Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak wygląda Exploseum w Bydgoszczy. Fabryka materiałów wybuchowych od środka

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Jakub Kisiel
Jakub Kisiel
Tak wygląda Exploseum w Bydgoszczy - zdjęcia.
Tak wygląda Exploseum w Bydgoszczy - zdjęcia. kk
W Bydgoszczy znajduje się co najmniej kilkanaście muzeów, jednak chyba żadne nie ma tak ciekawej historii, jak Exploseum. Muzeum znajdujące się na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego skrywa wiele tajemnic, które do niedawna nie były nam znane. Zobaczcie, jak dziś wygląda dawna fabryka nitrogliceryny i koniecznie wybierzcie się tam na wycieczkę!

Exploseum to jedyna taka atrakcja w Polsce, a do tego umiejscowiona dogodnie na skraju Bydgoszczy. Dojechać można własnym autem - z bydgoskiego osiedla Glinki przez Park Przemysłowo-Technologiczny ulicami Bydgoskich Przemysłowców i Ernsta Petersona. Z tej ostatniej ulicy skręca się w prawo zgodnie z drogowskazem "Exoloseum.

Fabryka DAG" w starą poniemiecką betonową drogę (dziś ul. Eugeniusza Smolińskiego) w kompleks Puszczy Bydgoskiej, następnie w lewo ulicą Alfreda Nobla. Przed muzeum znajduje się parking. Na pętlę przy Petersona kursuje autobus miejski nr 68. Z Torunia własnym transportem najłatwiej dojeżdża się drogą krajową nr 10 (południową obwodnicą Bydgoszczy), z której należy skręcić w prawo w ulicę Petersona.

Exploseum w Bydgoszczy. Co to za miejsce?

Exploseum jest oddziałem Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. To muzeum absolutnie niezwykłe, bo utworzone w sercu dawnej niemieckiej DAG Fabrik (Dynamit Aktien Gesellschaft). To obiekt mocno zniszczony przez specjalne oddziały Armii Radzieckiej, które zrabowały wszystko co cenne, ale świetnie zaadaptowany dla potrzeb zwiedzających.

Jeszcze w roku 1939, zaraz po zajęciu Polski przez wojska niemieckie, na skraju Puszczy Bydgoskiej pod Bydgoszczą (przemianowaną na Bromberg) rozpoczęto prace miernicze - przygotowanie do budowy ogromnego kompleksu produkującego materiały wybuchowe na potrzeby wojenne. Fabryka kontynuowała tradycje znanej fabryki dynamitu założonej w XIX wieku przez samego Alfreda Nobla. Centrala znajdowała się w Troisdorfie pod Bonn.

Tak wygląda Exploseum w Bydgoszczy - zdjęcia

Prace budowlane i montażowe ruszyły pełną parą w roku 1940, a już dwa lata później wytwarzano materiały wybuchowe i amunicję do pocisków artyleryjskich. Pod nadzorem niemieckich specjalistów i wartowników pracowały tysiące pracowników, robotników przymusowych i jeńców z całej Europy. Przypuszcza się, że przez fabrykę w procesie jej budowy i produkcji przewinęło się 50 tys. osób (cały czas pracowało tu ok. 20 tys. osób). Obozy pracy znajdowały się na obrzeżach fabryki.

Fabryka dzieliła się na dwie główne części przedzielone linią tzw. kolei francuskiej (Niemcy dobudowali drugie torowisko). W części wschodniej przetwarzano materiały wybuchowe i amunicję, w zachodniej - produkowano nitroglicerynę, nitrocelulozę i bezdymny proch strzelniczy. My odwiedzamy właśnie część zachodnią, dokładniej wytwórnię nitrogliceryny (NGL - Betrieb), która do dziś robi imponujące wrażenie.

Betonowe obiekty były doskonale wkomponowane w pofałdowany (wydmy śródlądowe) teren Puszczy Bydgoskiej, ukryte pod koronami sosen porastających puszczę lub zwyczajnie pokryte darnią i siatkami maskującymi.

Exploseum w Bydgoszczy. Co można zwiedzać?

Turyści mogą zwiedzać kompleks siedmiu budynków pofabrycznych, połączonych siecią wąskich tuneli i korytarzy. Ekspozycja wprowadza ich w mroczny czas machiny wojennej III Rzeszy.

Można ją zwiedzać indywidualnie lub z przewodnikiem. Także takim, który wciela się w jedną z pięciu postaci historycznych związanych z dawną fabryką DAG Bromberg. W dawnej fabryce i w otaczających ją lasach często kręcone są epizody do filmów wojennych, w których występują grupy rekonstrukcji historycznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto