Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Takie rzeczy odkryto przy Operze Nova w Bydgoszczy. Mamy raport z badań archeologicznych

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
Zobacz, jak przebiegają badania archeologiczne prowadzone przy Operze Nova.
Zobacz, jak przebiegają badania archeologiczne prowadzone przy Operze Nova. Robert Grochowski
Pracownia Archeologiczna ,,Imladris” Roberta Grochowskiego kontynuuje badania archeologiczne w centrum Bydgoszczy, które poprzedzają właściwe prace budowlane przy rozbudowie Opery Nova.

Zobacz wideo: Duże zmiany w strefie płatnego parkowania w Bydgoszczy

od 16 lat

Do 24 lutego przebadano ok. 2000 m2 terenu, co stanowi około 1/3 całego obszaru. – Odsłoniliśmy murowane relikty zabudowań na terenie pruskiego Królewskiego Urzędu Prowiantowy (Königliche Proviant Amt). W części:

  • południowo-wschodniej był to pełny obrys kamiennych ław fundamentowych wojskowego spichrza, wzniesionego w latach 1834– 1855;
  • południowo-zachodniej majestatyczny (niczym rzymski akwedukt) ceglany fundament łukowy kolejnego, tym razem znacznie większego wojskowego spichrza z 1893 r.;
  • północno-wschodniej ceglany fundament Odwachu (wojskowej straży, sądu i więzienia), wzniesiony w latach 1862-1871, rozbudowany w 1883 r.

Pomiędzy nimi znajdowało się kilka kolejnych ceglanych budynków i obiektów (w tym studnia), nieznanych z kwerendy historycznej – informuje Robert Grochowski, kierownik badań archeologicznych.

Ponadto poniżej zabudowy z XIX wieku udało się odsłonić relikt kanału śluzowego z lat 1787-1790. – Uchwyciliśmy sekwencje zasypiskowe koryta oraz dobrze zachowane konstrukcje drewniane, stanowiące umocnienie brzegów przy ujściu do Brdy. W tym samym miejscu odkryliśmy również drewniane odbojnice wraz z systemem pali cumowniczych – przekazuje archeolog.

Niżej odkryto warstwy kulturowe oraz drewniane i murowane relikty zabudowy w obrębie ogrodu klasztoru karmelitów (sięgał po wschodnią część gmachu Opery Nova), datowane na okres późnego średniowiecza i okres nowożytny. – Nie wiedzieliśmy, czy i ewentualnie jaka zabudowa znajdowała się w tym miejscu. Obecnie powoli odsłaniamy tajemnice karmelickich budynków – zdradza

Podczas dotychczasowych prac udało się pozyskać dużą liczbę zabytków ruchomych, w tym ceramiki naczyniowej, kafli, dachówek, artefaktów skórzanych, szklanych, rogowych i metalowych. Na szczególną uwagę mają zasługiwać odnalezione monety, o których Robert Grochowski wkrótce przekaże więcej informacji.

Ile jeszcze mogą potrwać badania? – W archeologii to najtrudniejsze pytanie. Czas badań zależy od wielu czynników, w tym tego, ile będzie obiektów architektonicznych, ile elementów drewnianej zabudowy, co jeszcze uda się odkryć, ale także od poziomu wody. Zrobimy to jak najszybciej będzie to możliwe – zapewnia „Express Bydgoski” Robert Grochowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto