Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sztutowo. Warszawo pamiętamy! Zwiedzanie Muzeum Stutthof śladami Powstania Warszawskiego

red
Muzeum Stutthof. Warszawo pamiętamy! Zwiedzanie śladami Powstania Warszawskiego
Muzeum Stutthof. Warszawo pamiętamy! Zwiedzanie śladami Powstania Warszawskiego Muzeum Stutthof.
Sztutowo. Dziś, 1 sierpnia, w rocznicę wybuchu powstania warszawskiego, Muzeum Stutthof chce przypomnieć los mieszkańców Warszawy, którzy zostali zesłani do obozu koncentracyjnego. Będzie to niezwykłe zwiedzanie pod hasłem „Warszawo, pamiętamy!”.

- Najważniejsze będzie „słowo” - historie, losy ludzi, którzy żyli nadzieją wolności, w jednej chwili byli na drodze do jej odzyskania, a niedługo potem znaleźli się w KL Stutthof - mówi o akcji Muzeum Stutthof Piotr Tarnowski, dyrektor placówki.

Zwiedzanie „Warszawo, pamiętamy!” to inicjatywa pracowników Muzeum Stutthof, zafascynowanych osobowościami weteranów powstania, świadków historii, np. Marii Kowalskiej ze słynnej grupy bojowniczek AK, zwanej „Kobiety Pistolety”.

Dziś wejście do muzeum możliwe będzie tylko po uzupełnieniu specjalnego formularza i otrzymaniu od Biura Obsługi Zwiedzających potwierdzenia rezerwacji. Chętni muszą wypełnić formularz dostępny na stronie Muzeum Stutthof (muzeum zaleca rejestrację uczestników powyżej 14 roku życia).

Zmienione są dziś też godziny otwarcia muzeum - będzie ono czynne od godz. 17 do 23. Zwiedzaniu towarzyszyć będzie specjalnie skomponowana ścieżka dźwiękowa, a każdej grupie zwiedzających przydzielony będzie przewodnik. Przybliży on historię warszawiaków, którzy trafili do KL Stutthof po 1 sierpnia 1944 r. Wszystko po to, by odczucia zwiedzających były jak najgłębsze.

- Chcemy, by się wszyscy skupili na opowieści o losach mieszkańców walczącej Warszawy, którzy zostali deportowani przez Niemców do obozu koncentracyjnego Stutthof, także walczących żołnierzy i żołnierek Armii Krajowej, którzy powinni trafić do obozów jenieckich, a nie do obozu koncentracyjnego - mówi Tarnowski.

Z ogarniętej powstaniem stolicy do KL Stutthof w 1944 roku przybyły łącznie trzy transporty więźniów, 26 i 31 sierpnia oraz 29 września. Razem liczyły 6298 osób, w tym 40 kobiet - jeńców wojennych, które wbrew przepisom konwencji genewskiej umieszczono w obozie koncentracyjnym.

Dodajmy, że zwiedzanie 1 sierpnia adresowane jest w największym stopniu do turystów. Natomiast kolejne zwiedzanie pod hasłem „Warszawo, pamiętamy!” odbędzie się 3 października, w rocznicę kapitulacji powstania. Ten termin jest zaplanowany bardziej z myślą o mieszkańcach regionu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto