Te osoby otrzymają dodatkowy dzień wolny od pracy w grudniu 2021. Kto go otrzyma?

OPRAC.:
Magdalena Walczak-Grudzka
Magdalena Walczak-Grudzka
25 grudnia 2021 roku wypada w sobotę. Gdy święto przypada w sobotę, pracownikowi przysługuje - jako rekompensata - dodatkowy dzień wolny.

Czy pracodawcy powinni zagwarantować zatrudnionym dodatkowy dzień wolny? Komu przysługuje dodatkowy dzień wolny za święto 25 grudnia przypadające w sobotę i kiedy należy go odebrać? Kto nie otrzyma dodatkowego dnia wolnego? Sprawdź szczegóły na kolejnych slajdach >>>>>
25 grudnia 2021 roku wypada w sobotę. Gdy święto przypada w sobotę, pracownikowi przysługuje - jako rekompensata - dodatkowy dzień wolny. Czy pracodawcy powinni zagwarantować zatrudnionym dodatkowy dzień wolny? Komu przysługuje dodatkowy dzień wolny za święto 25 grudnia przypadające w sobotę i kiedy należy go odebrać? Kto nie otrzyma dodatkowego dnia wolnego? Sprawdź szczegóły na kolejnych slajdach >>>>>Wojciech Wojtkielewicz
Udostępnij:
Gdy święto przypada w sobotę, a tak będzie w pierwszy dzień Bożego Narodzenia 25 grudnia 2021, pracownikowi przysługuje - jako rekompensata - dodatkowy dzień wolny. 25 grudnia 2021 roku wypada w sobotę. Czy w związku z tym pracodawcy powinni zagwarantować zatrudnionym dodatkowy dzień wolny? Od tej reguły są wyjątki. Sprawdź, komu przysługuje dodatkowy dzień wolny za święto 25 grudnia przypadające w sobotę.

Dodatkowy dzień wolny za święto w sobotę 25 grudnia 2021

Boże Narodzenie 2021 przypada w sobotę. A to oznacza, że osobom zatrudnionym na umowę o pracę przysługuje dodatkowy dzień wolny. Co do zasady, to pracodawca decyduje kiedy w firmie odbiera się wolne za święto przypadające w sobotę - w tym przypadku za 25 grudnia.

Sprawdź koniecznie

Od 2012 roku pracodawca musi udzielić pracownikowi wolnego za święto przypadające w sobotę, oczywiście jeśli ten dzień nie jest dla pracownika dniem pracy. W tym roku Boże Narodzenie (25 grudnia) wypada w sobotę. Pracodawcy zobowiązani więc są oddać pracownikom dzień wolny.

25 grudnia 2021 - czy należy się dodatkowy dzień wolny za święto przypadające w sobotę?

Czy przysługuje dodatkowe wolne od pracy za Święto Bożego Narodzenia 25 grudnia przypadające w sobotę? Kiedy można odebrać dodatkowy dzień wolny od pracy?

Zgodnie z kodeksem pracy "Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin".

Przepis ten jest dla pracowników podstawą do uzyskania dodatkowego dnia wolnego w przypadku, gdy w danym roku święto przypada w sobotę. Taka sytuacja ma miejsce 25 grudnia 2021 - pierwszy dzień Bożego Narodzenia przypada właśnie w sobotę.

Dodatkowy dzień wolny od pracy za 25 grudnia 2021. Kiedy odebrać?

Dzień wolny od pracy powinien być wyznaczony do końca okresu rozliczeniowego, w którym to święto przypadło. Może on wówczas poprzedzać dzień świąteczny, bądź następować po nim.

Termin dodatkowego dnia wolnego dla pracowników wyznacza pracodawca, tak samo jak ustala on harmonogram pracy. - Trzeba pamiętać, że pracodawca nie ma obowiązku ustalać tego terminu z pracownikami. Nie musi być też to jeden dzień dla wszystkich zatrudnionych w spółce, dzięki czemu zakład pracy nie będzie zamykany na cały dzień. Z drugiej strony, pracownicy nie muszą w tych okolicznościach podejmować żadnych działań, na przykład składać wniosków o udzielenie dnia wolnego w zamian za święto przypadające sobotę. Nie ma również przeszkód, by to oni wystąpili z inicjatywą i jasno określili, kiedy chcą odebrać dni wolne. Niemnie jednak każdorazowo powinni uzgodnić powyższe z pracodawcą - wyjaśnia Marta Kosakowska, aplikant adwokacki TGC Corporate Lawyers.

Dodatkowy dzień wolny od pracy za 25 grudnia 2021 - dla kogo? Są wyjątki!

Prawo do skorzystania z dodatkowego dnia wolnego nie obejmuje wszystkich pracowników.

Prawo do dodatkowego dnia wolnego nie przysługuje, gdy święto wypada w niedzielę, która jest dla pracownika zarówno dniem wolnym od pracy, jak i pracującym. O dzień wolny nie mogą również upominać się pracownicy przebywający w tym czasie na zwolnieniu lekarskim lub urlopie macierzyńskim.

Te osoby otrzymają dodatkowy dzień wolny od pracy w grudniu 2021 - lista

Kto jeszcze nie otrzyma dodatkowego dnia wolnego za święto przypadające w sobotę? Sprawdź szczegóły w poniższej galerii:

Miliardowe inwestycje w Polsce zagranicznych firm

Wideo

Materiał oryginalny: Te osoby otrzymają dodatkowy dzień wolny od pracy w grudniu 2021. Kto go otrzyma? - Gazeta Pomorska

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

H
Hobelman
Czy masz kłopoty finansowe? JEŚLI TAK! Skontaktuj się z Hobelman Finance and Mortgages Limited® W przypadku małych i dużych pożyczek. Oferujemy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe, aby zaspokoić Twoje potrzeby finansowe przy niskim oprocentowaniu 2%. Skontaktuj się z nami już dziś przez e-mail: [email protected], a Twoja praca z nami będzie dobrym doświadczeniem. Nasz kredyt jest otwarty dla wszystkich bez względu na narodowość.

https://hobelmanfinance346789211.wordpress.com/

Skontaktuj się z nami przez e-mail: [email protected]
Dodaj ogłoszenie