Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak budowano basen Astoria w Bydgoszczy. Zobacz to na 1,5-minutowym filmie

OPRAC.:
Michał Sierek
Michał Sierek
Bydgoska Astoria ma olimpijskie wymiary. Mogą się tu odbywać międzynarodowe zawody. Maksymalna głębokość basenu wynosi 6 m
Bydgoska Astoria ma olimpijskie wymiary. Mogą się tu odbywać międzynarodowe zawody. Maksymalna głębokość basenu wynosi 6 m Arkadiusz Wojtasiewicz/archiwum
W październiku 2020 roku oddano do użytku najnowocześniejszy basen olimpijski w Polsce - nową Astorię. Wykonawca zaprezentował w sieci film, na którym w 1,5 minuty możemy zobaczyć postęp prac - od rozpoczęcia do zakończenia budowy.

Tak powstawał nowy basen Astoria w Bydgoszczy

Astoria powstała na miejscu starego basenu, który został wyburzony. W kompleksie, którego powierzchnia użytkowa wynosi blisko 10 000 mkw znajduję się m.in. 10-torowy basen olimpijski o wymiarach 50 na 25 m, na którym będą mogły odbywać się międzynarodowe zawody pływackie. Basen został wyposażony w ruchomy pomost, który dzieli go na dwie mniejsze części. W jednej z nich znajduję się ruchome dno, które pozwala na zmianę głębokości (od 0 do 210 cm) w dwóch strefach. Maksymalna głębokość basenu wynosi 6 m (na odcinku 12m), co umożliwia nurkom oraz ratownikom na odbywanie treningów.

Zobacz wideo: tak budowano bydgoską Astorię

(źródło: ALSTAL Grupa Budowlana)

Podświetlana niecka z nagłośnieniem

Niecka basenu jest podświetlana oraz wyposażona w nagłośnienie dzięki czemu mogą się na niej odbywać treningi pływania synchronicznego. Obiekt został wyposażony w sprzęt sędziowski oraz pomiarowy dla zawodów pływackich, waterpolo oraz pływania synchronicznego, a także system wideorejestracji linii mety – jest to unikatowy system na skalę kraju. Woda oczyszczana jest m.in. za pomocą specjalnych lamp UV i zestawów 6 filtrów. Poza basenami znajduje się także strefa saun na którą składają się 4 sauny wraz z generatorem lodu i 2 jacuzzi z podświetlanym dnem.

Bydgoska Astoria w liczbach

  • Basen olimpijski o długość 50 m (na 25,43 m szerokości) z 10 torami.
  • Basen można podzielić na dwa mniejsze o długości 25m + 23,5m. Przedzielenie odbywa się za pomocą ruchomego pomostu zatapialnego, w centralnej części niecki. Basen dzieli się wtedy na część płytszą i głębszą. W części płytszej dodatkowo zamontowane zostało ruchome dno umożliwiające regulacje głębokości dna od 0,00 m do 2,10 m.
  • Maksymalna głębokość basenu 6m.
  • Na hali basenowej zamontowano 2 telebimy - większy ma powierzchnie aż 36 mkw.
  • Na obiekcie znajduję się także basen treningowy z tzn. przeciwprądem służący do badań techniki a także treningów. Prędkość którą można ustawić dla osoby w niecce to 55 s/100 m.

(źródło: alstal.eu)

POLECAMY

Międzynarodowy Dzień Kota to święto kotów i miłośników tych puchatych, mruczących zwierzaków. Obok tych cudnych kotów nie przejdziecie obojętnie! >>>

Dziękujemy za wszystkie nadesłane zdjęcia. Jest ich bardzo, bardzo dużo - co nas cieszy! - i te, które nie zmieściły się w tej galerii, pokażemy w następnej! Cudne te wasze koty!

Dzień Kota. Te futrzaki skradły nasze serca! Zobaczcie zdjęc...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo

Materiał oryginalny: Tak budowano basen Astoria w Bydgoszczy. Zobacz to na 1,5-minutowym filmie - Bydgoszcz Nasze Miasto

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto