Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpitale uniwersyteckie w Bydgoszczy rozpoczęły podawanie drugiej dawki szczepionki przeciw COVID-19

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
Polska Press
Bydgoskie szpitale uniwersyteckie rozpoczęły podawanie drugiej dawki szczepionki przeciw COVID-19 pracownikom jednostek ochrony zdrowia. Na razie szczepienia przebiegają bez kłopotów.

Szpitale uniwersyteckie, jako szpitale „węzłowe” Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19, prowadzą szczepienie własnych pracowników oraz osób zatrudnionych w innych jednostkach ochrony zdrowia. - Od poniedziałku (18 stycznia 2021 roku) podajemy już drugą dawkę szczepionki – wyjaśnia Marta Laska, rzeczniczka Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy. - Nikt nie skarżył się na somopoczucie, u niektórych osób wystąpiły jednodniowe, standardowe objawy poszczepienne; ból w miejscu ukłucia, lekki ból mięśni i głowy.

W Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr. Jana Biziela również podawana jest druga dawka szczepionki przeciw COVID-19.

- U osób, którym podano drugą dawkę nie wystąpiły żadne niepożądane odczyny poszczepienne – mówi Kamila Wiecińska, rzeczniczka szpitala im. dr. Jana Biziela. - Kilka osób skarżyło się na lekki ból głowy i mięśni.

Bydgoszczanie chcą się szczepić

Bydgoszczanie, o czym świadczy m.in. liczba zarejestrowanych osób, które skończyły 80 rok życia, coraz bardziej przekonują się do szczepień przeciw COVID-19.

- Nie chciałem się szczepić. Nie dlatego, że jestem antyszczepionkowcem ale chciałem poczekać na efekty podawania szczepionki. Mój znajomy jest lekarzem, zaszczepił się i czuje się znakomicie. No to i ja poddam się szczepieniu – twierdzi pan Jan, bydgoszczanin z Fordonu.

Należy przypomnieć, że pogorszenie stanu zdrowia u dwojga lekarzy zatrudnionych w Kujawsko-Pomorskim Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy zbiegło się z podaniem szczepionki. Oboje czuli się dobrze. Nie mieli żadnych objawów infekcji, która byłaby przeciwwskazaniem do szczepienia.

Z raportu Państwowej Inspekcji Sanitarnej

Na stronach internetowych Serwisu RP publikowane są codzienne raporty dotyczące występowania niepożądanych odczynów poszczepiennych.

- Od pierwszego dnia szczepienia (27 grudnia 2020 r.) do Państwowej Inspekcji Sanitarnej zgłoszono 235 niepożądane odczyny poszczepienne, z czego 188 miały charakter łagodny - czyli zaczerwienienie oraz krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia – czytamy w raporcie ze środy (20 stycznia 2021 roku) inspekcji sanitarnej.

W Polsce do czwartku (21 stycznia 2021 roku) zaszczepiono 591 785 osób.

NOP w województwie kujawsko-pomorskim

Z danych raportu PIS wynika, że pierwszy przypadek wystąpienia odczynów poszczepiennych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego odnotowano 8 stycznia w powiecie radziejowskim – kobieta skarżyła się na „zaczerwienienie i krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia”. Drugi przypadek odnotowano w Bydgoszczy 12 stycznia, kobieta po podaniu szczepionki miała metaliczny posmak w ustach, epizod hypotonicznohyporeaktywny (tzw. dziecięce omdlenie), pacjentka nie była hospitalizowana.
Trzeci przypadek odnotowano w Toruniu 14 stycznia – kobieta miała zaczerwienienie i krótkotrwałą bolesność w miejscu podania szczepionki.

- Każda osoba po podaniu szczepionki przeciwko COVID-19 pozostaje na obserwacji w punkcie szczepień. Dzięki temu, w przypadku wystąpienia jakiegokolwiek, niepokojącego objawu, potrzebujący mogą otrzymać szybką i profesjonalną pomoc – czytamy w opracowaniu dotyczącym NOP. - Bezpieczeństwo jest kluczowym kryterium, decydującym o dostępie do powszechności szczepień.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto