Taka jest długoterminowa prognoza pogody na zimę 2021/2022. Uwagę zwraca jeden miesiąc

Michał Sierek
Michał Sierek
Długoterminowa prognoza pogody na zimę 2021/2022. Zobacz, co IMGW prognozuje jeśli chodzi o spodziewaną temperaturę oraz opady w poszczególnych miastach/regionach Polski.

Na dalszych stronach znajdziesz mapy na każdy miesiąc oraz krótkie wyjaśnienie dotyczące długoterminowej prognozy. ▶▶
Długoterminowa prognoza pogody na zimę 2021/2022. Zobacz, co IMGW prognozuje jeśli chodzi o spodziewaną temperaturę oraz opady w poszczególnych miastach/regionach Polski. Na dalszych stronach znajdziesz mapy na każdy miesiąc oraz krótkie wyjaśnienie dotyczące długoterminowej prognozy. ▶▶ Przemysław Świderski/archiwum PPG
Udostępnij:
W poniższym artykule prezentujemy długoterminową prognozę pogody na zimę 2021/2022 przygotowaną przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Naukowcy z IMGW skupili się w niej na dwóch aspektach - temperaturze oraz opadach. Jak może wyglądać grudzień 2021 oraz styczeń, luty i marzec 2022 w poszczególnych miastach/regionach Polski? Sprawdź na udostępnionych przez IMGW mapach.

Zobacz wideo: Kuchnia w czasach pandemii

Na początek kilka słów wyjaśnienia. Z prognozy długoterminowej tworzonej z tak długim wyprzedzeniem nie dowiesz się, czy w czasie zimowych ferii lub świąt Bożego Narodzenia będzie mróz, czy też spadnie śnieg. Jeśli ktoś prezentuje Ci prognozę pogody z miesięcznym wyprzedzeniem, w której w sposób dokładny opisuje zjawiska meteorologiczne (będzie padać/nie będzie padać, itp.), to powinieneś podejść do niej sceptycznie.

W tym artykule znajdziesz długoterminową prognozę pogody autorstwa IMGW, która mówi o trendach, jakich możemy spodziewać się, jeśli chodzi o opady/temperaturę w grudniu 2021, oraz w styczniu, lutym i marcu 2022 roku w poszczególnych rejonach Polski.

Pogoda na zimę. Grudzień 2021 - więcej opadów

Średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020*. Miesięczna suma opadów atmosferycznych na obszarze całego kraju najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy.

Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza i miesięcznej sumy opadów atmosferycznych na grudzień 2021 r. dla wybranych miast w Polsce.
Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza i miesięcznej sumy opadów atmosferycznych na grudzień 2021 r. dla wybranych miast w Polsce. Grafika: IMGW
  • * Norma średniej temperatury powietrza z lat 1991-2020 dla grudnia jest cieplejsza od poprzedniej normy z lat 1981-2010. Dolna granica normy, dla prezentowanych w prognozie miast, jest średnio wyższa o 0.6°C, a górna granica o 0.8°C.

Długoterminowa prognoza pogody. Styczeń 2022

Na przeważającym obszarze kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej mieścić się będzie w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Na południu możliwa średnia temperatura nieznacznie poniżej normy. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w prawie całej Polsce powinna kształtować się powyżej normy. Na południu możliwa suma opadów w zakresie normy.

Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza i miesięcznej sumy opadów atmosferycznych na styczeń 2022 r. dla wybranych miast w Polsce.
Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza i miesięcznej sumy opadów atmosferycznych na styczeń 2022 r. dla wybranych miast w Polsce. Grafika: IMGW

Pogoda na zimę od IMGW. Luty 2022 roku

Średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze kraju powinna kształtować się powyżej normy. Na południowym wschodzie prawdopodobna suma opadów w zakresie normy.

Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza i miesięcznej sumy opadów atmosferycznych na luty 2022 r. dla wybranych miast w Polsce.
Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza i miesięcznej sumy opadów atmosferycznych na luty 2022 r. dla wybranych miast w Polsce. Grafika: IMGW

Długoterminowa prognoza: zimny marzec 2022?

Na długoterminową prognozę pogody dla tego miesiąca warto zwrócić uwagę. Zgodnie z przewidywaniami IMGW, w całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się poniżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Czy to oznacza, że wiosna nie przyjdzie do nas tak szybko?
Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całej Polsce powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej.

Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza i miesięcznej sumy opadów atmosferycznych na marzec 2022 r. dla wybranych miast w Polsce.
Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza i miesięcznej sumy opadów atmosferycznych na marzec 2022 r. dla wybranych miast w Polsce. Grafika: IMGW

Długoterminowa prognoza pogody od IMGW - to musisz wiedzieć

IMGW zaznacza, że pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłość. Wynikają one zarówno z ryzyka wystąpienia nagłych (często lokalnych) zjawisk meteorologicznych, które mogą zaburzyć prognozowane procesy pogodowe, jak i z samej różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych oraz równań matematycznych i statystycznych.

IMGW zaznacza, że nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem. Należy pamiętać, że prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego.

Jak interpretować pojęcia „powyżej normy” i „poniżej normy”?

Prognoza średniej temperatury powietrza „powyżej normy” nie jest równoznaczna z tym, że występować będą np. dni z temperaturą maksymalną powyżej 10°C, a prognoza „poniżej normy” np. dni z temperaturą minimalną poniżej -10°C. Jednocześnie prognoza średniej temperatury „poniżej normy" nie wyklucza pojawienia się dni z temperaturą maksymalną powyżej 10°C, a prognoza „powyżej normy” dni z temperaturą minimalną poniżej -10°C - informuje IMGW.

Należy pamiętać, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy. Prognoza sumy opadów „powyżej normy” nie oznacza, że zdarzać się będą intensywne opady deszczu lub śniegu, równocześnie prognoza "poniżej normy" nie odrzuca możliwości wystąpienia takich zjawisk. Prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu (śnieg lub deszcz).

Więcej o długoterminowej prognozie na zimę znajdziecie na stronie IMGW

(źródło: www.imgw.pl)

Trwa głosowanie...

Czy przyjmiesz trzecią dawkę szczepienia?

Wideo

Materiał oryginalny: Taka jest długoterminowa prognoza pogody na zimę 2021/2022. Uwagę zwraca jeden miesiąc - Bydgoszcz Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie