Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Takie szkolne kary są teraz niezgodne z prawem. Czy nauczyciel może kazać zmyć makijaż? To mówią przepisy

OPRAC.:
Magdalena Walczak-Grudzka
Magdalena Walczak-Grudzka
Kwestie dotyczące ubioru uczniów regulują szkolne statuty, które muszą być sporządzone zgodne z prawem. Przepisy (art. 99 ustawy Prawo oświatowe) dopuszczają na przykład wymóg wprowadzenia mundurków lub określonego rodzaju ubioru. Oznacza to, że placówka może regulować kwestie ubioru uczniów w szkole. 

A co z wyglądem ucznia? Czy nauczyciel może zmusić do zmycia makijażu czy paznokci albo do zmiany fryzury? Czy może zabrać uczniowi telefon? Jak się okazuje, polskie prawo jest w tej sprawie jednoznaczne.

Zobacz teraz na kolejnych slajdach naszej galerii, do czego zgodnie z prawem nie ma prawa nauczyciel >>>>>
Kwestie dotyczące ubioru uczniów regulują szkolne statuty, które muszą być sporządzone zgodne z prawem. Przepisy (art. 99 ustawy Prawo oświatowe) dopuszczają na przykład wymóg wprowadzenia mundurków lub określonego rodzaju ubioru. Oznacza to, że placówka może regulować kwestie ubioru uczniów w szkole. A co z wyglądem ucznia? Czy nauczyciel może zmusić do zmycia makijażu czy paznokci albo do zmiany fryzury? Czy może zabrać uczniowi telefon? Jak się okazuje, polskie prawo jest w tej sprawie jednoznaczne. Zobacz teraz na kolejnych slajdach naszej galerii, do czego zgodnie z prawem nie ma prawa nauczyciel >>>>>unsplash.com
Obowiązki ucznia określa się w statucie szkoły. Statut szkoły powinien być natomiast zgodny z przepisami ustawy Prawo oświatowe. Okazuje się, że w szkołach w Polsce nadal zdarzają się kary i zachowania, które nie są zgodne z prawem. Czy nauczyciel może kazać zmyć makijaż albo zabrać telefon? Czy szkoła może ingerować w ubiór czy makijaż ucznia? Zobaczcie, co na ten temat mówi prawo.

Czy nauczyciel może kazać zmyć makijaż? To mówią przepisy

Kwestie dotyczące ubioru uczniów regulują szkolne statuty, które muszą być sporządzone zgodne z prawem. Statut jest informacją publiczną i powinien być jawny. Nad statutem szkoły stoją akty nadrzędne, w tym Prawo oświatowe czy - najważniejszy - Konstytucja RP. Przepisy (art. 99 ustawy Prawo oświatowe) dopuszczają na przykład wymóg wprowadzenia mundurków lub określonego rodzaju ubioru. Z art. 99 ustawy o Prawie oświatowym jasno wynika, że szkoła nie może regulować niczego poza ubiorem uczniów w szkole.

Szkolne regulaminy wymagają od uczniów, aby na szkolne uroczystości zakładać strój galowy. Niektóre placówki mają nawet wytyczne, wykluczające jeansy i oczekują od chłopców zakładania wizytowych spodni i obuwia oraz białej koszuli. Uczennice mają natomiast zakładać białe bluzki i ciemne (czarne lub granatowe) spódnice.

Prawo nie pozwala jednak szkole na ingerencję w wygląd ucznia, czyli np. fryzurę, kolor włosów, malowanie paznokci czy makijaż.

Czy przepisy regulują z kolei kwestię nauczycielskiego stroju? Szkoła może wymagać, aby jej pracownik ubierał się estetycznie, schludnie i przyzwoicie, jednak żadne przepisy nie określają sposobu ubierania się pedagoga. Dyrektor nie ma też prawa do ingerowania w wygląd pedagoga: fryzurę, makijaż, ewentualne tatuaże czy kolczyki.

Takie szkolne kary są niezgodne z prawem. Zobacz, co mówią przepisy

Czy nauczyciel może zmusić do zmycia makijażu czy paznokci albo do zmiany fryzury? Czy może zabrać uczniowi telefon? Jak się okazuje, polskie prawo jest w tej sprawie jednoznaczne a przepisy mówią jasno, w jaki sposób może postąpić nauczyciel.

Okazuje się, że zdarza się, iż w szkołach stosowane są kary, które są niezgodne z prawem. Niektórzy nauczyciele wykraczają daleko poza swoje kompetencje. O niektórych niuansach szkolnych opowiada prawnik Marcin Kruszewski na swoim kanale "Prawo Marcina" Na Tiktoku. Nagrania cieszą się dużą popularnością nie tylko wśród młodzieży. Zobacz teraz w naszej galerii, do czego zdaniem prawnika nie ma prawa nauczyciel:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto