Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak ma wyglądać Stary Fordon [wizualizacja wideo]

MM Bydgoszcz
MM Bydgoszcz
Plansza z prezentacji PMU
Miejska Pracownia Urbanistyczna w Bydgoszczy zaprezentowała w czwartek kierunki rewitalizacji Starego Fordonu. Cele są 3: dobry adres, miejsce spotkań, brama miasta. Osiedle ma być reprezentacyjne i zyskać przestrzenie do integracji mieszkańców.

Dwoma ważnymi punktami do zrewitalizowania jest Stare Miasto i Stary Fordon. Proponowane kierunki działań były przygotowywane przez rok.

W styczniu minęło 40 lat od przyłączenia Fordonu do Bydgoszczy. Temat rewitalizacji tej części miasta znów ożył. Miejska Pracownia Urbanistyczna zajęła się ustalaniem kierunków działania.

Koniec z zapomnieniem, znów są pomysły

Fordon przed laty współtworzyły 3 społeczności: polska, niemiecka i żydowska. Nawiązując do tego, na fordońskim rynku miałaby pojawić się fontanna trzech kultur. Pomysł zakłada tutaj też zieleń, kiosk. Kościół nie byłby odcięty ulicą, a połączony z przestrzenią, która ma sznasę stać się miejscem uroczystości. Plan przedstawiony przez Miejską Pracownię Urbanistyczną zakłada też przesunięcie pomnika w narożnik placu.

Rynek ma być miejscem integracji, tak jak wiele innych skwerów, dziś zaniedbanych. Integracja - to słowo padało wiele razy, ponieważ rewitalizacja miałaby przyczynić się do budowania tożsamości i podnoszenia aktywności mieszkańców.

W miejscu dawnego targowiska MPU widzi m.in. terenową siłownię, plac zabaw, letnie ogródki, małą gastronomię. Wiele miejsc wymaga uzupełnienia zabudowy, ujednolicenia szyldy. Kiedy analizowano wygląd poszczególnych pierzei, pojawił się nawet pomysł likwidacji zakładu karnego, ale uznano, że to jednak mało realne.


W pracach określających kierunki rewitalizacji pomogło Koło Naukowe Studentów Socjologii UKW. Studenci zbadali oczekiwania mieszkańców. Okazało się, że nie ma rozbieżności między widzeniem MPU i zamieszkujących Stary Fordon.

Zwracano uwagę na niezorganizowane strefy parkowania, konieczność rozbudowy przyłączy do sieci kanalizacyjnej.

Jeszcze do końca roku trzeba czekać na raport dotyczący strefy zagrożeń powodziowych. A nabrzeża też należy zagospodarować. Zgodnie z kierunkami określonymi przez MPU mają stać się przestrzenią rekreacyjną. Ciągle brakuje połączeń rowerowych i pieszych wzdłuż rzeki Stary - Nowy Fordon.

Ocena stanu estetycznego budynków i stan dróg:
30% dobry
30% wymagający remontu
40% drogi gruntowe, wymagające wybudowania

MPU przygotowała filmik poświecony planom rewitalizacji, poniżej do zobaczenia jego fragmenty.

Agata Wodzień

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto