Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak wyglądają nadwiślańskie twierdze. Niesamowite atrakcje turystyczne niedaleko Bydgoszczy

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Ukończona po 10 lata grudziądzka twierdza skierowana była czołem ku wschodowi, skąd spodziewano się ataku, zaś od strony urwisk Wisły zabezpieczona była tzw. Wielkim Magazynem. W kierunku południowym skierowane było tzw. dzieło rogowe, z którego możliwy był ostrzał miasta.
Ukończona po 10 lata grudziądzka twierdza skierowana była czołem ku wschodowi, skąd spodziewano się ataku, zaś od strony urwisk Wisły zabezpieczona była tzw. Wielkim Magazynem. W kierunku południowym skierowane było tzw. dzieło rogowe, z którego możliwy był ostrzał miasta. Marek Weckwerth
W naszym regionie – nad Wisłą - w czasie pruskiego zaboru zbudowano trzy potężne twierdze, które w dość dobrym stanie zachowały się na naszych czasów. Zobaczcie, jak wyglądają forty niedaleko Bydgoszczy. To ciekawa atrakcja turystyczna w Kujawsko-Pomorskiem/

Pruscy stratedzy spodziewali się ataku wojsk rosyjskich. Wschodnia granica królestwa Prus, które wraz z cesarstwem rosyjskim i Austro-Węgrami wykreśliły Polskę z mapy Europy, znajdowała się na Drwęcy i znacznie od niej mniejszej Tążynie (lewobrzeżny dopływ Wisły). Dlatego powstrzymanie naporu liczniejszej armii carskiej mogło nastąpić tylko nad Wisłą. Aby jednak wzmocnić warunki naturalne jakie dawała szeroka woda, postanowiono zbudować ciężkie, odporne na ostrzał artylerii i bezpośredni atak piechoty fortyfikacje.

Te twierdze wzniesiono w naszym regionie w Grudziądzu, Toruniu i na obrzeżach Chełmna, zatem na prawym brzegu Wisły. Na północ od nich stanęły dwie kolejne twierdze – Malbork i Gdańsk. Czas pokazał, że fortyfikacje miały bardziej psychologiczne znaczenie niż militarne.

Twierdza Chełmno - jak dojechać w to miejsce?

  • Osią komunikacyjną podczas zwiedzania fortów Twierdzy Chełmno jest droga krajowa nr 1, łącząca Toruń z Chełmnem. Najłatwiej można dojechać w pobliże Stolna, gdzie znajdują się m.in. forty Nałęcz. Aby dotrzeć do pozostałych obiektów militarnych, należy zjechać na drogi lokalne w okolicach Chełmna, zaś resztę trasy pokonać pieszo lub rowerem.
  • Oznakowany stosowanym drogowskazem jest tylko schron piechoty w miejscowości Kiełp.
  • Turystom przyda się dokładna mapa, bowiem forty są doskonale wtopione w krajobraz i trudno je dostrzec z samochodu.

Kto zwiedził już nadwiślańskie twierdze w Grudziądzu i Toruniu, powinien i tę wpisać do planu wiosennych wycieczek. Tym bardziej, że różni się od swych starszych poprzedników - jest mniejsza, ale też tak zmyślnie ukryta w terenie, że trudno ją wypatrzyć. Zobaczcie zdjęcia Twierdzy Chełmno, ale i zdjęcia z Torunia i Grudziądza.

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto