Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak wyglądała Bydgoska Wenecja blisko 100 lat temu! Zobacz archiwalne, ale pokolorowane zdjęcia

OPRAC.: Mikołaj Romanowski, Krzysztof Błażejewski
Bydgoska Wenecja to zespół architektoniczny Starego Miasta w Bydgoszczy, który zlokalizowany jest nad rzeką Młynówką. Rzeka płynie przy kamienicach przy ul. Przyrzecze, Długiej, Wełnianej, Świętej Trójcy, Czartoryskiego i Poznańskiej. Budynki stanowią zachodnią i południową pierzeję Młynówki i Wyspy Młyńskiej.

Na kolejnych slajdach zobaczysz Bydgoską Wenecję na pokolorowanych i poddanych retuszowi unikalnych archiwalnych zdjęciach. 

Więcej zdjęć i informacji o tym miejscu na kolejnych slajdach ►►►
Bydgoska Wenecja to zespół architektoniczny Starego Miasta w Bydgoszczy, który zlokalizowany jest nad rzeką Młynówką. Rzeka płynie przy kamienicach przy ul. Przyrzecze, Długiej, Wełnianej, Świętej Trójcy, Czartoryskiego i Poznańskiej. Budynki stanowią zachodnią i południową pierzeję Młynówki i Wyspy Młyńskiej. Na kolejnych slajdach zobaczysz Bydgoską Wenecję na pokolorowanych i poddanych retuszowi unikalnych archiwalnych zdjęciach. Więcej zdjęć i informacji o tym miejscu na kolejnych slajdach ►►► Narodowe Archiwum Cyfrowe
Bydgoska Wenecja to zespół architektoniczny Starego Miasta w Bydgoszczy, który zlokalizowany jest nad rzeką Młynówką. Rzeka płynie przy kamienicach przy ul. Przyrzecze, Długiej, Wełnianej, Świętej Trójcy, Czartoryskiego i Poznańskiej. Budynki stanowią zachodnią i południową pierzeję Młynówki i Wyspy Młyńskiej.

We wszystkich przewodnikach po Bydgoszczy z XIX i początków XX stulecia jako największą atrakcję miasta wymieniano Bydgoską Wenecję. Nazwa tego miejsca wywodzi się od XIX-wiecznych domów, które zbudowane były na drewnianych palach. Obiekty "wyrastające" wprost z wody wyglądały jak te, które oglądać można we włoskiej Wenecji. Stąd szybko bydgoski zakątek zyskał swoja nazwę.

Początki Bydgoskiej Wenecji sięgają XIX wieku

Bydgoska Wenecja powstała w drugiej połowie XIX wieku za sprawą regulacji nurtu i brzegów Brdy w mieście. Na murowanej „ławie” na drewnianych palach wbitych w dno Młynówki po 1870 roku wzniesiono oficyny domów przy ul. Długiej, Wełnianym Rynku i Poznańskiej. Atutem był łatwy dostęp do wody w samym sercu miasta, co spowodowało, że przemysłowcy i kupcy zaczęli wznosić tu swoje zakłady i warsztaty.

Zobaczcie unikalne archiwalne i pokolorowane zdjęcia Bydgoskiej Wenecji:

W XX wieku okolice Młynówki i Wyspy Młyńskiej były miejscami, w których często można było spotkać malarzy ze sztalugami, fotografów oraz tłumy turystów.

Zapisana na taśmie filmowej

Wenecja Bydgoska w 2006 r. stała się elementem scenografii filmu dla dzieci reż. Andrzeja Maleszki "Magiczne drzewo". W jednej z kamienic ulokowano mieszkanie głównych bohaterów filmu: rodziny muzyków oraz trojga dzieci. Film, który wszedł na ekrany 18 września 2009 r. obfituje w efekty specjalne, których tło stanowi m.in. Wyspa Młyńska. Jednak pierwszą produkcją fabularną, w którą można zobaczyć Wenecję Bydgoską i ul. św. Trójcy, jest serial "Czterej pancerni i pies" (odc. 16 "Daleki patrol", 1970 r.). W jednej ze scen Tomasz Czereśniak przepływa w stronę Wenecji Bydgoskiej z Wyspy Młyńskiej, a następnie ukrywa się w jednej z niemieckich ciężarówek stojących na ul. św. Trójcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto