Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak oszukują klientów na pracowników banków. Uważaj, możesz stracić dużo pieniędzy!

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Klienci przestali odwiedzać placówki stacjonarne i m.in. to wykorzystują przestępcy. Dzwonią ii kłamią, żeby wyłudzić dane osobowe, a potem ukraść pieniądze z konta
Klienci przestali odwiedzać placówki stacjonarne i m.in. to wykorzystują przestępcy. Dzwonią ii kłamią, żeby wyłudzić dane osobowe, a potem ukraść pieniądze z konta Pomorska.pl
Wraca oszustwo na pracownika banku - do mieszkańców Kujaw i Pomorza telefonują konsultanci banków, ale tylko udają, że nimi są. Uważajcie!

- 6 lipca odebrałam telefon od rzekomej konsultantki PKO - opowiada pani Bożena, nauczycielka fizyki i chemii z Bydgoszczy. - Powiedziała, że bank zablokował podejrzaną transakcję i potrzebuje pełnych danych logowania do serwisu, karty lub kodów blik. Oczywiście, od razu wydało mi się to podejrzane, bo przecież bank tak nie postępuje. Rozłączyłam się.

Wraca oszustwo "na pracownika banku"

Jak informuje portal Bankier.pl, PKO Bank Polski bije na alarm. Wraca znane oszustwo - cyberprzestępcy podszywają się pod pracowników banku i wyłudzają poufne informacje oraz zachęcają do instalacji aplikacji. Oszuści ponownie atakują klientów PKO BP. Wraca oszustwo "na pracownika banku". Cyberprzestępcy podczas rozmowy telefonicznej podają się za konsultantów banku i - powołując się na względu bezpieczeństwa - nakłaniają do udzielenia informacji m.in. o danych osobowych potrzebnych do logowania do bankowości elektronicznej. Fałszywi pracownicy zachęcają także do instalacji aplikacji na urządzeniu ich potencjalnej ofiary.

Bankier.pl ostrzega, że oprócz podejrzanych telefonów warto zwrócić też uwagę na nietypowe wiadomości otrzymane SMS-em oraz przez komunikator społecznościowy (Messenger, WhatsApp, itp.) od nieznanych osób. Oszuści mogą udawać kupujących na portalu sprzedażowym bądź aukcyjnym i zachęcać do kliknięcia i podania danych.

- Niestety, oszuści wykorzystują słabość technologii GSM, która pozwala im się podszyć pod dowolny numer. Problem nie dotyczy tylko naszego banku, ale również innych - podkreśla w rozmowie z "Pomorską" Magdalena Lejman, kierownik zespołu Departamentu Komunikacji Korporacyjnej PKO Banku Polskiego.

Tu padają inne przykłady, m.in. ING Banku Śląskiego, mBanku czy Nest Banku.

W PKO BP tłumaczą: - Przestępcy są w stanie podszyć się pod dowolny numer telefonu. Na telefonie ofiary będzie się wyświetlał jako znany numer, np. infolinii bankowej. Przestępcy dzwonią pod różnymi pretekstami, najczęściej twierdzą, że bank zablokował podejrzaną transakcję i potrzebuje od ofiary pełnych danych logowania do serwisu, karty lub kodów blik. Czasem proszą o wykonanie transakcji, zalogowanie się do konta, zainstalowanie oprogramowania typu AnyDesk, TeamViewer itd. Oprogramowanie to pozwala "podglądać" komputer ofiary.

Bank ostrzega klientów o tym zagrożeniu, podobnie jak inne banki: - Konsultant nigdy nie poprosi o dane logowanie, dane karty czy instalowanie czegokolwiek na komputerze czy telefonie. Nawet w przypadku, gdy bank dzwoni w kwestiach związanych z bezpieczeństwem konta. Aby zablokować fałszywą transakcję na koncie nie potrzebujemy, aby klient przekazywał nam dostęp do serwisu transakcyjnego klienta czy pełne dane swojej karty płatniczej.

Złodzieje wykorzystują słabe strony sieci GSM

Taki problem ma również np. Narodowy Bank Polski, który też radzi: - Jest to rodzaj oszustwa nasilającego się w Polsce od pewnego czasu. Oszuści zmieniają jedynie pretekst, pod którym dzwonią oraz nazwę podmiotu, w imieniu którego wykonują połączenie. Złodzieje wykorzystują słabe strony sieci GSM, które pozwalają im podszywać się pod dowolny numer telefonu - w tym pod numer ZBP. Podatność ta jest znana i nie jest związana z przełamaniem naszych systemów bezpieczeństwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto