Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital miejski w Bydgoszczy jest na priorytetowej liście lecznic. Może dostać unijne pieniądze. Ile i na co dostanie?

Dorota Witt
Dorota Witt
- Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. dr. Emila Warmińskiego w Bydgoszczy znalazł się na priorytetowej liście szpitali, które otrzymają pieniądze w ramach Krajowego Planu Odbudowy i dostanie cztery miliony złotych unijnego wsparcia - zapowiedział Krzysztof Gawkowski.
- Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. dr. Emila Warmińskiego w Bydgoszczy znalazł się na priorytetowej liście szpitali, które otrzymają pieniądze w ramach Krajowego Planu Odbudowy i dostanie cztery miliony złotych unijnego wsparcia - zapowiedział Krzysztof Gawkowski. Dariusz Bloch
- Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. dr. Emila Warmińskiego w Bydgoszczy dostanie cztery miliony złotych z unijnego wsparcia w ramach Krajowego Planu Odbudowy - zapowiada poseł Krzysztof Gawkowski. To ważne wsparcie dla lecznicy, ale ochrona zdrowia w Polsce wymaga kompleksowych, systemowych zmian.

Zobacz wideo: Lekarze i NFZ będą dzwonić i zachęcać do szczepień.

Bydgoski szpital miejski dostanie unijne pieniądze

- Pandemia pokazała wyraźnie, z jak poważnymi problemami boryka się ochrona zdrowia w Polsce, jakie są braki kadrowe i te w wyposażeniu szpitali - tak na konferencji prasowej zorganizowanej w środę, 26 maja, przed bydgoskim szpitalem miejskim poseł Krzysztof Gawkowski, przewodniczący klubu parlamentarnego Lewicy. - Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. dr. Emila Warmińskiego w Bydgoszczy znalazł się na priorytetowej liście szpitali, które otrzymają pieniądze w ramach Krajowego Planu Odbudowy i dostanie cztery miliony złotych unijnego wsparcia - zapowiedział.

Krajowy Plan Odbudowy dla szpitali powiatowych

Popandemiczna diagnoza polskiego systemu ochrony zdrowia, zwłaszcza dotycząca tego, co dolega szpitalom powiatowym, musi być jednak szersza.

- Przede wszystkim lecznice są coraz bardziej zadłużone, a dyrektorzy - by nie pogłębiać problemu - ograniczają wykonywanie zabiegów pod koniec roku lub odwołują te już zaplanowane. Problemem jest także długie oczekiwanie na wizytę w przyszpitalnej przychodni czy na specjalistyczny zabieg - średnio ten czas oczekiwania wynosi 12-14 miesięcy, a czasem nawet 24 miesiące. W pandemii obserwowaliśmy nie tylko braki kadrowe, o czym mówimy od lat, ale i brak sprzętu czy niezawodnej infrastruktury, jak choćby działające aparatury tlenowe. Jeśli nie zmieni się nic, za dziesięć lat w Polsce pracować będzie o 20 tysięcy mniej pielęgniarek, a to wymusiłoby zamknięcie 300 lecznic, w których nie miałby kto opiekować się pacjentami - przestrzega Krzysztof Gawkowski.

Lewica ma pomysły, jak uleczyć szpitale i cały system ochrony zdrowia, które rozpisuje w projektach ustaw: proponuje wyższe pensje dla pielęgniarek, więcej miejsc na studiach medycznych i audyty w szpitalach, które pomogą zaplanować wydatki w szpitalach.

  • 4 maja Sejm przyjął ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE.
  • To konieczne, aby uruchomić unijny Fundusz Odbudowy, a wraz z nim polski Krajowy Plan Odbudowy.
  • Z budżetu UE na lata 2021-2027, w tym z Funduszu Odbudowy, Polska ma otrzymać łącznie 770 mld zł.
Trwa głosowanie...

Czy podobają Ci się efekty ostatnich zmian na Wyspie Młyńskiej?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto