Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak budowano Teatr Kameralny w Bydgoszczy. Zobacz początkowe etapy!

OPRAC.:
Dominika Sobczyńska
Dominika Sobczyńska
Teatr Kameralny w Bydgoszczy został oficjalnie otwarty w marcu 2022 roku, a cała inwestycja realizowana u zbiegu ulic Grodzkiej i Podwale rozpoczęła się już w 2019 roku.
Teatr Kameralny w Bydgoszczy został oficjalnie otwarty w marcu 2022 roku, a cała inwestycja realizowana u zbiegu ulic Grodzkiej i Podwale rozpoczęła się już w 2019 roku. archiwum PPG
Teatr Kameralny w Bydgoszczy został oficjalnie otwarty w marcu 2022 roku, a cała inwestycja realizowana u zbiegu ulic Grodzkiej i Podwale rozpoczęła się już w 2019 roku. Dziś możemy w pełni podziwiać okazały budynek i uczęszczać na interesujące przedstawienia. Mieszkańcy są zachwyceni!

Zobacz wideo: Duże zmiany w strefie płatnego parkowania w Bydgoszczy

od 16 lat

Budynek Teatru Kameralnego przy ul. Grodzkiej w Bydgoszczy zmienił się nie do poznania! Główną część gmachu wzniesiono niemal od podstaw. Wykorzystano jednak oryginalny materiał do odtworzenia ściany od strony ul. Podwale. Przywrócono w niej otwory okienne i dodano sztukaterię.

Teatr Kameralny - w naszej galerii zobaczysz, jak wyglądały pierwsze etapy budowy:

Pracom konserwatorskim poddano budynek przy ul. Grodzkiej 16, który ma pełnić rolę sali wielofunkcyjnej. Zachował on oryginalny kształt. Na elewacji frontowej wykonana została imitacja szachulca, który pokazywały stare fotografie. Dach przykryty jest dachówką, a wokół wstawionych okien zastosowano opaski z szarego piaskowca. Od frontu zarezerwowano miejsce na logo instytucji. Budynek szczególnie efektownie prezentuje się po zmroku.

- Konieczne było wzniesienie nowej konstrukcji głównego budynku. Podczas prac pod nadzorem konserwatora odtwarzano najcenniejsze elementy świadczące o historii gmachu, który przez wiele lat pełnił funkcje kulturalne. Wiele rozwiązań związanych z ostatecznym kształtem elewacji to efekt współpracy ze Społeczną Radą ds. Estetyki. Nie wszystkie pomysły ekspertów udało się jednak wcielić w życie ze względu na wytyczne niezależnych od miasta służb konserwatorskich - informowała Marta Stachowiak, rzeczniczka urzędu miasta.

Sposób wykorzystania zrewitalizowanego gmachu został określony m.in. w konsultacjach społecznych przeprowadzonych w 2016 roku. Roboty budowlane pochłonęły około 29 mln złotych. Pomogły nam fundusze europejskie na Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT). Unijne wsparcie to 12 mln zł.

To może Cię zainteresować

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto