Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak ponad sto lat temu upiększano Bydgoszcz na pocztówkach. Zobacz wyjątkowe zdjęcia!

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
ze zbioru biblioteki Polona.
Dziś w dobie obróbki cyfrowej, praktycznie każde zdjęcie jest poprawione w stosunku do oryginału w programie graficznym. Jednak kiedy rodziła się sztuka fotografii, w II połowie XIX wieku, takich możliwości technicznych nie było – w przeciwieństwie do potrzeb, które były analogiczne jak dziś.

Smaki Kujaw i Pomorza - sezon 3 odcinek 14

Bydgoszcz na starych pocztówkach

Zdjęcia poprawiano wówczas ręcznie w atelier fotograficznym. Ponieważ możliwe były tylko zdjęcia czarno-białe, retuszowano je, kolorując, domalowywano różne dodatkowe elementy, upiększano utrwalone na kliszy osoby.

Powstała nawet specjalizacja retuszera zdjęć, który przy pomocy ołówka, pędzla, farb czy też rysika „obrabiał” jeszcze na kliszy obraz, by dało się przedstawić rzeczywistość piękniejszą niż była.

Pierwsi fotografowie w tym sensie byli zarazem artystami, choć z jakością prac bywało różnie. Niemniej wyretuszowane widokówki znacznie lepiej się sprzedawały niż te bez obróbki...

Przedstawiamy w naszej galerii wybrane podretuszowane ówczesnym sposobem zdjęcia – pocztówki przedstawiające Bydgoszcz sprzed stu i więcej lat. Po 1920 roku do niemieckiego opisu na awersie kartki dodano drugi – polski. Wszystkie widokówki pochodzą ze zbioru biblioteki Polona.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto