Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak protestują rolnicy w Bydgoszczy. Blokada miasta w gorącej atmosferze - zobacz zdjęcia

MR
Protest rolników w Bydgoszczy - 9 lutego 2024.
Protest rolników w Bydgoszczy - 9 lutego 2024. Dariusz Bloch
Polscy rolnicy zrzeszeni w protestach przeciwko Europejskiemu Zielonemu Ładowi zdominowali ulice nie tylko w Bydgoszczy, ale także w całym kraju. Sytuacja w Bydgoszczy jest szczególna, gdy setki maszyn rolniczych zaczęły zjeżdżać do miasta od wczesnych godzin porannych, powodując znaczne utrudnienia w ruchu.

Mobilizacja w Bydgoszczy - strajk rolników 9 lutego 2024

Pierwsze maszyny rolnicze pojawiły się na ulicach Bydgoszczy już od świtu tego dnia. Rolnicy ze wszystkich zakątków województwa kujawsko-pomorskiego przyjechali do stolicy regionu, tworząc kolumny traktorów i ciężarówek, które powoli sunęły w stronę centrum miasta z pięciu różnych kierunków - od Nakła, Koronowa, Osielska, Białych Błot oraz Torunia.

Strajk rozpoczął się formalnie o godzinie 10, kiedy to pojazdy rolnicze ustawiły się w kolumnie na ulicy Jagiellońskiej przed Urzędem Wojewódzkim, a także na ulicy Focha, gdzie ruch został całkowicie sparaliżowany. Maszyny rolnicze blokują również ulicę Bernardyńską.

Na maszynach rolniczych można zobaczyć różnego rodzaju hasła protestacyjne, takie jak "Głód poczujesz, rolnika uszanujesz", "Zielony ład to głód", czy "Bez nas będziecie głodni, nadzy i trzeźwi". Te wyraźne wyrazy niezadowolenia pokazują determinację rolników w walce o swoje prawa.

Przyczyny protestu w Bydgoszczy i całej Polsce

Protesty rolników są odpowiedzią na Europejski Zielony Ład, a główny punkt sporny to bezcłowy import towarów rolnych z Ukrainy. Rolnicy argumentują, że taki import niszczy ich lokalne rynki i nie pozwala na godne konkurowanie. Ich obawy są szczególnie związane z utratą dochodów i zagrożeniem dla przyszłości polskiego rolnictwa.

Rolnicy podkreślają, że ich działania mają charakter ostrzegawczy i że będą one eskalowane tylko w przypadku braku reakcji ze strony władz. W tym kontekście wzywają do dialogu oraz do uwzględnienia ich postulatów w polityce krajowej i unijnej.

Strajk generalny rolników w Bydgoszczy - relacja na żywo

Rolnicy zorganizowali w piątek protesty w całej Polsce. Do Bydgoszczy przyjechało kilkaset maszyn, które zjechały pod Urząd Wojewódzki przy ul. Jagiellońskiej. Przed godziną 17 rolnicy zaczęli opuszczać centrum. Poniżej zapis naszej relacji.
19:5109.02.2024

Komunikat wojewody

Wieczorem rzeczniczka wojewody kujawsko-pomorskiego przesłał do naszej redakcji komunikat Michała Sztybla. Dotyczy on wydarzeń, które miały miejsce dziś pod urzędem. Treść zamieszczamy poniżej:

Chciałbym przekazać krótkie wyjaśnienie okoliczności zdarzeń, do których doszło w dniu 9 lutego (dziś) przed Kujawsko – Pomorskim Urzędem Wojewódzkim w Bydgoszczy oraz w samym urzędzie.

Chcę, żeby Państwo wiedzieli, że do wtargnięcia do urzędu doszło w momencie, gdy I Wicewojewoda Piotr Hemmerling ustalał skład delegacji, którą zaprosiłem na merytoryczne rozmowy do środka urzędu. W tym czasie „prowokator” krzyknął „Wojewoda zaprasza wszystkich” i tłum ruszył w stronę drzwi, a część osób przepchnęła policjantów. Szczegóły, pełne okoliczności i pełne nagranie również z wewnątrz budynku przekaże Policja. Dodam, że osobiście rozmawiałem z dziennikarką Radia PiK i wyraziłem ubolewanie w związku z zaistniałą sytuacją. Zapewniłem o pełnym wsparciu, gdyby potrzebna była pomoc medyczna. Na szczęście otrzymałem informację o braku takiej potrzeby.

Użycie gazu zawsze musi być wyższą koniecznością. O uzasadnieniu będzie informowała Policja, która podejmuje tego typu decyzje.

Przypominam, że od rana dostępny dla protestujących był I Wicewojewoda Piotr Hemmerling odpowiedzialny za rolnictwo. Następnie ze względu na eskalację protestu, wróciłem ze spotkania w terenie na wsi, w Gminie Drzycim z wójtami gmin wiejskich. Natychmiast zaprosiłem delegację protestujących do środka.

Ubolewam, że protest poruszający ważne sprawy dla polskiej wsi, w którym wzięło udział bardzo wielu rolników zaczął być wykorzystywany przez siły polityczne, a pośród wielu uczestników, szczerze broniących interesów wsi, znaleźli się politycy Prawa i Sprawiedliwości mimo, że przedstawiciel ich partii Janusz Wojciechowski jest komisarzem ds. rolnictwa w Komisji Europejskiej.

Zgodnie z deklaracją postulaty protestujących przekazałem Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesławowi Siekierskiemu.

Michał Sztybel

Wojewoda Kujawsko-Pomorski

18:5109.02.2024

Pod Urzędem Wojewódzkim w Bydgoszczy było dziś bardzo niespokojnie. Do spotkania z wojewodą Michałem Sztyblem doszło po awanturze.

Przeczytajcie relację naszej reporterki:

18:2609.02.2024

Koniec protestu - ulice w Bydgoszczy są przejezdne

Jak informuje ZDMiKP po zakończeniu protestu, wszystkie ulice w Bydgoszczy są już przejezdne. Ruch autobusów i tramwajów odbywa się bez zakłóceń.

17:5709.02.2024

Wejścia do Urzędu Wojewódzkiego nadal strzeże policja.

17:4809.02.2024

Rolnicy rozjechali się już do swoich domów. Protestujący wieczorem sprzątali jeszcze plac przed Urzędem Wojewódzkim. Wcześniej zapłonęły tutaj opony.

17:2209.02.2024

Akcji rolników w Bydgoszczy przyglądał się dziś nasz reporter Maciej Czerniak.

Tutaj możecie przeczytać jego relację:

17:1409.02.2024

Protest rolników powoli dobiega końca

Jak poinformował przed godziną 17.00 ZDMiKP, protest rolników dobiegał końca. Ciągniki powoli opuszczały centrum miasta. 

 • Ruch tramwajowy na rondzie Jagiellonów - przywrócony.
 • Rondo Bernardyńskie - odblokowane.
 • Ul. Focha nadal była zamknięta.

Drogowcy cały czas proszą, by omijać centrum.

17:0509.02.2024

Moment szturmu na Urząd Wojewódzki - policja użyła gazu

Na platformie X pojawił się krótki film pokazujący moment, w którym policja została zmuszona do użycia gazu łzawiącego.

Jak informuje policja, już po rozwiązaniu zgromadzenia przez jego organizatora, grupa protestujących zaczęła szturmować gmach. Przed wejściem doszło do przepychanek z policjantami, którzy najpierw próbowali odepchnąć protestujących od drzwi, a gdy to nie pomogło, sięgnęli po gaz. - Zostaliśmy do tego zobligowani działaniem tłumu – mówi podinspektor Monika Chlebicz, rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Podczas akcji poszkodowana została dziennikarka Radia PiK.

16:5909.02.2024

Wojewoda Michał Sztybel po spotkaniu z rolnikami. Komunikat Urzędu Wojewódzkiego:

Wojewoda Michał Sztybel wraz z Wicewojewodą Piotrem Hemmerlingiem zakończyli spotkanie z przedstawicielami zgromadzonych przed Urzędem Wojewódzkim rolników.

Jak przekazał wszystkim protestującym Wojewoda Michał Sztybel „było to spotkanie merytoryczne, nie w charakterze szerokiej dyskusji. To było potrzebne.”

Deklaracja Wojewody:

Po dzisiejszym spotkaniu mam dużo większą wiedzę i świadomość, jaką wagę mają Wasze postulaty. Jako osoba niedecyzyjna w zakresie rolnictwa, ale decyzyjna w zakresie informowania o tym, co dzieje się w regionie, jeszcze dziś poinformuję Pana Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jak przebiegał dzisiejszy dzień. Poinformuję o wszystkich Waszych postulatach i o tym, że oczekujecie ich pilnego przeanalizowania i odpowiedzi do wtorku, do końca dnia. Poinformuję o skali Waszego protestu i Waszej determinacji. Od siebie poproszę o bardzo poważne potraktowanie sprawy, tak aby Pan Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi doskonale znał Wasze nastroje - zakończył Wojewoda.

16:5409.02.2024

Dziennikarka ucierpiała podczas przepychanek rolników z policją

W trakcie przepychanek protestujących z policją ucierpiała dziennikarka radia PiK, Jolanta Fischer. Była jedną z osób porażonych gazem pieprzowym przez policję. - To był właściwie przypadek, zostałam wepchnięta przez grupę osób, które próbowały się dostać do urzędu. Wtedy, jak już się wyjaśniło, użyto gazu - mówi.

16:2809.02.2024

W Bydgoszczy powieszono kukły z podobiznami (m.in) Ursuli von der Leyen i komisarza Janusza Wojciechowskiego

16:1309.02.2024

Palenie opon pod Urzędem Wojewódzkim

Tak wyglądało palenie opon na placu przed Urzędem Wojewódzkim w Bydgoszczy. Wideo zamieszczone na platformie X.

15:5809.02.2024

Policja użyła gazu

Podczas protestu doszło do starć z policją przed budynkiem Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy.  

Jak informuje policja, już po rozwiązaniu zgromadzenia przez jego organizatora, grupa protestujących zaczęła szturmować gmach. Przed wejściem doszło do przepychanek z policjantami, którzy najpierw próbowali odepchnąć protestujących od drzwi, a gdy to nie pomogło, sięgnęli po gaz.

 • Zostaliśmy do tego zobligowani działaniem tłumu – mówi podinspektor Monika Chlebicz, rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

To poskutkowało. Podczas akcji poszkodowana jednak została jedna postronna osoba, do której zostało wezwane pogotowie

15:4109.02.2024

Przed Urzędem Wojewódzkim zapłonęły opony

Zgromadzeni pod UW w Bydgoszczy rolnicy zapalili opony. Spalona została flaga Unii Europejskiej. Ktoś podpalił też kukłę symbolizującą Ursulę von der Leyen, przewodniczącej Komisji Europejskiej.

14:4609.02.2024

Takie hasła wznoszą rolnicy w Bydgoszczy

Oto kilka kadrów z hasłami rolników z protestu w Bydgoszczy. Przypomnijmy, że dziś w ponad 260 miejscach w całej Polsce odbywa się strajk generalny, w trakcie którego rolnicy sprzeciwiają się wprowadzaniu Zielonego Ładu oraz napływowi towarów z Ukrainy. - To protest w słusznej sprawie - mówi minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego. W Bydgoszczy o g. 14.00 z protestującymi w urzędzie wojewódzkim spotkał się wojewoda Michał Sztybel. Czekamy na efekty rozmów - wkrótce podamy je w naszej relacji. 

 • W kierownictwie resortu uważamy, że rolnicy protestują w słusznej sprawie, protestują nie tylko w swoim imieniu, ale także protestują w imieniu konsumentów, bo chcą zabezpieczyć żywność dla społeczeństwa, stąd te ich działania są bardzo racjonalne. Rolnicy wiedzą jak produkować, nie pouczajmy rolników, wsłuchajmy się w głos rolników. My słuchamy rolników, rozmawiamy z rolnikami - mówił minister rolnictwa i rozwoju wsi, Czesław Siekierski podczas konferencji prasowej.
14:2209.02.2024

Natychmiastowa interwencja straży pożarnej - ogień na rondzie Jagiellonów został ugaszony.

14:1209.02.2024

Strajk przybiera na sile - na torowisku na rondzie Jagiellonów płoną opony...

13:4909.02.2024

Strajk w obiektywie fotoreportera Expressu Bydgoskiego - zobacz zdjęcia

13:3409.02.2024

Sytuacja w okolicy ronda Jagiellonów, godzina 13.35

Protestujący co jakiś czas wychodzą na tory tramwajowe na rondzie Jagiellonów, blokując przejazd tramwajom.

13:2309.02.2024

O utrudnieniach w ruchu w związku z protestem rolników informuje Zarząd Dróg Miejskich w Bydgoszczy:  

 • Ruch tramwajowy przez rondo Jagiellonów sterowany przez Policję  - spowolniony (miejscami wstrzymywany przez rolników, którzy wchodzą co kilka minut na torowisko przy UW)
 • Ruch ulicą Bernardyńską odbywa się jednym pasem.  
 • Ruch na Wałach Jagiellońskich do ronda Bernardyńskiego - wprowadzono zwężenia do jednego pasa.  
 • W rejonie ronda Jagiellonów ruch ruchem steruje policja - kierowcy proszeni są o zachowanie cierpliwości.  
 • Ulica Focha jest całkowicie nieprzejezdna dla samochodów.
 • Ruch tramwajowy - spodziewać się można opóźnień na prawie wszystkich liniach do końca dnia.
 • Utrudnienia w okolicy ronda Jagiellonów potrwają aż do wieczora.
13:0809.02.2024

PILNE!

Rzecznik Urzędu Wojewódzkiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego opublikował po godz. 13.00 komunikat, w którym czytamy:

Dla dobra mieszkańców i mimo wcześniej zaplanowanych obowiązków w terenie, w tym spotkań z Wójtami gmin wiejskich, Wojewoda Michał Sztybel zdecydował się zaprosić na rozmowę delegację protestujących rolników. Wcześniej przed Urzędem spotkał się z nimi się Wicewojewoda Piotr Hemmerling, w którego zakresie znajduje się obszar rolnictwa. Spotkanie z Wojewodą i Wicewojewodą odbędzie się o godz. 14.00 w Urzędzie Wojewódzkim.