Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Takie są najnowsze zmiany w kodeksie pracy. To wprowadzono w kwietniu 2023 roku

OPRAC.:
Justyna Trawczyńska
Justyna Trawczyńska
Zebraliśmy dla Was najważniejsze zmiany w prawie pracy jakie obowiązują od 26 kwietnia 2023 roku. 

Zobaczcie co musicie wiedzieć. Szczegóły na kolejnych zdjęciach >>>>
Zebraliśmy dla Was najważniejsze zmiany w prawie pracy jakie obowiązują od 26 kwietnia 2023 roku. Zobaczcie co musicie wiedzieć. Szczegóły na kolejnych zdjęciach >>>>pixabay/zdjęcie ilustracyjne
26 kwietnia 2023 roku wprowadzono zmiany w kodeksie pracy. Dotyczą one nowych uprawnień pracowniczych, wprowadzać dodatkową ochronę przed zwolnieniem i nowe obowiązki informacyjne w zakresie umów o pracę. Większe uprawnienia zyskali też pracownicy i członkowie ich rodzin. Zobaczcie, jakie konkretne zmiany wprowadzono.

Celem wprowadzonych zmian jest zapewnienie bardziej korzystnych rozwiązań prawnych i pakietu praw socjalnych, co ma skutkować bezpieczniejszym i bardziej przewidywalnym zatrudnieniem dla pracowników.

Kodeks pracy to akt normatywny stanowiący zbiór przepisów regulujących prawa i obowiązki objęte stosunkiem pracy w odniesieniu do wszystkich pracowników, bez względu na podstawę prawną ich zatrudnienia oraz pracodawców.

Zmiany w kodeksie pracy - praca zdalna

Poprzednia nowelizacja w kodeksie pracy została wprowadzona kilkanaście dni temu (7 kwietnia 2023 roku). Te przepisy objęły przede wszystkim wprowadzenie definicji pracy zdalnej, która może być wykonywana całkowicie lub częściowo poza siedzibą pracodawcy. Uregulowane zostały prawa i obowiązki pracowników na pracy zdalnej.

Koniecznie przeczytaj:Takie prawa masz jako pracownik. Oto co warto wiedzieć w pracy - stan danych na kwiecień 2023

Ustawa przewiduje zarówno pracę zdalną całkowitą, jak i hybrydową (częściowo w domu, częściowo w firmie), stosownie do potrzeb konkretnego pracownika i pracodawcy.

Pracodawca został zobowiązany do:

  • zapewnienia pracownikowi zdalnemu materiałów i narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych, niezbędnych do pracy zdalnej,
  • zapewnienia instalacji, serwisu, konserwacji narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych, niezbędnych do pracy zdalnej lub pokrycia niezbędnych kosztów związanych z instalacją, serwisem, eksploatacją i konserwacją narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych, niezbędnych do pracy zdalnej, a także kosztów energii elektrycznej oraz niezbędnych usług telekomunikacyjnych,
  • pokrycia innych kosztów bezpośrednio związanych z wykonywaniem pracy zdalnej, jeśli taki obowiązek zostanie określony w porozumieniu (zawartym ze związkami zawodowymi) lub regulaminie (bądź w przypadku braku porozumienia lub regulaminu – w wydanym poleceniu albo porozumieniu zawartym z pracownikiem),
  • zapewnienia pracownikowi zdalnemu niezbędnych do wykonywania tej pracy szkoleń i pomocy technicznej,
  • umożliwienia pracownikowi zdalnemu przebywania na terenie zakładu pracy, kontaktowania się z innymi pracownikami i korzystania z pomieszczeń i urządzeń pracodawcy, z zakładowych obiektów socjalnych i prowadzonej działalności socjalnej (na zasadach przyjętych dla ogółu pracowników).

Takie zmiany wprowadzono w kodeksie pracy

26 kwietnia weszła w życie kolejna nowelizacja kodeksu pracy. W poniższej galerii zobacz, co się zmieniło dla pracownika:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto