Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Takiego fortepianu i pianina Pałac w Ostromecku jeszcze nie miał. Powstaje tu unikatowa kolekcja

Justyna Tota
Justyna Tota
Z lewej fortepian firmy Tomkinson, który ma pionowy układ stron. Z prawej, zachowane w znakomitym stanie, pianino legnickiej firmy Sponnagel
Z lewej fortepian firmy Tomkinson, który ma pionowy układ stron. Z prawej, zachowane w znakomitym stanie, pianino legnickiej firmy Sponnagel kolaż
Tuż przed świętami, 22 grudnia 2020 roku, do Pałacu w Ostromecku przywieziono dwa instrumenty - fortepian pionowy Tomkinsona wzbogacił kolekcję im. Andrzeja Szwalbego, a pianino firmy Sponnagel zobaczymy w tworzonym właśnie składzie Sommerfelda, w którym prezentowane mogą być też instrumenty wydobyte przez mieszkańców.

Zobacz wideo: Nowa jadłodzielnia WSG w Bydgoszczy

Od teraz kolekcja zabytkowych fortepianów im. Andrzeja Szwalbego w Ostromecku jest jeszcze bardziej unikatowa! Do zbioru fortepianów stołowych i skrzydłowych, a także pianin i innych instrumentów dołączył fortepian o pionowym układzie strun.

- Takiego fortepianu dotąd w kolekcji nie mieliśmy! A i drugiego takiego Tomkinsona trudno by znaleźć. Egzemplarz, jaki nabyliśmy, pochodzi z pierwszej dekady XIX wieku, można tak wnioskować na podstawie numeracji tego instrumentu - mówi nam z błyskiem w oku Andrzej Gawroński, szef i kurator Sekcji Dziedzictwa Kulturowego ZPP Ostromecko, który opiekuje się kolekcją im. Andrzeja Szwalbego w Pałacu Starym.

Pionowy fortepian w Ostromecku już jest. Być może kiedyś usłyszymy, jak brzmi

I chociaż, jak opowiada nasz rozmówca, fortepiany angielskiej firmy Tomkinson być może nie były tak sławne jak np. fortepiany marki Broadwood (na którym jeden ze swych ostatnich recitali w Anglii i Szkocji zagrał sam Fryderyk Chopin!), to jednak pod względem jakości brzmienia to właśnie instrumenty Tomkinsona były niejednokrotnie wyżej oceniane.

- Jest to instrumentem nieoczywisty, stworzony z inwencją - podkreśla Andrzej Gawroński, dodając, że niezwykły nabytek na razie nie gra, ale...

- Stanowi bardzo dobrą bazę, by zacząć znów na nim grać. Jak tylko znajdą się fundusze na remont, z fortepianem pionowym Tomkinsona będziemy nie tylko koncertować, ale także nagrywać utwory (podobnie jak na odrestaurowanym - przez Andrzeja Włodarczyka dzięki dotacji z Miasta Bydgoszcz - fortepianie, należącym kiedyś do kompozytora Zygmunta Noskowskiego - przyp. red.).

Opiekun ostromeckiej kolekcji przyznał, że o pionowym fortepianie myślał już od jakiegoś czasu. - Zastanawialiśmy się nad tzw. żyrafą, ale kupienie takiego instrumentu graniczy z cudem. Zatem, gdy tylko Andrzej Włodarczyk przekazał mi informacje o pionowym fortepianie marki Tomkinson i zarekomendował go do naszej kolekcji, nie wahaliśmy się zbyt długo - opowiada Andrzej Gawroński. W nabyciu unikatowego fortepianu pomógł pan Cezary z Lublina, którego specjalnością stało się wyszukiwanie nietypowych instrumentów, zajmuje się także renowacją.

Pianino perełka firmy Sponnagel w Pałacu Nowym

To nie wszystko, bo wraz z fortepianem pionowym 22 grudnia, wprost z pracowni Andrzeja Włodarczyka, dotarło także pianino legnickiej firmy Sponnagel podarowane ZPP Ostromecko do adopcji przez mieszkankę Krakowa, o czym już informowaliśmy.

- Instrument jest śliczny. Pianina z renomowanej legnickiej firmy Sponnagel również dotąd nie mieliśmy w kolekcji. Znajdzie się ono w naszym składzie Sommerfelda, jaki tworzymy w Pałacu Nowym - przypomina Andrzej Gawroński.

A my przypominamy, że pomysł na stworzenie nowego miejsca w Pałacu Nowym zrodził się, gdy w listopadzie tego roku zakupiono pianino pochodzące z bydgoskiej Fabryki Pianin i Fortepianów Brunona Sommerfelda.

Bydgoskie akordeony i nie tylko w ostromeckim składzie Sommerfelda

W ostromeckim składzie Sommerfelda będą oczywiście także instrumenty bydgoskiej produkcji.

- Roman Kryst udostępni nam swą kolekcję z Bydgoskiej Fabryki Akordeonów. Wśród 11 instrumentów będzie biały kruk - akordeon Mazur z numerem 0001! Wokół tej kolekcji planujemy organizować koncerty i warsztaty gry na akordeonie - zdradza nam Andrzej Gawroński.

Jest też szansa, że Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy ze swych zbiorów przekaże ZPP Ostromecko w depozyt puzon i saksofon tenorowy, również wyprodukowane kiedyś w Bydgoszczy.

Pokażmy instrumenty bydgoskiej produkcji

Jest też apel do naszych Czytelników, mieszkańców Bydgoszczy i nie tylko. Jeśli posiadacie Państwo w swych domowych zbiorach instrumenty dawnej bydgoskiej produkcji, mogą one znaleźć się w składzie Sommerfelda, by mogli zobaczyć je także inni. Zainteresowanych prosimy o kontakt mailowy: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto