Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpitale w Bydgoszczy wstrzymują odwiedziny chorych. Przez wzrost zakażeń koronawirusem

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
W Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. Jurasza całkowity zakaz odwiedzin chorych obowiązuje już od 19 października.
W Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. Jurasza całkowity zakaz odwiedzin chorych obowiązuje już od 19 października. Tomasz Czachorowski/Archiwum
Coraz więcej zakażeń koronawirusem, stąd wiele bydgoskich szpitali w trosce o bezpieczeństwo pacjentów wprowadziło już zakazy odwiedzin chorych. W szpitalach miejskim i Biziela na razie porody rodzinne są możliwe, ale na ściśle określonych zasadach i w pełnym reżimie sanitarnym.

Zobacz wideo: Zimowe atrakcje Bydgoszczy w sezonie 2021/2022.

W Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. Jurasza całkowity zakaz odwiedzin obowiązuje już od 19 października.

- Informacje o stanie zdrowia pacjenta udzielane są osobom upoważnionym wyłącznie przez telefon - mówi Marta Laska, rzeczniczka lecznicy. - Można przekazywać i odbierać rzeczy pacjentów, ale wyznaczonych godzinach i miejscu. Aktualnie mamy 15 łóżek covidowych, w tym 5 respiratorowych. Wszystkie są zajęte, ale od czwartku (18 listopada) uruchomimy decyzją wojewody kolejny oddział izolacyjny - 20 łóżek w tym 5 respiratorowych, czyli łącznie będzie 35 łóżek covidowych.

W Kujawsko-Pomorskim Centrum Pulmonologii od 20 października do odwołania wprowadzono całkowity zakaz odwiedzin zarówno w placówce przy ul. Seminaryjnej 1, jak i przy ul. Meysnera 9. Tu także dostarczanie i odbiór rzeczy pacjentów odbywa się w wyznaczonych godzinach i na określonych zasadach.

Od 15 listopada zakaz odwiedzin także w Centrum Onkologii z pewnymi wyjątkami

W Centrum Onkologii przez jakiś czas można było odwiedzać pacjentów na radioterapii (po zapisach), którzy muszą tam przebywać przez dłuży czas.

- Od 15 listopada do odwołania nie ma już odwiedzin na żadnym oddziale - mówi Agnieszka Bielińska, rzeczniczka CO. - Tylko w przypadku pacjentów w stanach terminalnych, za zgodą lekarza prowadzącego, można zobaczyć się z chorym. W wejściu głównym stoją nasi pracownicy na triażu i tam, jeśli ktoś chce przekazać rzeczy pacjentom lub odebrać, może zostawić paczkę opisaną imieniem i nazwiskiem. Należy wpisać też oddział, na którym przebywa taka osoba.

Wojewódzki Szpital Dziecięcy już dawno wstrzymał odwiedziny. - Dzięki temu od kwietnia 2020 roku nie trzeba było zamykać żadnego oddziału - mówi dr nauk med. Danuta Kurylak, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w WSD. - Oczywiście, z dzieckiem może być jeden rodzic lub opiekun prawny. Rodzice np. po kilku dniach mogą się wymieniać. Każdy ma robiony wymaz na Covid-19. Sytuacja jest poważna, bo w przypadku przyjęć planowych oraz tych w trybie nagłym, notujemy dziennie u pacjentów bądź ich opiekunów, od kilku do kilkunastu wyników dodatnich na Covid 19.

W Szpitalu Miejskim na razie odwiedziny możliwe pod pewnymi warunkami

Odwiedziny są też wstrzymane w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. Biziela. - Wyjątek stanowi neonatologia - mówi Kamila Wiecińska, rzeczniczka lecznicy. - Po umówieniu się w klinice rodzice mogą wejść na oddział zachowując pełen reżim sanitarny. Raz na dwa tygodnie mają wykonywany wymaz. Do piątku (19 listopada) musimy też na polecenie wojewody stworzyć 20-łóżkowy oddział covidowy.

W Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim na razie (tak było jeszcze 16 listopada) rodziny pacjentów mogą ich odwiedzać wyłącznie w godz. 16-18 na określonych zasadach (szczegóły na www.szpital.bydgoszcz.pl).

- Odwiedzającymi mogą być wyłącznie osoby zaszczepione przeciw Covid-19 lub osoby niezaszczepione, które posiadają negatywny wynik testu na Covid-19 - mówi Anna Siwiec, rzeczniczka szpitala. - Są zobowiązane ściśle przestrzegać reżimu sanitarnego, czyli m.in. zdezynfekować ręce przed wejściem, mieć zasłonięte usta i nos przez cały czas przebywania na terenie szpitala. Z uwagi na zwiększającą się liczbę zakażeń oraz zapobieganie, przeciwdziałanie i zwalczanie Covid-19 od 17 listopada do odwołania także u nas decyzją wojewody otwarty zostanie oddział Covid-19 dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem SARS-Cov-2.

Co z porodami rodzinnymi?

- Na tę chwilę są możliwe, ale również na określonych zasadach - mówi Anna Siwiec, rzeczniczka Szpitala Miejskiego. - Rodzącej podczas porodu może towarzyszyć jedna osoba, która z nią zamieszkuje i która jest zdrowa. Osoba towarzysząca jest zobowiązana do posiadania maseczki oraz odzieży ochronnej. W przypadku cięcia cesarskiego - po uzyskaniu zgody rodzącej - osoba towarzysząca może kangurować noworodka.

W szpitalu Biziela na razie także porody rodzinne są możliwe, ale też w pełnym reżimie sanitarnym. - W tej sprawie obowiązują specjalne procedury - mówi Kamila Wiecińska. - Ojciec dziecka może dołączyć na salę porodową dopiero w aktywnej fazie porodu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto