Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak wyglądają ruiny dworku w Będzitowie w gminie Złotniki Kujawskie. Zobaczcie zdjęcia! [15.08.2022]

Dariusz Nawrocki
Dariusz Nawrocki
Zobaczcie, jak wyglądają dziś ruiny dworu w Będzitowie. Zdjęcia >>>>>
Zobaczcie, jak wyglądają dziś ruiny dworu w Będzitowie. Zdjęcia >>>>>Dariusz Nawrocki
Pod koniec XIX wieku w Będzitowie (gmina Złotniki Kujawskie) znajdował się okazały dwór. Niegdyś okalający go piękny 3-hektarowy park, dziś jest kompletnie zarośnięty. Z trudem trzeba przedzierać się przez zarośla, by dotrzeć do tego, co z byłego dworu pozostało. Zobaczcie zdjęcia.

Smaki Kujaw i Pomorza - sezon 4 odcinek 12

od 16 lat

Ruiny dworu w Będzitowie

Brama znajduje się tuż przy szosie. Ścieżka, im bardziej w głąb parku, tym bardziej jest zarośnięta. Przedzierając się do dworu mijamy wielkie wory z butelkami plastikowymi.

Wreszcie docieramy do dworu. Dziś przedstawia bardzo smutny widok. Dach jest zawalony, stropy uszkodzone, w centralnej części budynku rosną krzewy, wszędzie walają się cegły. Ktoś jednak od czasu do czasu tu wpada, bo na ścianach widnieją współczesne napisy i bazgroły.

Majątek w Będzitowie od XVI wieku stanowił własność rodu Trzebińskich.

"W latach 1865 - 1880 właścicielem była szlachcianka Julianna Von Trzebińska. Na terenie majątku znajdował się dom mieszkalny z obszernym podwórzem, 8 czworaków, 11 stajni, 2 chlewy, obora dla bydła, kuźnia, dwie remizy, 5 stodół, wiatrak, cegielnia, piec na cegłę, szopa i cieplarnia" - czytamy na tablicy informującej, którą gmina Złotniki Kujawskie postawiła w centrum wsi.

Trzebińscy władali tym miejscem przez 400 lat, aż do II wojny światowej.

"W 1939 roku Trzebińscy schronili się w lasach miradzkich. Niemcy zajęli dwór 3 września 1939 roku. Po odejściu wojsk niemieckich za zgodą władz okupacyjnych Trzebińscy powrócili do majątku zamieszkując część dworu. Marceli Trzebiński zajmował się gospodarstwem do końca listopada 1939 roku. Wtedy majątek został przejęty przez niemieckiego administratora" - czytamy.

Po 1940 roku rodzina Trzebińskich przeniosła się do szkoły w Ojrzanowie (gmina Łabiszyn). W 1942 roku i ten budynek musieli opuścić, bo przejęli go niemieccy przesiedleńcy znad Morza Czarnego. Trzebińscy zamieszkali więc u Kłobukowskich w Ojrzanowie.

"W styczniu 1945 roku do Będzitowa wkroczyli żołnierze radzieccy, splądrowali i zniszczyli dwór i zabudowania. Wiosną 1945 roku rada pracowników proponuje M. Trzebińskiemu powrót do majątku i nadzorowanie gospodarstwa. Wkrótce Marceli trzebiński zostaje aresztowany przez UB, kradną oni w czasie przesłuchania cały majątek rodzinny. Po kilku tygodniach wraca schorowany właściciel z nakazem opuszczenia majątku. W 1947 roku umiera we wsi Obudzienko".

Po 1947 roku majątek został rozparcelowany. Powstał tu PGR, który w 1970 roku przyłączono do PGR Lubostroń.

"Obecnie dwór i park jest bardzo zaniedbany, potomkowie Trzebińskich nie upominają się o swoje. W parku szumi jeszcze stary dąb, o którym mówią, że posadził go król Jagiełło. A wśród ludności krąży legenda o skarbie" - czytamy na tablicy.

Niestety, do dziś nie zachowały się żadne XIX wieczne wizerunki dworu. Nie wiemy więc, jak wyglądał w czasach swojej największej świetności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Tak wyglądają ruiny dworku w Będzitowie w gminie Złotniki Kujawskie. Zobaczcie zdjęcia! [15.08.2022] - Inowrocław Nasze Miasto

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto