochronie Zdrowia - Innowacyjny Szpital. - To nagroda za wysiłek i zaangażowanie wszystkich pracowników naszego szpitala - mówi dyrektor bydgoskiej placówki dr Jacek Kryś.

Zobacz wideo: Tak znikał wiadukt przy Wojska Polskiego w Bydgoszczy.

Organizatorem corocznego konkursu jest wydawnictwo medyczne Termedia wraz z redakcjami "Menedżera Zdrowia" i "Kuriera Medycznego". - W obecnej edycji kapituła postanowiła przyznać jedną z głównych nagród placówce z Bydgoszczy. Zwycięzcą w kategorii „Innowacyjny Szpital” został Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr A. Jurasza - informuje Bartosz Aleksandrowicz z Termedii.

Trwa głosowanie...

Jaki jest Twój ulubiony sport zimowy?

Bydgoszcz i Głuchołazy na pierwszym miejscu

Bartosz Aleksandrowicz dodaje, że w kategorii Lider Roku 2021 w Ochronie Zdrowia - Innowacyjny Szpital do konkursu nadesłano 15 zgłoszeń. Spośród nich dokonano wstępnej selekcji kandydatur do przesłuchań. Dyrektorzy placówek prezentowali osiągnięcia szpitali przed jury preselekcyjnym, które po obradach przedstawiło swoje rekomendacje kapitule. Przyznano dwie równorzędne nagrody - obok szpitala w Bydgoszczy wyróżniono również SP ZOZ Szpital Specjalistyczny MSWiA w Głuchołazach im. św. Jana Pawła II.

- Sukces Roku w Ochronie Zdrowia to nagroda za wysiłek i zaangażowanie wszystkich pracowników naszego szpitala. Innowacyjność jest wpisana w nasze szpitalne DNA, realizujemy ją małymi krokami, ale we wszystkich możliwych obszarach: zarządczych, organizacyjnych, medycznych czy infrastrukturalnych - mówi dr Jacek Kryś, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy.

- Trwająca od dwóch lat pandemia niestety nie sprzyja wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań czy radykalnych zmian, tym bardziej cieszę się że Kapituła Konkursu doceniła nasz nieustanny wysiłek na rzecz poprawy funkcjonowania szpitala oraz jakości udzielanych świadczeń - dodaje dr Kryś.

Innowacje w Szpitalu im. Jurasza

W latach 2020/2021 w szpitalu im. Jurasza został opracowany i wdrożony panel zarządczy do monitorowania m.in. obłożenia łóżek, informacji o przyjęciach i wypisach w danym dniu. Na bieżąco przekazywane są też informacje o pacjentach przebywających w SOR i czas oczekiwania na udzielenie świadczeń w poszczególnych grupach triażowych. Gdy ogłoszono pandemię rozszerzono funkcjonalność panelu o rejestr zakażeń COVID-19, liczby wykonywanych testów, liczby zakażeń wśród personelu.

Na początku kwietnia 2020 r. w szpitalu rozpoczęto testowanie pacjentów na obecność wirusa SARS-CoV-2 za pomocą testów Real Time PCR, a w grudniu 2020 r. przeprowadzono zakrojoną na szeroką skalę akcję szczepień przeciwko COVID-19.

W obszarze medycznym innowacją jest program prehabilitacji "DROGOWSKAZ". Jego celem jest prawidłowe przygotowanie zarówno fizyczne jak i psychiczne pacjentów w wieku podeszłym do leczenia operacyjnego. Ma to zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań oraz skrócenie czasu hospitalizacji i szybszy powrót do satysfakcjonującej sprawności.

W dobie pandemii unowocześniono system zamówień publicznych szpitala. Wdrożono system dwugłosu (przedstawiciel branży plus specjalista szybciej określą zapotrzebowanie i możliwości), wprowadzono zabezpieczenie logistyczne oraz nowy Regulamin Zamówień Publicznych, autorski program „Zapotrzebowania” do obsługi i realizacji umów przetargowych, a także wprowadzono podpis elektroniczny również w zakresie umów przetargowych. W szpitalu zinformatyzowano też proces Badania Satysfakcji Pracowniczej.

W obszarze infrastruktury wykonano remont i doposażenie Zakładu Patomorfologii Klinicznej wraz z wprowadzeniem systemu informatycznego zintegrowanego z systemem akwizycji obrazu makroskopowego i mikroskopowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie