Tak wyglądała Bydgoska Wenecja blisko 100 lat temu! Zobacz archiwalne, ale pokolorowane zdjęcia

OPRAC.: Mikołaj Romanowski, Krzysztof Błażejewski
Bydgoska Wenecja to zespół architektoniczny Starego Miasta w Bydgoszczy, który zlokalizowany jest nad rzeką Młynówką. Rzeka płynie przy kamienicach przy ul. Przyrzecze, Długiej, Wełnianej, Świętej Trójcy, Czartoryskiego i Poznańskiej. Budynki stanowią zachodnią i południową pierzeję Młynówki i Wyspy Młyńskiej.

Na kolejnych slajdach zobaczysz Bydgoską Wenecję na pokolorowanych i poddanych retuszowi unikalnych archiwalnych zdjęciach. 

Więcej zdjęć i informacji o tym miejscu na kolejnych slajdach ►►►
Bydgoska Wenecja to zespół architektoniczny Starego Miasta w Bydgoszczy, który zlokalizowany jest nad rzeką Młynówką. Rzeka płynie przy kamienicach przy ul. Przyrzecze, Długiej, Wełnianej, Świętej Trójcy, Czartoryskiego i Poznańskiej. Budynki stanowią zachodnią i południową pierzeję Młynówki i Wyspy Młyńskiej. Na kolejnych slajdach zobaczysz Bydgoską Wenecję na pokolorowanych i poddanych retuszowi unikalnych archiwalnych zdjęciach. Więcej zdjęć i informacji o tym miejscu na kolejnych slajdach ►►► Narodowe Archiwum Cyfrowe
Bydgoska Wenecja to zespół architektoniczny Starego Miasta w Bydgoszczy, który zlokalizowany jest nad rzeką Młynówką. Rzeka płynie przy kamienicach przy ul. Przyrzecze, Długiej, Wełnianej, Świętej Trójcy, Czartoryskiego i Poznańskiej. Budynki stanowią zachodnią i południową pierzeję Młynówki i Wyspy Młyńskiej.

We wszystkich przewodnikach po Bydgoszczy z XIX i początków XX stulecia jako największą atrakcję miasta wymieniano Bydgoską Wenecję. Nazwa tego miejsca wywodzi się od XIX-wiecznych domów, które zbudowane były na drewnianych palach. Obiekty "wyrastające" wprost z wody wyglądały jak te, które oglądać można we włoskiej Wenecji. Stąd szybko bydgoski zakątek zyskał swoja nazwę.

Początki Bydgoskiej Wenecji sięgają XIX wieku

Bydgoska Wenecja powstała w drugiej połowie XIX wieku za sprawą regulacji nurtu i brzegów Brdy w mieście. Na murowanej „ławie” na drewnianych palach wbitych w dno Młynówki po 1870 roku wzniesiono oficyny domów przy ul. Długiej, Wełnianym Rynku i Poznańskiej. Atutem był łatwy dostęp do wody w samym sercu miasta, co spowodowało, że przemysłowcy i kupcy zaczęli wznosić tu swoje zakłady i warsztaty.

Zobaczcie unikalne archiwalne i pokolorowane zdjęcia Bydgoskiej Wenecji:

W XX wieku okolice Młynówki i Wyspy Młyńskiej były miejscami, w których często można było spotkać malarzy ze sztalugami, fotografów oraz tłumy turystów.

Zapisana na taśmie filmowej

Wenecja Bydgoska w 2006 r. stała się elementem scenografii filmu dla dzieci reż. Andrzeja Maleszki "Magiczne drzewo". W jednej z kamienic ulokowano mieszkanie głównych bohaterów filmu: rodziny muzyków oraz trojga dzieci. Film, który wszedł na ekrany 18 września 2009 r. obfituje w efekty specjalne, których tło stanowi m.in. Wyspa Młyńska. Jednak pierwszą produkcją fabularną, w którą można zobaczyć Wenecję Bydgoską i ul. św. Trójcy, jest serial "Czterej pancerni i pies" (odc. 16 "Daleki patrol", 1970 r.). W jednej ze scen Tomasz Czereśniak przepływa w stronę Wenecji Bydgoskiej z Wyspy Młyńskiej, a następnie ukrywa się w jednej z niemieckich ciężarówek stojących na ul. św. Trójcy.

Port Lotniczy Olsztyn-Mazury zmodernizował swoją infrastrukturę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie