Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital Miejski w Bydgoszczy ma nowy tomograf komputerowy. Sprzęt jest wart 2,7 mln złotych

Paweł Kaniak
Paweł Kaniak
Dyrektor Naczelny Szpitala Miejskiego Anna Lewandowska cieszy się, że jakość świadczonych przez lecznicę usług dla pacjentów z regionu będzie jeszcze wyższa
Dyrektor Naczelny Szpitala Miejskiego Anna Lewandowska cieszy się, że jakość świadczonych przez lecznicę usług dla pacjentów z regionu będzie jeszcze wyższa Tomasz Czachorowski
Szpital Miejski w Bydgoszczy otrzymał nowy tomograf komputerowy o wartości 2,7 mln złotych. Dzięki temu urządzeniu, jakość świadczonych przez szpital usług będzie wyższa.

W październiku 2022 roku Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. dr. Emila Warmińskiego SPZOZ w Bydgoszczy złożył wniosek o pozyskanie nowego tomografu komputerowego z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Wniosek został rozpatrzony pozytywnie. W poniedziałek, 7 sierpnia minister Łukasz Schreiber, przewodnicząc Stałego Komitetu Rady Ministrów, symbolicznie przekazał szpitalowi nowy sprzęt.

Minister Schreiber podkreślił starania dyrekcji Szpitala Miejskiego w zakresie rozwoju placówki, która jest ważna dla miasta.

Nowoczesny tomograf dla bydgoskiego szpitala

Jak informuje Anna Siwiec, rzecznik prasowy Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. dr. Emila Warmińskiego SPZOZ w Bydgoszczy, nowy tomograf to wysokiej klasy sprzęt 80-rzędowy (160 - warstwowy) posiadający doskonałą rozdzielczość przestrzenną, którą zapewnia matryca rekonstrukcyjna 1024x1024. Najnowocześniejsza technologia Z-detektora przyczynia się do znacznej redukcji szumu elektronicznego do poziomu jednego fotonu. Redukcja szumu pozwala na wydajniejsze wykorzystanie promieniowania rentgenowskiego zwiększając stosunek sygnału do szumu. Najważniejsze cechy urządzenia to:

  • 160-warstwowy system,
  • pełen obrót w niemal 0,3 s.,
  • platforma Easy-Logic,
  • szybka rekonstrukcja obrazów oraz precyzyjna szybkość badania.

Szpital Miejski z Politechniką Bydgoską

Szpital Miejski ma zostać przekazany Politechnice Bydgoskiej w celu przekształcenia lecznicy w bazę dydaktyczną dla nowo tworzonego kierunku lekarskiego.

Politechnika Bydgoska zawarła już umowy o współpracy z wieloma szpitalami i placówkami medycznymi. Studenci będą się uczyć i praktykować w: 10. Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką w Bydgoszczy, Szpitalu MSWiA w Bydgoszczy, Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu, Centrum Onkologii w Bydgoszczy czy Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym w Grudziądzu. Na liście placówek są także: Nowy Szpital w Świeciu, Szpital Eskulap w Osielsku oraz bydgoskie przychodnie Bajka, Leśna, IKAR i Vitamed.

W grudniu 2023 roku Politechnika Bydgoska planuje powołanie Wydziału Medycznego. Zgodnie z założeniami, kształcenie na kierunku lekarskim ma rozpocząć się w październiku 2024 roku. Na I roku ma kształcić się 60 studentów. Kadra dydaktyczna liczyć będzie 147 nauczycieli akademickich.

Zobacz wideo: widzisz wypadek? Tak trzeba się zachować

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto